Forum

28-12-2024,Od: Mariusz
Dzień dobry, Czy można kupić u Pana gitare: Harley Benton CLD-15MCE SolidWood, oczywiście z regulacją. Jaki będzie koszt całości i jak długo trzeba czekać?

29-12-2024,Od: Jarek
Dzień dobry, Tak można zamówić ten model jako bogatszy zestaw z korektami i regulacją. Niestety ta marka nie prowadzi sprzedaży hurtowej, więc trochę muszę doliczyć za te dodatkowe prace. To będzie razem 1400 zł. Oni to przysyłają z Niemiec w ciągu 4 dni + 1 dzień na poprawki. W tydzień na pewno się wyrobimy.
Jest to gitara trochę nietypowa z uwagi na rodzaj drewna podobny do mahoniu. Można spodziewać się ciemniejszego brzmienia i mniej bogatych jasnych tonów harmonicznych jakie daje lity świerk. Spodziewałbym się też słabszej grywalności na zużytych lub zabrudzonych strunach, czyli pewnie trzeba częściej zmieniać struny. Chyba, że ktoś akurat lubi taki bardzo podstawowy ciepły ton na strunach basowych, jak najmniej metaliczny, tylko głównie dźwięk bazowy, co może być dobre np. do akompaniamentu. Sam jestem ciekawy jak to zadziała. Finalne brzmienie można jeszcze doregulować doborem strun. Phosphor bardziej bogate i pełne, Bronze bardziej czyste i skupione. Unikałbym do tego drewna powłok Polyweb, bo zbytnie ocieplenie może tu wygenerować suche brzmienie, takie bardziej buczące niż grające.

30-12-2024,Od: Mariusz
Mam rozumieć, że troszeczkę mnie Pan zniechęca do zakupu tego modelu? Czy lepszy będzie Cort MR600F?

30-12-2024,Od: Jarek
Nie tyle zniechęcam, co zaznaczam że nie jest to typowe rozwiązanie. Chodzi o to żeby świadomie wybrać rodzaj brzmienia. 99% skrzypiec i 80% gitar ma przód świerkowy, bo zapewnia on bogaty i dynamiczny dźwięk. Ma dobrą transmisję, sztywność, lekkość, wytrzymałość nawet przy małej grubości, dobre własności akustyczne. Znacznie rzadziej jest stosowany cedr czy mahoń, a okoume to praktycznie nisza. Takie ciemne drewna jak orzech, mahoń, okoume, koa spotykamy w ukulele, bo przy tak małym pudle rezonansowym chcemy wygasić wyższe harmoniczne, a uwypuklić dół, żeby nie były krzykliwe. Natomiast w gitarach takie bardziej fantazyjne gatunki stosuje się raczej dla podkreślenia wizualnej strony, a nie z uwagi na dźwięk. Jednak jeśli ktoś woli bardziej stonowane brzmienie, ciemniejsze, cieplejsze, mniej metaliczne, to właśnie może być dobry wybór. Czasem do akompaniamentu na pełnych akordach gitara świerkowa może być za bogata brzmieniowo. Mahoń, okoume a nawet sklejka jak u Martina może być dobrym pomysłem. Warto jednak odnotować, że w praktyce częściej gramy na zabrudzonych używanych strunach niż na nowych. A tu wszelakie testy czy wybory dokonujemy na nowych strunach. Trzeba wyobrazić sobie, że gitara zbyt dynamiczna brzmieniowo złagodzi swój dźwięk, a gitara już łagodna w brzmieniu na nowych strunach przygaśnie i jej dźwięk zrobi się suchy i buczący, pozbawiony dźwięczności. To kwestia gustu, bo znam osoby, którym to akurat odpowiada.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):