Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 51-100 z 12354  Wstecz  Dalej     Sklep

02-03-2020, Od: Paulina Odpowiedz
Dzień dobry, Z okazji Dnia kobiet planuję kupić gitarę akustyczną i waham się pomiędzy Cort Earth 70 a Cort Earth Grand. Nie ukrywam, że zależy mi zarówno na wygodzie gry jak i na dobrym brzmieniu.Czym (poza wyglądem) różnią się oba modele?

02-03-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Nie ma wielkich różnic. Grand ma bardziej surowy wygląd, łączenia na styk, ale grają podobnie. Mechanika i geometria też podobna.

27-02-2020, Od: Marcin Odpowiedz
Witam, mam może głupie pytanie, ale w przypadku nowych Sanderow ef od strony basowej nie ugina się po nastrojeniu, natomiast w 100 letnich skrzypcach, ugina się z 2-4 mm do wnętrza. Jest to normalne?

28-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
To normalne, jeśli skrzypce są źle przechowywane. Wilgotność musi być około 55%, tak jak przy produkcji. Jeśli ktoś wrzuci na szafę i nie gra, palce nie nawilżają, a w pomieszczeniu ogrzewanym zimą wilgotność spada do 20%, to drewno kurczy się o 2-3 mm. Płyta wierzchnia albo rozrywa się od naprężeń, albo odpadają boki, albo wierzch traci wypukłość i wypłaszcza się. Przy jednym efie trzyma dusza, a przy drugim belka basowa. Dlatego te części efów pozostają wyżej i zostają wypchnięte do góry. Przywrócenie prawidłowej wilgotności pomoże, ale tylko częściowo.
Natomiast jeśli przy samym strojeniu ugina się aż tak mocno, to możliwe że belka basowa jest odklejona częściowo, może brakuje duszy, albo coś jest nie tak z konstrukcją. Może dali za cienkie drewno? Trzeba by pokazać lutnikowi, żeby zajrzał do środka.

27-02-2020, Od: Edyta Odpowiedz
Dzień dobry. Chciałabym kupic córce skrzypce 1/2 i zastanawiam się nad ever play lub santander koszt ich u państwa niecałe 500 zł. Które pan bardziej poleca? Dodam ze córka zaczyna przygodę ze skrzypcami. I czy one już są przygotowane do grania i dobrze brzmią?

27-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Tańsze Sandnery brzmią bardzo dobrze, ale wymagają więcej dbałości o prawidłową wilgotność powietrza. Trochę droższy Everplay ma stabilniejsze drewno i nieco lepsze dodatki (smyczek, futerał). Gdyby patrzeć wyłącznie na stosunek brzmienia do ceny, to raczej Richard Sandner. Natomiast jeśli bierzemy pod uwagę całokształt i wszystkie aspekty jak geometria, mechanika, sezonowanie drewna, trwałość, odporność na warunki, jakość smyczka i futerału, to raczej Everplay.
Od razu wszystkie skrzypce korygujemy, regulujemy, więc są gotowe do grania. Natomiast czy dobrze brzmią, to zależy głównie od osoby grającej. W rękach nauczyciela zabrzmią pięknie, ale dziecko przez pierwsze lekcje raczej będzie zgrzytać. Nawet gdyby to był Stadivarius. Potrzeba trochę wprawy żeby wydobyć ładne brzmienie. Oczywiście mały rozmiar nie zagra tak jak duże, bo jest mniejsze pudło rezonansowe, ale proszę posłuchać dokładnie Everplaya w rozmiarze 1/2: https://www.youtube.com/watch?v=CU1Bt34vF7A

26-02-2020, Od: Łukasz Odpowiedz
Witam,

Mam 38 lat i chciałbym nauczyć się grać na skrzypcach. Oczywiście nie chodzi o koncertowanie tylko grę dla przyjemności wydobywając możliwie najbogatszy dźwięk.
Zastanawiam się nad skrzypcami w przedziale cenowym 500-1000. Czy w tym przedziale naprawdę jest różnica w jakości samego instrumentu i możliwości brzmieniowych? Czy zmiana podstawka, strun i smyczka może coś diametralnie zmienić?
Pozdrawiam.

26-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Są różnice w jakości proporcjonalne do ceny i dotyczą nie tylko brzmienia, ale też kwestii mechanicznych i stabilności drewna. Na granicy 600-650 zł jest przejście na osprzęt hebanowy, co daje stabilniejsze strojenie na kołkach, bo mniej reagują na zmiany wilgotności. Różnice brzmieniowe dla początkującego nie będą jakieś spektakularne. To już trzeba wejść na poziom 1500 zł, gdzie Antyk+ wyraźnie różni się od skrzypiec o połowę tańszych.
Podstawek przenosi drgania ze strun na pudło rezonansowe, więc jest to ważny element. Smyczek także ma znaczenie, struny i kalafonia też. Wymiana jednego z tych elementów nie będzie jednak zmianą diametralną, zwłaszcza dla osoby początkującej, ale może być krokiem w dobrą stronę.

26-02-2020, Od: Łukasz Odpowiedz
Dziękuję za szybką odpowiedź. Generalnie zastanawiałem się nad modelami Stentor II 1500, Stentor Graduate, Sandner SV 2 lub Beginner Promo czyli niezupełnie świadomie ale z osprzętem hebanowym.

24-02-2020, Od: Michał Odpowiedz
Czy mikrostroik Wittner będzie pasował do skrzypiec Beginner Promo czy też muszę wymienić cały strunociąg?

24-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
To jest strunociąg zintegrowany. Mają one tą zaletę, że są lżejsze, ale nie da się wymienić łatwo jednego stroika. Strunociągi z wymiennymi mikrostroikami zwykle stosuje się wtedy, gdy nie zakłada się wszystkich czterech stroików. To nieźle sprawdza się na strunach nylonowych i przy dobrze spasowanych kołkach. W całym obsadzonym komplecie robią się one cięższe niż taki zintegrowany. Ma to pewien wpływ także na brzmienie. Im mniej dodatkowych elementów, tym lepiej.

23-02-2020, Od: Joanna Odpowiedz
Dziękuję za obszerną odpowiedź w sprawie ukulele. Mąż już u Państwa zamówił Everplay. Serdecznie pozdrawiam.

21-02-2020, Od: Beata Odpowiedz
Witam. Mam pytanie, czy skrzypce Stentor II 1500 są matowe czy w połysku?

21-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Stentory są w połysku.

21-02-2020, Od: Beata Odpowiedz
Ok,dziękuję, bo na zdjęciach wyglądają jak matowe.

22-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Pewnie czasem im wychodzi taki pół mat. To ręczna robota, więc partie mogę się trochę różnić.

21-02-2020, Od: Ewelina Odpowiedz
witam, czy jest możliwość zamówienia skrzypiec leworęcznych nieprzerabianych 1/8 dla dziewczynki 5-letniej.

21-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Można, ale to trzeba na zamówienie robić, więc wyjdzie jakieś 1500 zł. Tego nikt nie robi seryjnie, bo bardzo mało osób leworęcznych gra na leworęcznych skrzypcach. Przeważnie jest im wszystko jedno, bo i tak obie ręce pracują.

19-02-2020, Od: Joanna Odpowiedz
Dzień dobry, czy jest możliwość zakupu u Państwa ukulele koncertowe Segovia. I czy w przedziale do 300 zł znajdę jakieś jeszcze lepiej brzmiące?

20-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, można takie kupić u nas. Z tym, że jest bardzo wiele rodzajów ukulele pod nazwą Segovia. Obecnie nazwy większości instrumentów amatorskich nie mają związku z fabryką, ani miejscem produkcji i zależą głównie od fantazji importerów. Nazwy hiszpańskich miast są miło brzmiące, więc często trafiają na etykiety. Jest tu spora dowolność. Nazwy związane z producentami to rzadki przypadek, np. Kanilea, Yamaha. Trzeba by doprecyzować więc o którą Segovię chodzi. Z lepiej brzmiących to ewentualnie modele z litym topem: https://skrzypce.pl/products/UK2180S.html Zwracam uwagę, że przeważnie lepiej brzmią modele z cieńszym drewnem, cieńszym ożebrowaniem, a to zwykle źle wpływa na trwałość i stabilność. Instrument staje się kapryśny i wrażliwy na zmienne warunki.
W instrumentach podstawowych brzmienie nie powinno być najważniejszym kryterium wyboru. Bardzo ważna jest prawidłowa geometria, mechanika, solidność budowy, stabilność drewna, precyzja wykonania, strojenie, trwałość itp. Jeśli na etapie produkcji fabryka stawia głównie na brzmienie, to kosztem innych wspomnianych aspektów. Dopiero w instrumentach za kilka tysięcy złotych nie trzeba liczyć się z ograniczeniami czasowymi i materiałowymi i można próbować maksymalizować jednocześnie wszystkie aspekty. To jest podobnie jak z parametrami opon samochodowych. Te które świetnie hamują, błyskawicznie zużywają się, mają duże opory i inne wady. Rolą producenta jest znalezienie w danym zakresie cenowym jak najlepszych kompromisów i optymalnie rozłożenie akcentów na poszczególne właściwości produktu. Jeśli producent przykładowo przesadzi z kosztami drewna, to zabraknie mu roboczogodzin na równie ważną precyzję budowy i odwrotnie. A klienci przeważnie pytają tylko i wyłącznie o brzmienie. Mam ukulele gdzie postawiono wszystkie środki na ten aspekt, ale co z tego, gdy łatwo się to wypacza, materiały są słabe, zmienia się geometria, a precyzja i jakość wykonania jest niska. Z kolei jak widzę produkcje z południa Europy, to postawiono głównie na grube i masywne wykonanie, co jest dobre dla stabilności i trwałości, ale struny nie są w stanie pobudzić tego do drgania i generowania dźwięku. Jak ze wszystkim potrzebny jest złoty środek.

14-02-2020, Od: Michal Odpowiedz
Jestem zainteresowany kupnem gitary elektroakustycznej. Interesuje mnie Ibanez pf15 ece lub Oskar Schmid. Którą by Pan polecił, czy obie są po setupie?
Pozdrawiam serdecznie.

16-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Każdą gitarę poprawiamy i regulujemy przed wysyłką. Obie z wymienionych są dobre w swojej klasie. To podstawowe modele elektroakustyków markowych. Ibanez bardziej surowo wykończony, ale drewno dobre i stabilne.

17-02-2020, Od: Michał Odpowiedz
Ponieważ interesuje mnie zakup na raty, już kiedyś o to pytałem, poproszę wystawić tego Ibaneza na Allegro. Pozdrawiam serdecznie.

17-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Allegro ciągle coś miesza w tych zasadach ratalnych. Obecnie zwykłe wystawienie takiej gitary podraża ją o 50 zł, bo tyle zabierają prowizji. Widzę że przy standardowym wystawieniu zwykle pojawia się opcja 11 rat w wysokości 10% ceny, czyli RRSO około 11,2%.
Natomiast jeśli wystawimy z wyróżnieniem, to pojawia się opcja rat 0%, np. na 22 miesiące z RRSO 0%. Ale niestety dochodzi około 50 zł opłat za promowanie, oraz dodatkową prowizję od oferty wyróżnionej. Pytanie w jakim wariancie wystawić?

18-02-2020, Od: Michal Odpowiedz
Przepraszam najmocniej, jeśli jeszcze nie wystawił Pan tej gitarki, to proszę to zrobić bez wyróżnienia. Po namyśle doszedłem do wniosku że szkoda podążać sprzęt. Pozdrawiam serdecznie.

18-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Jeszcze moment, bo opóźniają się dostawy lepszych kartonów, a to trzeba porządnie zapakować.

19-02-2020, Od: Michal Odpowiedz
Ok, ale gdyby Pan ją wystawił, to mógłbym już kupić, i czekać tylko na przesyłkę.

19-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
OK, już jest: https://allegro.pl/oferta/gitara-elektroakustyczna-ibanez-pf15ece-nt-8970771889

19-02-2020, Od: Michał Odpowiedz
Dzięki, już kredyt załatwiony, dostałem info z banku, że pieniądze poszły. Czekam na informację odnośnie wysyłki gitary. Pozdrawiam Serdecznie.

18-02-2020, Od: Michał Odpowiedz
Może być z wyróżnieniem.

19-02-2020, Od: Katarzyna Odpowiedz
Planuję zakup skrzypiec jednak mam wątpliwości co do rozmiaru. Jeszcze podczas nauki w szkole muzycznej wiele lat temu przeszłam na 4/4. Zastanawiam się jednak czy nie powinnam grać na mniejszym instrumencie. Mam 152 cm wzrostu, a długość ręki od szyi do nadgarstka wynosi 57 cm. Od kilku lat gram w amatorskim zespole ludowym, lewa ręka jest nadwyrężona i czuję ograniczenia dlatego zaczęłam się zastanawiać czy ten rozmiar nie jest dla mnie za duży i może powinnam przy zakupie nowego instrumentu pokusić się o coś mniejszego (chyba, że to wina niewystarczającej techniki). Proszę o poradę, czy rzeczywiście zmiana byłaby uzasadniona i czy nie ma problemu z przestawieniem się do gry na mniejszych skrzypcach?

19-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, dla takich osób jest dedykowany rozmiar 7/8. Można kupić go tutaj: https://skrzypce.pl/products/Stentor1500.html Natomiast z innych modeli można rozważyć 3/4.

19-02-2020, Od: Kaja Odpowiedz
Zastanawiam się nad zakupem skrzypiec do 1300 zł, służyć będą do gry muzyki ludowej-góralskiej, dla osoby już grającej co by pan polecił?

19-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Wydaje mi się najlepiej będą tu pasować skrzypce o nieco sztywniejszej konstrukcji, na metalowych strunach jak np. Hora. Mają nośny dźwięk, pasujący do charakteru muzyki. Mam ten model od ręki za 1200 zł za cały zestaw (jeszcze nie ma go na stronie, ale można mailem zamówić). Natomiast z delikatniejszej budowy, do bardziej subtelnych partii i może na damską rękę, można rozważyć Antyk+ za 1499 zł. Dokładnie te skrzypce testował na targach sam Jan Kmita i wyrażał się o nich bardzo pochlebnie, a nawet rozważał zakup: https://youtu.be/08ZprOHquWY?t=48

19-02-2020, Od: Ben Odpowiedz
W minucie 6:47 na filmiku Anytka+ testuje też pani profesor z Akademii w Sztokholmie i chwali za silny dźwięk. Wszędzie te z niebieską karteczką przy szyjce, to właśnie Antyk+.

18-02-2020, Od: Dawid Odpowiedz
Witam,
Jestem zainteresowany zakupem gitary akustycznej, ale z szerszym gryfem. Która gitara, Pengano PF30, czy elektroakustyczna HB z elektroniką Custom Line byłaby lepszym wyborem?

18-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Kwestia gustu, bo jakościowo są podobne. Jeśli ktoś planuje grę z podłączeniem, to musi być elektroakustyk. Jeśli nie, to można wybrać co bardziej pasuje do gustu. Pengano ma typowy lakier w połysku, a HB matowy. W domu nie ma znaczenia, ale jeśli to gitara na wyjazdy i ogniska, to może lepiej połysk, bo odporniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu.

17-02-2020, Od: Marek Odpowiedz
Witam,
kilka pytań odnośnie tej gitary: Gitara klasyczna Ever Play EV-12xCEQ.
Jakie są szanse, że drewno się wykrzywi z biegiem lat, nie ma on regulacji gryfu.
Co znajduje się zestawie?
Czy robicie taki upgrade-tuner, przedwzmacniacz, w gitarach klasycznych z regulacją gryfu?
Pozdrawiam, Marek

17-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
One jak na tą cenę są całkiem stabilne i trwałe. Nie było na nie reklamacji. Natomiast co się stanie w przyszłości, to zależy od warunków przechowywania. Jeśli będzie prawidłowa wilgotność, to może służyć latami. A jeśli ktoś postawi przy kaloryferze lub klimie, to każdą gitarę załatwi w kilka dni. Można też zniszczyć instrument wnosząc gwałtownie z tęgiego mrozu do wygrzanego pomieszczenia, albo poprzez pozostawienie w nasłonecznionym miejscu.
Zwykle dodajemy do nich kostki, kabel, przejściówkę i zapasowy prożek dolny.
Elektryfikacja gitar jest dość kosztowna, pracochłonna i powoduje zmianę brzmienia akustycznego raczej na gorsze. Do tego następuje utrata gwarancji fabrycznej w wyniku ingerencji mechanicznej i wycinania dziur. Dlatego w przypadku tanich gitar lepiej wybrać gotowe rozwiązania.

17-02-2020, Od: Marek Odpowiedz
Witam,
Posiadacie jeszcze takie ukulele w swojej ofercie ?https://www.youtube.com/watch?v=vD8-vjFYyTo
Pozdrawiam

17-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, One pojawiają się sporadycznie. Proszę zapytać w połowie marca.

15-02-2020, Od: ? Odpowiedz
Dobry wieczór, potrzebuję tą gitarę którą Pan gra na filmie. Pozdrawiam serdecznie Marian.

16-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Na którym filmie?

08-02-2020, Od: SPIN Odpowiedz
Uwaga! Zamówienia będą realizowane od 17 lutego.

08-02-2020, Od: Arek Odpowiedz
Dzień dobry, zacznę od tego, że nigdy nie trzymałem skrzypiec w ręku, ale pragnę nauczyć się grać. Mam 28 lat. Myślę, że wydawać więcej jak 500 zł mija się z celem, może 600 zł jeśli naprawdę warto, a 300 zł to szkoda pieniędzy. Które skrzypce na moim miejscu Pan by wybrał? Wygląd estetyczny nie ma znaczenia.

08-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Najczęściej wybierane są Everplay lub Stentor. Na początek jak najbardziej wystarczą.

07-02-2020, Od: Paweł Odpowiedz
Witam mam pytanie odnośnie podstawka bo dałem do lutnik moje skrzypce stendor 1400 żeby mi wymienił struny i doradził że wymieni też mostek na lepszy i coś mi się zdaje jakby ułożenie strun odległości między nimi na mostku były węższe jak wcześniej i tu pytanie jaką powinna być odległość między strunami na mostku? I wysokość między struną a końcem podstrunnicy dziękuję pięknie za odpowiedź

07-02-2020, Od: Ben Odpowiedz
Zależy też od muzyka i repertuaru. Są zawodowcy, którzy wolą wysokie ustawienia, bo jest lepsza intonacja i vibrato, natomiast grający bardzo szybkie partie mogą preferować niskie ustawienia. Początkujący też mogą woleć niskie, ale tanie instrumenty nie pozwalają na super niski setup. Nie tylko wysokość, ale stopień zakrzywienia góry i grubość może się różnić, przy różnych preferencjach.

07-02-2020, Od: Jarek Odpowiedz
Nie ma jednego idealnego wzoru do wszystkich skrzypiec i są różne szkoły. Każdy lutnik może po swojemu starać się zoptymalizować wygodę gry i brzmienie, uwzględniając także cechy danego egzemplarza skrzypiec. Spotyka się często odstępy strun 12 mm, a od brzegu 6 mm. Od końca podstrunnicy też może być różnie, bo lutnik może dobierać zależnie od wklęsłości podstrunnicy (relief lub hol). Przy mocniej wklęsłych może to być nawet 2-3 mm, a przy bardziej płaskich wyżej. Zależy też która to struna i jaki rodzaj. Nylony raczej trochę wyżej niż metalowe. Struna E trochę niżej itd. Przy bardzo równych podstrunnicach wysokiej klasy z dobrym holem można niżej, przy tańszych i mniej równych wyżej. Wszystko na wyczucie i doświadczenie. https://trianglestrings.com/carving-a-violin-bridge/

06-02-2020, Od: SPIN Odpowiedz
W przyszłym tygodniu firma będzie nieczynna (w dniach 10-14 luty). Przepraszamy za utrudnienia.


Wyświetlono wiadomości 51-100 z 12354  Wstecz  Dalej