Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 101-150 z 12606  Wstecz  Dalej     Sklep

01-06-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Jest Cort, ale niestety nie ma warunków na zachowanie odpowiedniego dystansu. W dodatku instrumenty trudno jest dezynfekować bez uszkadzania lakieru, więc nie powinny przechodzić z rąk do rąk, a w rękawiczkach ciężko sprawdzić. Z podobnych powodów zamknięte są przymierzalnie w sklepach. Na szczęście przy wysyłkach jest 14 dni na spokojne sprawdzenie. Oczywiście tylko częściowo można wyciągnąć wnioski przy pierwszym podejściu, bo lite drewno rozgrywa się kilka miesięcy i nieco inaczej brzmi na strunach docelowych, przybrudzonych, niż na zupełnie świeżych fabrycznych. Sporo zależy też od akustyki pomieszczenia testowego. Żeby wyrobić sobie właściwą opinię, trzeba mieć kontakt z setką takich instrumentów w dłuższym czasie, bo dopiero wtedy wychodzą takie sprawy jak wypaczenia, stabilność drewna, odporność, trwałość klejeń itp. Samo ogranie nie da odpowiedzi na wiele pytań, więc przydatność takiego testu jest nieco ograniczona.

02-06-2020, Od: Marek Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się pomiędzy tym Cortem A HB 1048SCE. Co, oprócz rzecz jasna elektroniki, przemawia na korzyść HB? Chętnie zamówię od Pana jedną z tych gitar, czy obie zostały lutniczo poprawione? Czym, na Pana ucho różni się ich brzmienie?

02-06-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Konstrukcja, wymiary i materiały są podobne, więc i brzmienie zbliżone. Grają czysto, jasno i równomiernie w całym paśmie, jest dobra selektywność, długość wybrzmiewania i głośność. W grze akustycznej małą przewagę ma Cort, bo wersja symetryczna ma trochę większą pojemność akustyczną i oczywiście nie ma kabli, pojemnika na baterię, elektroniki, przetwornika, a takie elementy potrafią rezonować na niektórych dźwiękach. HB ma za to szerszy gryf, co sprzyja grze klasycznej palcami i ma możliwość podłączenia.

28-05-2020, Od: ilona Odpowiedz
itam planuje zakupić gitarę 3/4 dla dziewczynki która dopiero zaczyna uczyć się grac
znalazłam na Państwa stronie taka gitarę Gitara klasyczna EV-12xR czy jest dostępna na miejscu i czy to dobry wybór zastanawiam się jeszcze nad modelem Gitara klasyczna 3/4 dla dziecka EVER PLAY TaiKi Zebra de Luxe czy maja go Państwo w swojej ofercie , który wybór lepszy dla osoby początkującej . Proszę o pilną odpowiedz

28-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
W przypadku EV-12xR fabryka dopiero ma restart po wirusach. Statek dopłynie pewnie w lipcu. Zebrano DL 3/4 z cedrowym przodem (nieco ciemniejsza) jest dostępna.

16-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
Dzień dobry,

chodzę z zamiarem zakupy gitary akustycznej dla siebie. Na początku kolega pożyczył mi Yamahe F370 na próbę. Pograłem na niej miesiąc i szukam teraz coś dla siebie. Z opini przeczytanych niżej stwierdzam, że Cort AD810 byłby dobrym rozwiązaniem. Jest to mniej więcej budżet jaki mogę przeznaczyć na instrument. Czy są te gitary w innych kolorach czy tylko natural?

Pozdrawiam, Przemek.

16-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Ta gitara występowała tez w kolorze mahoniowym i czarnym matowym, ale trzeba na nie długo czekać. Cort dopiero wznawia produkcję po epidemii. Załadowanie kontenerowców i przypłynięcie zajmie kilka miesięcy. Będą też wyższe ceny. Natomiast naturalne są od ręki.

16-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź, jak w zestawieniu z gitarą Cort AD810 wypada Ibanez V50NJP, bo się zastanawiam jeszcze nad nią, przeglądając sklep.

17-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
V50 jest masywniejszą gitarą, wykończoną w połysku i ma dużo dodatków. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że częściej natrafiam w nich problemy z jakością materiałów i wykonania. Podobnie jak w niedrogich Fenderach miałem przypadki odpadających mostków i zniekształcenia gryfów utrudniające dobrą regulację. To jest z resztą przypadłość wszystkich tanich gitar. Żeby wykonać tanio, to ilość roboczogodzin musi być zbyt mała do uzyskania niezbędnej precyzji, a drewno niestabilne i nie sezonowane odpowiednio długo na wolnym powietrzu. Tylko takie podejście zapewnia zmieszczenie się w budżecie. Część niedoskonałości mogę poprawić, ale nie wszystkie. Dlatego lubię Corty, bo tu pracy nie mam aż tak dużo i rzadziej trafiam na egzemplarze zupełnie beznadziejne. Oczywiście to się może zmienić w następnych partiach i dostawach. Tanie modele balansują na granicy użyteczności i czasem wyjdzie lepiej, a czasem gorzej. Nawet losowe różnice bywają, bo na przykład partia może płynąć w kontenerze zewnętrznym prażonym słońcem i zalewanym przez fale. A ten sam model podróżujący w szczelniejszym kontenerze w głębi statku może dopłynąć w lepszej kondycji. Trzeba też brać pod uwagę że niskie budżetowe modele mogą być wykonywane w kilu różnych fabrykach, na różnym poziomie jakościowym. Dlatego widzimy w necie skrajnie różne opinie o tych samych gitarach.

17-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
Rozumiem, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Ostatnią gitarą nad którą się zastanawiam jest Yamaha F310. Słyszałem o niej dobre opinie, jednak chciałbym usłyszeć Pana zdanie. Z tego co widzę, nie ma tej gitary u Pana w sklepie, lecz może byłaby możliwość zakupu takiej gitary i sprawdzeniu jej u Pana? Jak ona wypada z porównaniu z Cortem po poprawkach, która lepiej brzmi oraz czy cena za Yamahę jest adekwatna do jakości. Domyślam się, że ma Pan jakieś swoje powody, dla których nie ma jej w Pana sklepie.

Pozdrawiam serdecznie.

17-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Mam od ręki. Ma ona nieco mniejsze pudło i krótszą mezurę, czyli trochę taka damska/młodzieżowa. Na krótkich menzurach struny są odrobinę luźniejsze, przez co nie pracują w optymalnym oknie. Mogą słabiej stroić, będzie mniej basu i pewnie mniejsza głośność. Ale co gorsze pożałowali na klucze olejowe. Sama jakość materiałów i wykonania jest dobra, jak w Cortach i generalnie to podobna filozofia budowy lekkiej konstrukcji.

18-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
Oki, jestem prawie przekonany do Corta 810 AD, jednak kolega dzisiaj mi powiedział, żebym obejrzał sobie jeszcze Richwood RD-12, nic w necie nie umiem znalezc na ich temat, miał Pan z ta marka kiedykolwiek do czynienia?

Pozdrawiam,
Przemek.

18-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Źródło gitar jest dla większości "producentów" tanich modeli podobne. Są to mega fabryki chińskie i indonezyjskie. Kto wie czy nie zamawiają w fabrykach Corta? Nie widziałem ich, ale chętnie zerknę przy jakiejś okazji. Jaki kolor byłby potrzebny?

18-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
Cort Ad810 w naturalnym najbardziej mi się podoba, przy tym Richwoodzie też naturalny.

20-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
To ściągnę ją i wypróbuję.

20-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
Byłbym niezmiernie wdzięczny,gdyby podzielił się Pan później opinią.

Pozdrawiam,
Przemek

26-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
Panie Jarku, a ta F310 od ręki co ją Pan ma, to w jakim kolorze i w jakiej cenie?

pozdrawiam

26-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Chwila bo przyjechały właśnie te co Pan chciał Richwood RD-12 jasna i podpalana. F310 też są jasne.

26-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
O to świetnie! W takim razie czekam na jakieś informacje jak się prezentują/grają.

Pozdrawiam

27-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Jak przewidywałem, cud nie nastąpił. Typowa masowa i tania produkcja z mega fabryk jak wszystkie. Mam czasem wrażenie, że tylko napisy na główkach się zmieniają. Jednak biorąc pod uwagę porównanie do konkurencji za tą cenę, jest całkiem nieźle. Jest mocny karton wysyłkowy 5-warstwowy z wkładkami w kluczowych miejscach i pianką. Gitary mają klucze olejowe i pełne wymiary łącznie z menzurą. Już w tym momencie jest przewaga nad Yamahą. Jest ładne lakierowanie, smukły gryf, solidny mostek, choć w podpalanej trochę wypaczony i źle przyklejony. Jak to bywa ostatnio w tanich Ibanezach.
Użyte gatunki drewna raczej nie są takie jak w danych fabrycznych, tylko pewnie na zasadzie co tam chińczyk w lesie znajdzie. W katalogu sugerują z przodu lity świerk, bo skoro na bokach i z tyłu piszą "laminat" a z przodu świerk bez słowa "laminat", to jest jakaś sugestia. Oczywiście jest to laminat, co nie przekreśla gitary, bo wszystkie są w tych cenach sklejkowe i dobrze. Słoje drewna są prawdziwe, nie jest to nadruk, bo widać pod różnymi kątami promienie rdzeniowe. Co ciekawe są to jakby różne gatunki. Na podpalanej jest jakieś drewno gładkie bez widocznych słoi, a na jasnej są słoje wyraźne, ale zupełnie nie przypominające świerku. Raczej do lipy podobne, ale nie znam się tak dobrze. Może kwestia obróbki. Świerk ma gęste równoległe proste linie, a tu duże pokręcone wzory. Może jakoś inaczej cięty na sklejkę?
Struny i brzmienie całkiem przyjemne. Konstrukcja dość lekka, więc łatwa do pobudzenia. Siodełko i progi wymagają szlifu, bo niektóre nie grają na nierównościach, ale to już mogę zrobić i poprawić. Ogólnie fajna gitara. Nie wiem jak z trwałością, bo to bym musiał setki sztuk przerzucić. Ogólnie w takich gitarach im lepiej grająca, tym mniej trwała, bo dobrze gra cienkie drewno i cienkie ożebrowanie, ale przy tanim drewnie, jak jest cienkie, to nie jest mocne i po prostu wygina się. W tej gitarze mam wrażenie, że jest dobry balans konstrukcyjny między wytrzymałością a wrażliwością muzyczną. Instrumenty zbyt masywne, grube i mocne słabo grają i są niewygodne, więc trzeba szukać złotego środka.

27-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
Serdecznie dziękuję za tak obszerną i dokładną informację na temat tych gitar. Ile kosztowała by gitara podpalana lub naturalna z regulacją i poprawkami? Czy podpalana wersja mimo tego problemu z mostkiem będzie grywalna? Jak te gitary plasują się w połączeniu z Yamaha F310, Cortem Ad810 Ibanezem V50njp i może jeszcze Yamaha F370(miałem przyjemność grać ostatnio). Przysięgam, że to ostatnie takie pytanie i już podejmę wybór!

Pozdrawiam serdecznie

27-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Ja z matowych wybrałbym Corta, a z połysku może być ten Richwood. Całkiem muzykalna gitara.

27-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Yamaha to inna kategoria, taka bardziej młodzieżowa/damska. Jest mniejsza, ma krótszą menzurę i nie ma kluczy olejowych. Cort ma podobną lekką budowę, jest matowy, ma równe gryfy i dobrze przymocowane mostki. Zwykle piąte struna nie stroi na dalekich progach, ale problem znika po pierwszej wymianie. Wszystkie tanie gitary mają marne struny startowe. V50 jest w połysku i ma dużo dodatków. Często odpadają mostki w ostatnich partiach i są nierówne gryfy, trudne do regulacji. F370 będzie droga z korektami, bo nie występuje w hurcie. Cały koszt pracy muszę doliczyć. Richwood działa normalnie, bo tylko narożnik mostka nie dolega. Oczywiście progi muszę wyrównać i przeszlifować. Raczej nie grozi oderwaniem mostka. Pewnie nie usunięto lakieru dokładnie pod fantazyjny kształt mostka. Muszę ją albo przecenić albo wymienić. Jasna Richwood z korektami i dodatkami w zestawie to 600 zł. Podpalana 60 zł taniej jako II gat -10%.

27-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
Chyba wezmę podpalaną, ponieważ bardzo mi się podoba ten kolor... Czy mógłby Pan jeszcze końcowo przesłać jej zdjęcia oraz tego niedoklejonego mostka?

27-05-2020, Od: Przemek Odpowiedz
E-mail: didasek@wp.pl

25-05-2020, Od: eva Odpowiedz
witam
chciałabym zakupić gitarę elektroakustyczną w pańskim sklepie, zachęcił mnie pan tym , że są one sprawdzane i wyregulowane :)
gram już kilka lat, mam dość solidne podstawy grania akordami i palcowania,
dotychczas grałam na gitarze zakupionej za nieco ponad 400 zł, której brzemienie było wg mnie bardzo średnie, napewno nie posiadała ona odpowiedniej regulacji
obecnie chciałabym się dalej rozwijać i zakupić gitarę lepszej jakości
jestem w stanie przeznaczyć na zakup ok. 1000 zł
fajnie brzmi Ibanez PF15ECE-900 ZŁ
czy można gdzieś posłuchać brzmienia gitar : Samick GD- 100SCE N - 990zł oraz HB48 z elektroniką custom line-950zł
czy którąś z tych gitar poleciłby pan dla mnie, a może inną
z góry dziękuję za pomoc

26-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Ibanez i Samick to gitary w połysku, z typowymi wąskimi gryfami, dość masywne. Ibanez sklejkowy bardziej może pasować pod grę akordową. Samick ma litą grubą płytę, więc brzmi szlachetnie, ale trochę dłużej się rozgrywa. Nie jest bardzo głośny, ale w końcu to elektroakustyk przeznaczony do wzmocnienia. Chodzi o to żeby nie był zbyt podatny na sprzężenia. Matowy HB z szerszym gryfem i litym przodem, o subtelniejszej budowie, może bardziej pasować pod grę palcami, pod delikatne klimaty. Nagrań nie ma sensu słuchać, bo nie oddają prawdziwego brzmienia.

25-05-2020, Od: Mateusz Odpowiedz
Dzień dobry, mam pytanie, jakie struny (jakiej firmy, jaki model) są założone w skrzypcach EverPlay seria 6xx

25-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
W tanich skrzypcach nie zakłada się drogich strun konfekcjonowanych, dostępnych w handlu. Zwykle wygląda to tak, że fabryki skrzypiec czy innych instrumentów, dostają niedrogo luzem z fabryk strun specjalne pakiety hurtowe do produkcji, optymalizowane do potrzeb długiego transportu i magazynowania, żeby nie korodowały. Nieco inne priorytety są dla strun konsumenckich dostępnych w handlu. Zbliżone jakościowo będą struny Olympia lub Sandner. Jednak użytkownicy dość często przy okazji wymiany przechodzą na struny ze średniej półki za około 130 zł, co poprawia nieco walory brzmieniowe i łatwość wydobywania dźwięku.

24-05-2020, Od: ? Odpowiedz
Witam wszystkich.Bardzo bym chciała nauczyć się gry na skrzypcach czy może mi ktoś doradzić jakie skrzypce kupić bo nie mam o tym zielonego pojęcia a nie chcę wydać kasy bez sensu i na co zwracać uwagę.dzieki z góry

24-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Są dwie strategie. Jeśli ktoś jest pewien że docelowo będzie grać, to najlepiej od razu kupić Antyk+ lub Modenę. Druga możliwość, to pouczyć się kilka lat na podstawowych modelach za około 500 zł i kiedyś wymienić na lepsze. Ważne żeby skrzypce były korygowane i przygotowane. Trzeba też unikać zupełnie najtańszych modeli zabawkowo dekoracyjnych ze sklejki, bo krzywe i fałszujące skrzypce bardzo utrudnią naukę.

23-05-2020, Od: Marian Odpowiedz
Dzień Dobry,

Czy skrzypce Antonio Salvatini Seria 7 Ciemne, mają prawdziwe ożyłkowanie? Coś więcej na temat tych skrzypiec? Jakby Pan je zasegregował w klasie uczniowskiej?

Pozdrawiam

23-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Są całkiem w porządku i można je polecić. Dobry stosunek jakość/cena. Prawdziwe ożyłkowanie i lite drewno mają wszystkie skrzypce od 400 zł w górę.

14-05-2020, Od: Johan Odpowiedz
Dzień dobry
W akcesoriach wystawiacie dwa wzmacniacze:
S20AAR,
JAC20.
Który z tych wzmacniaczy polecicie?
Ten Stagg wydaje się solidniejszy, ale wolałbym oprzeć się na waszej opini.
Pozdrawiam.

14-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Jeszcze ich nie podłączałem, ale będę chciał to sprawdzić w wolnym czasie. Stagg jest dwa razy cięższy, większy, a więc solidny, masywny, z tradycyjnym staroświeckim reverbem sprężynowym. Joyo zaś ma więcej bajerów elektronicznych, jest efektowny, ma dodatkowo chorus, ale podejrzewam, że dół pasma będzie gorszy brzmieniowo z uwagi na zbyt małą obudowę i głośniki.

15-05-2020, Od: Johan Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź, jeśli Pan je sprawdzi to proszę o krótkie omówienie parametrów tych wzmacniaczy i wrażenia z ich odsłuchu.
Pozdrawiam, Janek

18-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Tak jak się spodziewałem. JAC20 ma ciekawsze efekty na wejściu gitarowym i pogłos na mikrofonie, natomiast S20AAR nieco lepiej brzmi, szczególnie w dolnym zakresie pasma. Bardzo wyraźnie słychać to przy grze na stłumionych strunach. Stagg daje wtedy bardzo przyjemny, rockowy, ale ciepły atak dźwięku na basach. Jego pogłos sprężynowy jest bardziej autentyczny niż cyfrówka. Oba pogłosy trzeba doprawiać minimalnie do smaku, bo w dużej ilości cyfrowy trzeszczy i szumi, a sprężynowy robi się metaliczny jak z beczki.

18-05-2020, Od: Johan Odpowiedz
Dziękuję, mam nadzieję, że ten Stagg w czerwcu jeszcze będzie dostępny.
Pozdrawiam, Janek

22-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Raczej będzie: https://www.youtube.com/watch?v=Qkv1zpTqllE

23-05-2020, Od: Johan Odpowiedz
Dzień dobry,
Ślicznie dziękuję za test wzmacniaczy.
W czerwcu zrobię zamówienie.
Serdecznie pozdrawiam,
Janek

22-05-2020, Od: Monika Odpowiedz
Które skrzypce na początek byłyby lepsze Sandner sv-300, czy Stentor 1400? A może inne w podobnej cenie?

22-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Jakościowo są bardzo podobne i dobre do nauki. Stentor może mieć odrobinę jaśniejsze brzmienie, ale na poziomie amatorskim to trudno zauważyć, więc śmiało można wybierać na wygląd. Jeśli ktoś lubi matowe to Sandner, a jeśli woli połysk to Stentor.

22-05-2020, Od: Monika Odpowiedz
Dziękuję za szybką odpowiedź:)

21-05-2020, Od: zygmunt Odpowiedz
Dzień dobry.
Na stronie sklepu jest gitara Cort AD810 w cenie 599.00 zł. Czy w to wliczona jest ewentualna regulacja czy poprawa? A drugie pytanie dotyczy przesyłki kurierem. Czy jeśli na opakowaniu nie widać uszkodzeń to należy mimo wszystko rozpakować i sprawdzić gitarę i czy kurier wyrazi zgodę.Chciałbym kupić ten model ale w grę wchodzi tylko przesyłka kurierska i mam wątpliwości.

21-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Tak, to jest cały zestaw, czyli mamy w cenie liczne dodatki, selekcję, korekty i regulacje, oraz podwójne opakowanie transportowe. Na sprawdzenie są dwa tygodnie, jednak jeśli widać uszkodzenia zewnętrzne, to wskazane jest sprawdzenie przy kurierze i prawo przewozowe na to pozwala. Jeśli karton jest idealny, to kurier nie ma obowiązku czekać, ale też nie ma wtedy obawy o towar. Wewnątrz jest drugi karton, pokrowiec i najmocniejsza folia B4. Paczka jest ubezpieczona, a klient nie może ponieść straty na skutek błędów transportu.

20-05-2020, Od: Magda Odpowiedz
Dzień dobry, poszukuję akcesorium do smyczka skrzypcowego tzw. trzymacz piątego palca, w Stanach pod nazwą pinkyhold albo pinkinest. Chętnie bym kupiła. W Polsce w sklepach muzycznych są podobne "trzymacze", ale cena za kawałek gumy ponad 120 zł to przesada. Czy Pan może coś takiego sprowadzić? W Stanach to kosztuje od ok. 4 dolarów do 5, czyli nieco ponad 20 zł plus przesyłka.

21-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Te oryginalne, wygodne tyle kosztują, czyli ponad 100 zł przy słabej złotówce. Nie guma tylko kosztuje, lecz pomysł i patent. Jest sporo podróbek i podobnych wynalazków, ale te drogie są jednak najlepsze i najlepiej wykonane. Ze sprowadzaniem jest pewien kłopot, bo te drogie mało kto chce kupować, a oferowanie podróbek grozi kłopotami patentowymi i niezadowoleniem klientów.
Tak na szybko można samemu zbudować domek na mały palec: https://www.youtube.com/results?search_query=violin+pinky+house
Trzeba też pamiętać, że wszelkie pomagacze, prowadnice, korektory, ułatwiacze trzeba stosować z umiarem i rozwagą, bo mogą wydłużać czas nauki. Na podobnej zasadzie chodzik tak na prawdę utrudnia, a nie ułatwia naukę chodzenia. Mały palec, utrzymywany sztucznie w takim domku, rozleniwia się i nie pracuje nad prawidłowym położeniem. Zdania nauczycieli są podzielone czy to stosować, czy nie, tak samo jak prowadnice smyczka. Jeśli stosować, to raczej niezbyt długo.

15-05-2020, Od: Gosia Odpowiedz
Dzień dobry, jaką gitarę polecacie jeśli ktoś ma zamiar grać piosenki harcerskie, dla dzieci i religijne?

15-05-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Zależnie od upodobań trzeba wybrać rodzaj: Klasyczna w stylu hiszpańskim z ciepłym brzmieniem na strunach nylonowych, czy akustyczna na strunach metalowych o dłuższym, bardziej rockowym brzmieniu. Gdy to będzie wiadomo, to trzeba określić budżet: czy sklejkowe za 500 zł, czy z litym przodem bliżej tysiąca. Jeśli tańsze, to Everplay z klasycznych, lub Harley albo Cort z akustycznych. Jeśli lity przód, Zebrabo DL z klasycznych, lub Earth z akustycznych. To są takie o dobrym stosunku jakości do ceny.

16-05-2020, Od: Gosia Odpowiedz
A można dostać link do tej Zebrabo DL? Chyba wybiorę klasyczną z litym przodem:)


Wyświetlono wiadomości 101-150 z 12606  Wstecz  Dalej