Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 51-100 z 12937  Wstecz  Dalej     Sklep

24-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Idealne skrzypce do 2000 zł to Modena+, ale trzeba jeszcze smyczek dorzucić za 250 zł. Aby cały zestaw zmieścił się w cenie, to może być Antyk I+. Też bardzo dobre, dźwięczne i ładne. Można śmiało polecić.

22-03-2021, Od: Beata Odpowiedz
Dzień dobry. Chciałam zapytać o gitarę Ever play taiki 4/4. Co wchodzi w skład zestawu? To pierwsza gitara dla córki i nie bardzo orientuję się co trzeba kupić? Pozdrawiam

22-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Fabrycznie jest sama gitara, ale ja dodaję pokrowiec, kostki, klucz, struny, oraz usługę korekt i regulacji. Gitarę trzeba sobie stroić przed grą, albo darmową aplikacją na telefon, albo tunerem elektronicznym. Jest taki tuner w dziale Akcesoria za 40 zł. Na życzenie mogę dorzucić inny tuner z takich gratisowych, ale one są tandetne i mogą sprawiać problemy.

20-03-2019, Od: Jacek Odpowiedz
Witam,

wpadły w moje ręce skrzypce wyprodukowane w 1965 roku przez Dolnośląską Fabrykę Instrumentów Lutniczych w Lubinie. Ogólnie w dobrym stanie. Po założeniu strun Pirastro Tonica okazało się, że te skrzypce bardzo ładnie grają, dość ciepło. Czy ma Pan jakąś swoją opinię na temat jakości skrzypiec produkowanych przez ten zakład, teraz już nieistniejący?

20-03-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Wykonanie jak to w czasach PRLu, czyli dość siermiężne i toporne. Podobnie jak gitary Defil, czy meblościanki. Raczej wartość sentymentalna. Współczesny chiński instrument średniej klasy jest wykonany ze znacznie większą finezją i bliżej wzorców lutniczych. Natomiast ta masywna budowa ma taką zaletę, ze sporo instrumentów jakoś przetrwało do dziś, nawet w złych warunkach.
Rynek dość dobrze wycenia ich wartość na około 300-600 zł. Mogą trafić się nieliczne egzemplarze lepszej jakości, wykonane przez mistrza fabryki, jako wyższe modele eksportowe, ale to trzeba by dać do oceny. Pewną wskazówką może być ciężar, bo te staranniej wydrążone i dopracowane będą lżejsze, sporo poniżej 500g przy 4/4.
Struny nylonowe często nie są w stanie dobrze pobudzić do grania skrzypiec wykonanych na grubo, ale to już trzeba wypróbować na swoim egzemplarzu.

25-03-2019, Od: Jacek Odpowiedz
Witam ponownie, zważyłem te skrzypce, bez podstawka, strun, podbródka i strunnika ważą 466g. Co Pan sądzi o takiej wadze?

20-03-2019, Od: Jacek Odpowiedz
Jakość wykonania owszem, to nie I klasa, ale okazało się, że grubszy gryf bardziej mi odpowiada, w obecnych, nowych skrzypcach gryf jest cieńszy. Natomiast łatwo się na nich gra i dają ciepły dźwięk i tu jest moje zaskoczenie.

19-03-2021, Od: Stefan Odpowiedz
Też mam skrzypce 4/4 ważą 517 g ze strunami i podbródkiem, wyprodukowane w Defilu rok 19-druk (58rękopis). Niestety górna deka ma pęknięcie.Dla mnie to już tylko wspomnienia.Chętnie dowiem się czegoś o tym instrumencie. Np ile w Defilu wyprodukowano takich instrumentów. Dlaczego fabrykę zlikwidowano.Czy produkowano również smyczki.

19-03-2021, Od: Ben Odpowiedz
W zasadzie jest to wyjaśnione dlaczego zlikwidowano. Skrzypce i gitary Defil były dość popularne w PRL-u jak meblościanki, i w większości tak samo toporne. Zlikwidowano, bo w kraju rozwiniętym nie opłaca się masowo wykonywać rzeczy bardzo pracochłonnych. Przegrywamy jakością, bo nasz pracownik nie ma szans wykonać czegokolwiek w jeden dzień równie dobrze i starannie, jeśli lutnik azjatycki, za te same pieniądze, popracuje ochoczo cały tydzień. Zdobywa tym ogromną przewagę jakościową i jego towar jest po prostu lepiej dopracowany w ramach danej półki cenowej.
Nasz lutnik może być lepszy, jeśli nie ma presji czasu i budżetu, bo wtedy może poświęcić ponad 100 godzin na budowę skrzypiec i wyjdzie fajnie, ale cena produktu przekroczy 5 tys zł. Tego rynek nie kupi masowo. To produkt może dla jednej osoby na 10 tys. grających. Ze smyczkami podobnie. U nas 120 zł lutnik weźmie za samo nabicie włosia, a tam, mając wielokrotnie więcej czasu w budżecie, wykonają cały smyczek już z włosiem. Nie mamy szans konkurować.

20-03-2019, Od: Jarek Odpowiedz
Najważniejsze żeby się podobały. Przeważnie wygodniej gra się na smukłych szyjkach, ale w męskiej dłoni może być inaczej. Ocieplenie brzmienia w takich sztywnych skrzypcach jest zwykle kosztem utraty wyższych harmonicznych, przez co dźwięk traci trochę na szlachetności i przestrzeni. Spłaszcza się charakterystyka i dynamika. Jednak na etapie nauki może to dawać miły efekt, bo niedokładności są mniej słyszalne. Spotkałem się z taką opinią, że nauczyciele wolą brzmienia czyste i jasne, bo uczeń lepiej słyszy i koryguje błędy. Natomiast rodzice dzieci uczących się, lepiej tolerują brzmienia ciemne, ciepłe, płaskie, ciche, na których błędy są maskowane i mniej przykre dla ucha. Niestety w takim przypadku także postępy i dobre rzeczy są przytłumione i nie tak efektowne.

20-03-2019, Od: Jacek Odpowiedz
To bardzo profesjonalne i merytoryczne wyjaśnienie. Dziękuję i pozdrawiam.

16-03-2021, Od: Rafał Odpowiedz
Dzień dobry,
Czy rekomenduje Pan zamianę fabrycznie nałożonych strun na skrzypcach na np. Sandery?- czy nie ma większej różnicy?

16-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
W naszych skrzypcach są niezłe struny. Gdy jakaś fałszuje fabrycznie od nowości, to ją wymieniam przed sprzedażą. Aby była większa różnica, to już trzeba przejść na średnią półkę np. Tonica.

12-03-2021, Od: Jarosław Odpowiedz
Dzień dobry.
Miesiąc temu kupiłem od Pana gitarę Cort MR600F. Gitara doszła na drugi dzień co mnie już pozytywnie zaskoczyło mieszkam niedaleko Słupska. Gitara bardzo dobrze zapakowana, starannie zabezpieczona. Po rozpakowaniu następne pozytywne zaskoczenie, praktycznie nie trzeba było nic dostrajać, jakość wykonania super, nie można do niczego się doczepić. Gitara gra rewelacyjnie brzmi pięknie, trzyma strój i tylko minimalnie trzeba czasem ją dostroić. Jestem bardzo zadowolony i polecam wszystkim zakupy u Pana. Pozdrawiam serdecznie.

16-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Cieszę się, że gitara przypadła do gustu.

16-03-2021, Od: Tomasz Odpowiedz
W piątek 12-go marca w dosyć późnych już godzinach zamówiłem gitarę Cort Eart 70. Dzisiaj mamy wtorek, a ja otrzymałem przesyłkę. Gitara starannie zapakowana, zabezpieczona przed możliwością uszkodzenia. Panie Jarosławie, bardzo dziękuję. Również za dodatki, które wg specyfikacji nie były wymienione. Myślę, że to taki prezent na dobry początek związany z nauką gry na gitarze. Moje 65 lat nadal pozwalają jeszcze optymistycznie spoglądać na ten instrument i na fakt, że go chyba opanuje. Może jeszcze zapisze się na studia, może dyrygentura ????
W każdym bądź razie biorę się za naukę. Jeszcze raz dziękuję i polecam sklep każdemu kto chciałby nabyć dobry i przygotowany instrument.

16-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Dziękuję i życzę powodzenia w nauce.

14-03-2021, Od: Paweł Odpowiedz
Szukam gitary akustycznej lub elektroakustycznej tzw miękkiej dla córki która rozpoczyna przygodę budżet to jakieś 550 zł czy może coś pan polecić i czy gitara może być już zmiękczona odpowiednio nie chcę by córka się zraziła i również ważny jest rozmiar czy 4/4 będzie odpowiednia dla 15 latki z wzrostem 156 cm

14-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Można taką rozważyć: https://skrzypce.pl/products/HBCG45.html Ma trochę zgrabniejsze pudło, a nie gra dużo gorzej niż pudła Dreadnought. Z elektroakustycznych Cort daje się dobrze poustawiać. Zawsze przed sprzedażą robię korekty i regulacje instrumentów, aby grało się łatwiej i przyjemniej, niż na przeciętnych wersjach fabrycznych. W fabrykach zawsze jest szeroka tolerancja wymiarów i ustawień podstawowych modeli, a do tego transport morski sporo zmienia w geometrii już po produkcji.

12-03-2021, Od: Krzysztof Odpowiedz
Dziękuję za szybką odpowiedź. Zastanawiam się jeszcze nad oferowaną przez Pana HB Custom cutaway SET z szerszym gryfem,te dodatkowe 5mm więcej przy moich "paluszkach" mogło by zrobić dobrą robotę. Cenowo zbliżona jest do wspomnianej przez Pana Corta a jak to wygląda jakościowo, brzmieniowo itp. w zestawieniu z Customem?? Proszę o komentarz. Pozdrawiam

12-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Też bardzo dobra, brzmiąca, z wygodnym gryfem. Klienci zadowoleni. Fabrycznie zwykle są źle poustawiane, ale to ja już robię robotę, poprawiam i reguluję. Tyle że realizacja w maju, bo są w trakcie transportu morskiego.

12-03-2021, Od: Krzysztof Odpowiedz
Dzień dobry
Oglądam Pana pracę i nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem. P. Jarku moja przygoda z gitarą zaczęła się ponad rok temu na starej gitarze syna, która stała w kącie po tym jak jemu zapał przeszedł. Zastanawiam się nad zakupem u Pana gitary elektro-akustyczna 4/4 z tunerem G-Tone AN500CEQ. Proszę o komentarz dotyczący tego instrumentu. I jeszcze jedno czy mógłbym też po zakupie nowej przysłać do Pana starą gitarę do liftingu. Może uda się coś z nią zrobić bo brzmi fatalnie. Jest to zwykła gitara sprzed 10 lat. Gdyby to nie było opłacalne to wiadomo. Pozdrawiam Krzysztof - Bielawa -Dolnośląskie

12-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Nie wrzucam setek gitar do eferty, tylko raczej takie, które wyróżniają się wykonaniem i dobrym stosunkiem jakości do ceny. Właśnie te gitary w klasie najtańszych elektroakustyków zasługują na uznanie. Moim zdaniem są lepsze niż konkurencja za tą cenę. Oczywiście Cort za 1200 zł będzie jeszcze lepszy pod każdym względem, ale dla początkującego tańszy model też wystarczy i będzie zadowolony, jeśli tylko zadba o prawidłową wilgotność w sezonie grzewczym. Robię w nich oczywiście sporo poprawek, ale baza jest dobra i wychodzi fajna gitara.
Starą gitarę musiałbym obejrzeć, żeby coś stwierdzić.

08-03-2021, Od: PAWEŁ R. Odpowiedz
Witam. Tydzień temu kupiłem od Pana Jarka gitarę Pengano z szerszym gryfem 48 mm.
Ponieważ moja przygoda z gitarą trwa dopiero 3 m-ce to długo szukałem odpowiedniego instrumentu na początek. Najpierw był klasyczny Martinez potem Akustyczny Fender, ale Ta gitara to strzał w dziesiątkę. Znajomy, który wiele lat gra na gitarze był totalnie zaskoczony jej brzmieniem, jakością wykonania i regulacją zrobioną przez Pana Jarka. Zanim ją zamówiłem to kilka razy dzwoniłem do Pana Jarka i oczywiście miałem do Niego 100 pytań jak to na początek.
Pan Jarek cierpliwie słuchał i fachowo odpowiadał na każde moje pytanie, nawet te najprostsze. Bardzo dziękuję Panie Jarku jeszcze raz za fachową i miłą obsługę, ekspresowy czas realizacji zamówienia. Gitara jest rewelacyjna i polecam ją każdemu kto ma problem z normalnym gryfem 43 mm. Teraz będę ją do Pana wysyłał do sprawdzenia i regulacji raz na jakiś czas. Pozdrawiam z Zielonej Góry

08-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Bardzo dziękuję i cieszę się, że gitara przypadła do gustu.

06-03-2021, Od: Mateusz Odpowiedz
Dzień dobry,

jaka jest różnica między skrzypcami Antyk I plus a Padva+, które będą lepsze z obecnych na sklepie?

06-03-2021, Od: Jarek Odpowiedz
W sensie muzycznym bardzo podobne instrumenty i obydwa godne polecenia. Dobry stosunek jakości do ceny. Jest trochę inny futerał i inne wykończenie lakieru.

23-02-2021, Od: Jacek Odpowiedz
Wyśmienity sprzedawca. polecam. Kupiłem tutaj gitarę dla córki. Rok wcześniej miała chińską. Brzmienie nieporównywalne. Dobry sprzęt, ekstra obsługa.Zamówiłem w sobotę wieczorem, przesyłka dotarła we wtorek. Po co te allegro. Kupójmy w normalnych polskich sklepach. Polecam.

24-02-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Bardzo dziękuję. W sumie ta też jest chińska, a cała różnica polega na tym, że ja każdy instrument przed wysyłką indywidualnie poprawiam pilniczkami i reguluję. Gdy kupujemy pralkę czy telewizor, to korzystanie z porównywarek lub Allegro jest dobre, bo każdy egzemplarz jest identyczny. Przy instrumentach, nawet jeśli to ten sam model, są ogromne różnice w wykończeniu i przygotowaniu. Godzina dodatkowej pracy bardzo wiele zmienia, a mało który market z masową sprzedażą chce się w to bawić.

22-02-2021, Od: Dariusz Odpowiedz
Witam.

Interesuje mnie zakup u Pana gitary Epiphone PRO-1. Jaką ofertę Pan ma na tą gitarę? Proszę również przedstawić kontrofertę na inną gitarę. Gitara dla początkującego. Gitara Epiphone to nie koniecznie ostateczny wybór.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Dariusz

22-02-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Nie jestem wielkim fanem tych gitar. Testowałem je i nie włączyłem do oferty z wielu powodów. Są nieco mniejsze i nie mają pełnych wymiarów typowego dreadnought Martina, więc i brzmienia tak pełnego nie mają. Zwłaszcza, że to stosunkowo tania sklejka. Te klucze mnie nie przekonują. Ich system dystrybucji jakoś nie wspiera małych firm, które bardziej dbają o jakość i regulacje. Kosztów poprawek nie zmieści się w cenie, bo ceny hurtowe nie różnią się tu zbytnio od detalicznych, jeśli ktoś idzie na jakość, a nie na ilość. Raczej wolą masowych odbiorców. W dodatku trafiłem kilka egzemplarzy z problemami mechanicznymi, co mnie dodatkowo zniechęciło. Klienci czasem przynoszą do serwisu, kupione w jakichś salonach, to szału nie ma. Jeśli mogę coś doradzić, to może pełnowymiarowy Cort Earth, obecnie 799 zł już z dodatkami, regulacją, na kluczach olejowych i z litym przodem. Zupełnie inna klasa sprzętu, a cena prawie ta sama, jeśli w Epiphone uwzględnimy dodatki i korekty.

18-02-2021, Od: Łukasz Odpowiedz
Dzień dobry. Czy można również zostawić u Pana gitarę elektryczną do regulacji? Pozdrawiam.

19-02-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Elektryczne zwykle nie sprawiają takich trudności podczas grania jak akustyczne, bo struny są cieńsze i bardziej miękkie. Zasada regulacji jest ta sama, więc mogę też elektryczną poprawić, jeśli coś jest źle.

18-02-2021, Od: Agnieszka Odpowiedz
Dzień dobry,chciałabym zorientować się w ofercie skrzypiec dla leworęcznego syna (10 lat). Gra na skrzypcach to jego marznie, jednak jeszcze nigdy nie miał ich w rękach... Czy obecnie można u Państwa odpowiednio dopasować instrument, czy posiadają Państwo takie instrumenty? Które modele mógłby nam Pan polecić? Pozdrawiam, Agnieszka

18-02-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Większość osób leworęcznych gra na praworęcznych skrzypcach, bo i tak pracują obie ręce. Trzeba zrobić próbę, nawet na dwóch patykach i popróbować w jedną i w drugą stronę. Jeśli nie robi różnicy, to kupić typowe praworęczne. A jeśli jest bardzo silna preferencja, żeby trzymać smyczek w lewej ręce, to trzeba kupić leworęczne. Takie instrumenty nie są produkowane masowo, więc cena około 1100 zł za komplet +150 zł za odwrotne żeberko.

17-02-2021, Od: Sylwia Odpowiedz
Panie Jarku, gitara zamówiona Cort ad810 E, mam nadzieję, że to będzie strzał w 10:)Jestem podekscytowana i czekam niecierpliwie na przesyłkę od Pana. Aż mi się śmiać z siebie chce, że taka stara już jestem, a cieszę się jak dziecko:) Super, że istnieją jeszcze takie osoby jak Pan i że udało mi się na Pana trafić w sieci, ale to chyba nie był przypadek. Będę Pana polecać dalej na pewno. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

17-02-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Dziękuję, Gitara już gotowa i powinna w piątek dojechać. Jeśli będzie bardzo zimno, to można odczekać z otwieraniem godzinę, aż temperatura powoli się wyrówna. W sezonie grzewczym warto utrzymywać wilgotność 50%. Przechowywać w pokrowcu, nisko, w chłodnym miejscu.

12-02-2021, Od: Sylwia Odpowiedz
Penie Jarku, czy do corta ad 810 e są założone struny D'Addario EXP 16 czy jakieś inne?

12-02-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Są to struny powlekane, czyli o przedłużonej trwałości, ale nie mam pewności czy D'Addario. Nawet jeśli by tak było, to struny fabryczne dostarczane hurtowo do produkcji gitar, mogą różnić się delikatnie od strun konfekcjonowanych do sprzedaży detalicznej. Sądzę, że fabryczne do nowych gitar, mogą być optymalizowane pod dłuższe przechowywanie na magazynach i transport morski. Zwykle po zmianie poprawia się grywalność i strojenie.

30-03-2017, Od: Szymon Odpowiedz
Dzień Dobry Panie Jarku. Chciałbym się zapytać czy może Pan polecić ggitarę za około 500-600 zł? Miałem w rękach wybór gitaropodobny z szerokością na 1 progu 48mm i z moimi dłońmi rozm.8 ciężko było mi czasem coś chwycić czy zagrać jakieś barowe akordy. Czy gitara fendera z tym dobrze wyprofilowanym gryfem byłaby dla mnie odpowiednia? Jestem też w stanie pójść na kompromis bo dopiero się uczę więc nie wiem czy z czasem się przyzwyczaje do tego rozmiaru tj 48mm. Pozdrawiam.

30-03-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Jeśli dobrze rozumiem ma to być gitara klasyczna z nylonowymi strunami i raczej z normalnym gryfem jak na klasyka czyli 53 mm. W tanich instrumentach ważnym kryterium jest stabilność drewna. Jeśli mało się wypacza, to można dokładniej wyregulować żeby uzyskać dobre brzmienie, strojenie i wygodę gry. Zachowanie drewna zależy nie tylko od modelu, ale też od konkretnej partii. Są instrumenty w pewnym okresie świetne, a z innej partii te same modele bywają fatalne. Dlatego tak różne są opinie w internecie.
Wiele też zależy od poprawek i przygotowania. Jedne sklepy robią przegląd, ale nic nie poprawiają, bo jest w normie jak na niewielką cenę. Inne sklepy (nieliczne) robią korekty aby było lepiej niż w normie. Ja akurat każdy egzemplarz poprawiam na ile to jest możliwe w rozsądnym czasie. Nie przerobię fabrycznego instrumentu na lutniczy, ale wygodę gry mogę poprawić bardzo znacząco.
W tym sezonie dobrze prezentują się podstawowe gitary Cort, Yamaha, Washburn, ale warto też rozważyć gitarę z zupełnie innej ligi, a niewiele droższą: http://skrzypce.pl/products/Luthier1C.html

30-03-2017, Od: Szymon Odpowiedz
Zdecydowałem się na Cort ad 810 ze względu na Pana opinie. Czy warto kupić droższą elektroakustyczną wersję czy może bez elektroniki? Czy różnica w cenie jest tego warta?

30-03-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Jeśli chcemy gdzieś podłączać, to trzeba z elektryką, a jeśli nie, to wystarczy akustyczna.

30-03-2017, Od: Jarek Odpowiedz
AD810 to jest gitara akustyczna z metalowymi strunami. Akustyczne mają wąskie gryfy 43 mm. Jedynie Pengano ma trochę szerszy 48 mm.

12-02-2021, Od: Sylwia Odpowiedz
Panie Jarku dzień dobry,

przez przypadek trafiłam na kilka nagranych przez Pana filmów na youtube szukając odpowiedniej gitary dla mnie. Jestem pod wrażeniem Pana wiedzy i tego co Pan robi, super. Postanowiłam kupić gitarę, ale wciąż się waham jaką wybrać. Myślę o elektroakustyku corta ad810 e op, który ma Pan obecnie dostępny na stronie, czy to Pana zdaniem dobry wybór, jak on się ma np. w porównaniu do Fendera fa 125 e Natural, którego zakup rozważałam wcześniej. Czy ta gitara nie będzie za duża i za ciężka dla filigranowej kobitki;)? Jakie jest Pana zdanie, bo na pewno miał Pan w ręku także i tą gitarę. Ja nie miałam żadnej tego typu niestety, kiedyś uczyłam się na budżetowym klasyku od kuzynki, do którego założyłam struny metalowe, jakoś się grało na ognisku i wycieczkach szkolnych:) ale komfortu gry nie było na pewno i brzmienie też było...sam Pan wie. Teraz po przerwie 15 letniej chciałabym wrócić do grania:) i podszkolić granie chwytami i fingerstyle, Co by mi Pan doradził, bo ma Pan ogromne doświadczenie i wiedzę.

01-04-2017, Od: Szymon Odpowiedz
Bardzo Pana przepraszam jednak zdecydowałem się na zakup innej gitary. Może w przyszłości zdecyduje się skorzystać z Pańskich usług. Pozdrawiam

01-04-2017, Od: Jarek Odpowiedz
W razie czego to zapraszam na korekty i regulacje. Warto zrobić to po zakupie żeby się nie męczyć. Można znacznie porpawić wygodę gry, brzmienie i strojenie.

04-02-2021, Od: SPIN Odpowiedz
Uwaga! Podczas mrozów, powietrze w mocno ogrzanych pomieszczeniach jest ekstremalnie suche. Należy stosować nawilżacze utrzymujące 50% wilgotności. Rozeschnięcie drewna może zniszczyć instrument.

07-02-2021, Od: Ben Odpowiedz
W bardzo ciepłych pokojach wilgotność spada nawet do 15%. Można zniszczyć instrument w kilka dni.

15-06-2018, Od: Kani Odpowiedz
Witam, jakie struny na skrzypce może mi Pan polecić, mój budżet to 200zł, nie musza być to struny z panstpa strony. Slyszalem ze w tej cenie dobre są thomastik dominant, probkem w tym ze istnieją chyba różne modele w przefziale cenowym od 150zl do 200zl i nie wiem który będzie najodpowiedniejszy, np jest model "135B" oraz "135", więc jaka jest moedzm nimi roznica? Z góry dziękuję za odpowiedź


Wyświetlono wiadomości 51-100 z 12937  Wstecz  Dalej