Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 51-100 z 13206  Wstecz  Dalej     Sklep

15-02-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Taka, która odpowiada zainteresowaniom muzycznym. Gitara klasyczna ma struny nylonowe i ciepłe brzmienie. Szkoły muzyczne uznają niemal wyłącznie gitary klasyczne i uczą gry palcami z nut w repertuarze klasycznym jak Bach, Tarrega. Pasuje także do Flamenco, Paco de Lucia, czy choćby z innej beczki Jacek Kaczmarski.
Odrobinę częściej są wybierane do nauki i gry amatorskiej gitary akustyczne. Pasują bardziej do stylu rock, folk, blues, bo mają struny metalowe, sprawiające wrażenie bardziej dźwięcznych. Poprzez dłuższe wybrzmiewanie, grają efektowne, nawet podczas powolnej gry na prostych akordach.
Struny metalowe mają większe naprężenie niż nylony, ale przy prawidłowej regulacji gitary, nie będą bardziej uciążliwe dla palców niż nylony, bo metalowe ustawia się nieco niżej nad gryfem. Nie wolno zmieniać strun z nylonów na metalowe, ani odwrotnie, bo są różne konstrukcje gitar. Do klasycznej zawsze nylony, do akustycznej zawsze metalowe.

17-02-2022, Od: ? Odpowiedz
W takim razie jaką gitarę akustyczną poleca Pan dla początkującego w kwocię ok 600 zł. Jak mogę taką gitarę zamówić? Czy dokonuję Pan regulacji gitar?

17-02-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Cort jest niezły za 600 zł. Jest na stronie za 650 zł z pakietem dodatków. Z ArsNova jest za 699 zł gitara z tunerem i też z pakietem dodatków, albo ewentualnie czarny Everplay z tej samej dystrybucji za 500 zł z pakietem dodatków. Tego można zamówić mailem. Wszystkie instrumenty poprawiam i reguluję już w podanej cenie. Zawsze jest dodatkowa godzina pracy uwzględniona.

08-02-2022, Od: Michal Odpowiedz
Dzień dobry.
Szukam gitary akustycznej z szerszą szyjką,kolor podpalany. Jestem poczatkujacy.Czy była by taka gitara od ręki?

09-02-2022, Od: Jarek Odpowiedz
O ile wiem, nie ma aktualnie takich na rynku europejskim. Tylko Pengano w kolorze jasnym naturalnym. Są od ręki.

11-02-2022, Od: Michał Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź.
Właśnie gitara Pengano jest już u mnie na kolanach. Uśmieszek. Wczoraj dotarła. Dziękuję.

08-02-2022, Od: Magda Odpowiedz
Witam proszę o informację czym różnią się skrzypce Modena+ roz.4/4 od Sandner CV-4. Które by Pan wybrał. Córka ma kupione u Pana aktualnie Sandner SV-300 roz.3/4 Czy będzie podwyżka ponieważ potrzebuję dopiero kupić na wakacje. Dziękuję

09-02-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Sandner ma bardziej standardowe seryjne lakierowanie i nieco masywniejszą budowę. Modena to bardziej wrażliwa, lekka konstrukcja, bliżej skrzypiec lutniczych, z dobrze dopracowanym podstawkiem i efektownym ręcznym wykończeniem. Co prawda z bardzo bliska da się zauważyć drobne mankamenty lakierowania ręcznego, ale z dystansu robi wrażenie. Także muzycznie cieńsze elementy dają świetny efekt, szlachetny dźwięk i instrument nie wymaga długiego rozgrywania. Oczywiście skrzypce subtelniej wykonane, mogą być bardziej kapryśne przy sezonowych zmianach pogody i wymagają dbałości o możliwie stałą wilgotność powietrza 40%-65%, tak samo jak lutnicze. Ja osobiście wolałbym Modenę.
Ceny w tym roku będą rosły w miarę kończenia się zeszłorocznych zapasów. Trudno jednak kupować na zapas, bo instrument powinien być używany. Podobnie jak z autem, długie przestoje nie służą. Kluczowe jest utrzymanie właściwej stałej wilgotności i kontrolowanie naprężenia strun i ustawiania podstawka. Do przechowywania instrument może być strojony o ton niżej, ale ważne jest żeby zaglądać do niego i sprawdzać czy struny nie poluzowały się, a podstawek nie przechylił.

06-01-2022, Od: Krzysztof Odpowiedz
Witam.
Szukam ukulele dla 5 letniej dziewczynki. Wymagania min. to ładny dźwięk i żeby dobrze stoiło.

31-01-2022, Od: Ela Odpowiedz
Dla dzieci też wygoda jest ważna, żeby nie zniechęcić bolącymi palcami. Więc nie tylko model, ale też sklep jest ważny. Tu zawsze są obniżane siodełka (prożki) pod wygodną grę, co poprawia też strojenie. W ukulele czy gitarach z masowej sprzedaży często bywa, że struny są powyżej milimetra nad I progiem (przelatuje karta kredytowa). Wtedy trzeba dać do lutnika na korekty, żeby podpiłował i wyregulował.

06-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Witam,
W zasadzie ukulele są przeznaczone dla dorosłych. Dlatego mają znacznie większe odstępy między strunami, niż gitary dziecięce w rozmiarze 1/4 lub 1/8. W praktyce jednak dzieci grają na takich ukulele, bo nikt nie produkuje wersji z małym rozstawem strun i wąskim gryfem dziecięcym.

Ukulele generalnie należą do najgorzej strojących instrumentów. Składa się na to wiele czynników. Instrumenty poniżej tysiąca złotych mają szeroką produkcyjną tolerancję kształtów i wymiarów. To dlatego, że stosuje się tanie drewno niesezonowane, które łatwo wypacza się. W cenie jest też zbyt mała ilość roboczogodzin, aby osiągnąć dużą precyzję. O ile niedokładności rzędu 1mm nie są odczuwalne w gitarze, to w ukulele jest to już słyszalne, bo proporcjonalnie do menzury jest to procentowo większy błąd. Ucho jest też dodatkowo bardziej czułe na wysokich tonach. Kolejne błędy strojenia wnoszą struny, bo na krótkich menzurach nie pracują one optymalnie, a mikro nierówności bardziej wpływają na dźwięk. Oprócz tego mamy błędy stroju równomiernie temperowanego, tak jak w gitarach, wynikającego z zastosowania prostych progów. Dopiero krzywe progi w kosztownym systemie true temperament łagodzą ten problem.

Błędy wykonania częściowo łagodzę poprzez dodatkowe prace przy korektach i regulacji. Nawet proste obniżenie siodełka i dobranie prożka dolnego zwykle poprawia strojenie. Struny dociągane z dużej wysokości zawyżają nadmiernie dźwięk na progach,a fabryki generalnie wolą zostawiać struny za wysoko, niż zbyt nisko, bo wtedy sprzęt nie gra. Przy bardzo dużych błędach np. miejsca usytuowania mostka, czy prożka niekiedy wykonuję specjalne wersje prożków, lub modyfikuję istniejące.

Dalsze korekty strojenia wymagałby by już więcej pracy, której koszt mógłby przekroczyć wartość instrumentu. Należałoby dla każdej struny oddzielnie wprowadzić kompensacje menzury i na siodełku i na mostku. Są pewne modele, jak Lanikai LUTU-11S, które mają w mostku oddzielne suwaki kompensujące, bo każdy egzemplarz struny może wykazywać nieco inną charakterystykę strojenia. W przypadku zwykłych mostków należałoby wyliczać i wykonywać specjalne prożki kompensujące.

Artyści ludowi z ojczyzny ukulele czasem likwidują też pierwszy lub drugi próg i umieszczają go nieco skośnie dla poprawy strojenia na gumkach, tak że można przesuwać. Ale może to być pożyteczne tylko w pewnych tonacjach i wymaga sporo wprawy.

Podsumowując: Zawsze robię pewne poprawki ulepszające wygodę gry i strojenie. Jeśli komuś zależy na super dokładnym strojeniu, to nie jest to wykonalne w małym budżecie, ale przy zakupie można zwrócić na to uwagę, lub nawet dokupić dodatkową godzinę pracy lub dwie w kierunku poprawy strojenia.

Co do ładnego dźwięku, to mamy tu sprzeczny interes. Ładny dźwięk powstaje wtedy, gdy elementy pudła i ożebrowania są cienkie, łatwe do pobudzenia przez struny. Jednak przy tanich materiałach, zbyt delikatna konstrukcja jest podatna na wypaczenia i ma niską trwałość. Super precyzyjne wykonanie wymaga 10 razy więcej roboczogodzin i 10 razy droższego drewna, stabilnego i sezonowanego kilkanaście lat. Wtedy można zrobić i trwałe i wrażliwe muzycznie. To samo jest z resztą przy gitarach i skrzypcach.

Dochodzi też kwestia gustu. Delikatniejsze instrumenty na cieńszych strunach brzmią jaśniej, bardziej dzwoneczkowo. Masywniejsze z grubszymi strunami brzmią cieplej i ciemniej (mniej harmonicznych). I jedne i drugie mają swoich zwolenników. Sklejka w tanich instrumentach brzmi bardziej żywo i efektownie, zaś lite drewno jest grubsze, więc choć dźwięk dłuższy i szlachetny, to trzeba dłużej rozgrywać i może grać ciszej i bardziej płasko. Zależy co kto woli. Audiofil woli płaską charakterystykę, a początkujący DJ podkręci basy i wysokie dając kontur, bo to efektowne.

Z tanich ukulele dobrze sprawdza się Pengano, Everplay i Segovia, która jest lżejsza i ma przez to ciut jaśniejsze brzmienie. Te dwa pierwsze są zaś solidniejsze i bardziej odporne na warunki, co też ma znaczenie, szczególnie w tanich instrumentach. A jeśli potrzeba bardzo dobre to Kanile'a.

07-01-2022, Od: Ben Odpowiedz
Do kwestii niestrojenia warto też dodać, że wysokość dźwięku zależy od siły docisku struny. Szczególnie na grubszych strunach o małym naprężeniu, można zbyt mocnym dociskiem palca, przeciągnąć nawet o 30 centów za wysoko.

23-01-2022, Od: Wiesław Odpowiedz
CZ ta gitara jest u was dostepna
Fender Redondo Player Jetty Blackak jeżeli tak to w jakiej cenie?

30-01-2022, Od: Ben Odpowiedz
Ze starych dostaw mogą być nawet za 1100 zł, a z nowych dostaw będą nawet powyżej 1600 zł, bo wszystkie instrumenty w tym roku drożeją.

30-01-2022, Od: Ela Odpowiedz
Nie dość że drożeją, to generalnie spada średnia jakość za daną cenę. Fabryki chcąc złagodzić szok cenowy, tną na jakości materiałów i wykonania. Muszą ograniczać ilość roboczogodzin, co wpływa na dokładność, oraz stosować tańsze i słabiej sezonowane drewno, co wpływa na trwałość i stabilność kształtów i wymiarów, pogarsza strojenie i wygodę gry. Te same modele kilka lat temu były lepsze niż obecnie.

24-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Fender ma selektywną dystrybucję, co oznacza, że ceny hurtowe mogą otrzymać sklepy zobowiązujące się do prezentacji całej gamy i do spełnienia wymogów obrotowych, a to oznacza uzależnienie. Potem taki sklep musi polecać nie zawsze to co uważa za dobre, tylko to czego wymagają zobowiązania marketingowe. Ja jednak wolę pełną swobodę, bo nie zawsze znana marka oferuje wysoki stosunek jakości do ceny. Może więc ta gitara być dostępna, ale musiałbym ją kupić w zwykłym sklepie i dołożyć swoją pracę, więc wyjdzie drożej. Można też kupić samodzielnie i przysłać na korekty i regulacje, jeśli będzie niewygodna lub słabo przygotowana. Widzę, że aktualnie czeskie i niemieckie sklepy mają dość tanio, lub ze starych zapasów, ale kupowanie poza Polską ma swoje mankamenty w razie serwisów. Także chodzi o element patriotyczny, bo jednak w Polsce płacimy podatki na nasze szkoły, drogi i szpitale, jakie by one nie były.

27-01-2022, Od: Hania Odpowiedz
Dzień dobry, skrzypce 4/4 dla uczennicy szkoły muzycznej które wybrać? Obecnie ma sandner sv6. Z góry dziękuję za doradzenie.

28-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Najlepiej Modena+. To częsty wybór nauczycieli. Z tańszych modeli Antyk+ lub Padva+. To teraz całkiem dobra inwestycja, bo ceny idą mocno w górę.

24-01-2022, Od: Wiesław Odpowiedz
Bardzo Panu dziękuję za wyczerpującą odpowiedz.

21-01-2022, Od: Wiesław Odpowiedz
Witam. Czy prowadzicie sprzedasz ratalną>?

22-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Tylko przez Allegro, ale tam biorą kilkanaście procent prowizji, to wychodzi nieco drożej.

23-01-2022, Od: Wiesław Odpowiedz
To nie problem że parę procent biorą. Inne sklepy nie mają problemu ze sprzedażą ratalną. To co mnie zachęca do zakupu w waszym sklepie to przeglądi poprawki lutnicze.

24-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Oczywiście, jak coś potrzeba, to mogę przygotować, wyregulować i wystawić na sprzedaż ratalną.

23-01-2022, Od: Dariusz Odpowiedz
Dzień dobry, czy można u Pana kupić coś z gitar elektrycznych?

24-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Nie mam nic na miejscu, ale mogę coś ściągnąć z Corta, Everplay'a, czy może jakiś Schecter.

11-01-2022, Od: Ben Odpowiedz
Instrumenty muzyczne to obecnie świetna inwestycja kapitału, bo podrożeją w ciągu roku około 20%. Nie warto zwlekać. Transport kontenerowy podrożał 8 razy, drewno 2 razy, do tego koszty pracy, inflacja, słaba złotówka, covid i nowy ład. Jest więc masa czynników wpływająca na znaczny wzrost cen w perspektywie kilku miesięcy.

11-01-2022, Od: Ela Odpowiedz
Już niektóre nieco zwiększyły wartość, ale to dopiero początek. Ceny ruszą na dobre jak skończą się zeszłoroczne zapasy.

10-01-2022, Od: Emilia Odpowiedz
Dzień dobry,
zastanawiam się nad zakupem gitary akustycznej dla osoby początkującej. W związku z tym chciałabym spytać czym różnią się gitary Cort Earth Grand i Cort Earth 70?

10-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Muzycznie nie ma różnicy. Jeśli ktoś woli wystrój bardziej ascetyczny, to Grand, jeśli bardziej ozdobny Earth 70. Z tym, że Earth 70 aktualnie tylko w wersji ciemnej mahoniowej, bo na Święta wszystkie jasne były wykupione i kontener dopiero płynie. Pewnie na koniec lutego dotrze. Awaryjnie można coś z południa Europy dociągać, ale ceny wysokie. Natomiast Grand i 70MH ciemna jeszcze są.

07-01-2022, Od: Magdalena Odpowiedz
Dzień dobry, mam pytanie odnośnie skrzypiec elektrycznych Leonardo EV50W. Jakie dokładnie akcesoria są w zestawie, jakiej jakości są fabryczne struny? Jak oceniłby Pan jakość dźwięku i dźwięk bez podłączonego zasilania - czy jego natężenie jest porównywalne do zwykłych skrzypiec z założonym tłumikiem? Zależy mi na możliwości cichego ćwiczenia.
Pozdrawiam!

07-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry,
Jest smyczek, kalafonia, futerał, bateria, słuchawki, kabel, zapasowa struna E. Jakość strun podstawowa.
Bez zasilania nie ma dźwięku, tylko takie bzyczenie strun. To znaczy coś tam cicho dźwięczy, ale to podobnie jak w gitarze elektrycznej bez prądu. Jakby rozpiąć strunę między dwoma klockami drewna. Brzmienia też w zasadzie nie ma, bo nie ma tu pudła rezonansowego. Brzmienie instrumentów elektrycznych bez pudła, jest formowane elektronicznie na multiefektach, wzmacniaczach lub komputerach. Dodaje się pogłos, echo, flanger, chorus i inne efekty i z tego robi się brzmienie. Surowe brzmienie z instrumentu jest dość suche i nieciekawe, zarówno na kablu jak i w otoczeniu, ale ćwiczyć można.

W zwykłych skrzypcach jeśli założymy tłumik, to zależy jaki. Mały gumowy prawie nic nie zmienia, tylko łagodzi brzmienie. Drewniany lub duży gumowy już sporo ogranicza głośność i psuje nieco brzmienie. Cięższy tłumik metalowy (hotelowy) prawie całkiem blokuje przenoszenie drgań ze strun na pudło rezonansowe. Gdyby jeszcze zasłonić efy, to będzie to podobne brzmieniowo do skrzypiec elektrycznych bez prądu. Im mocniejszy tłumik, tym skrzypce grają ciszej i też gorzej brzmią. Skrzypce elektryczne dają możliwość ćwiczenia na słuchawkach. Wtedy słyszymy głośno i wyraźnie, ale dźwięk jest inny niż akustyczny.

07-01-2022, Od: Magdalena Odpowiedz
Dziękuję bardzo!

05-01-2022, Od: Mariusz Odpowiedz
Wczoraj dotarła do mnie przesyłka z gitarą Pengano PF30. Jeżeli ktoś się zastanawia nad jej kupnem to szczerze polecam. Bajeczny dźwięk a szerszy gryf naprawdę świetnie się sprawdza. Gitara została przez Pana Jarka "podrasowana" i nastrojona. Gdy człowiek weźmie tę gitarę do ręki to aż żal ją wypuszczać. W cenie zakupu otrzymujemy pokrowiec oraz zestaw kostek.

07-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Super, dzięki. Fajnie że przypadła do gustu.

06-01-2022, Od: Aneta Odpowiedz
Dzień dobry. Czy mają Państwo dostępne od ręki skrzypce Stentor 1400 w rozmiarze 4/4? Tak żeby można było je zakupić w ten piątek stacjonarnie. I czy trzeba złożyć najpierw zamówienie online czy można zakupić po prostu na miejscu?

06-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Aktualnie są dostępne i można kupić od ręki wersje fabryczną, jak w zwykłych sklepach muzycznych. Jeśli jednak ktoś chciałby, abym popracował przy nich dodatkowo, zrobił korekty, regulacje, smarowanie, strojenie (już w cenie), to lepiej jest kilka godzin wcześniej zamówić, żeby nie czekać. W szczytach covid odbiory są na III piętrze przy windach z zachowaniem dystansu. Można zadzwonić przed przyjściem, to będą gotowe także dokumenty. Płatność gotówką lub przedpłata przelewem.

04-01-2022, Od: MM Odpowiedz
Czy polecacie skrzypce Stentor Student II Standard 1500? Co to znaczy, jak w opisie zawarta jest informacja, że skrzypce posiadają ozdobną żyłkę?

04-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, mają dobry stosunek jakości do ceny, sezonowane lite drewno, niezłe dodatki i ożyłkowanie, czyli milimetrowy paseczek drewna inkrustowany wokół brzegów płyty wierzchniej i dolnej. Ożyłkowanie czyli purfling, fabryka Stentora wykonuje ręcznie w ten sposób: https://youtu.be/0SvfNhMlnBE?t=391 A tu można poczytać o tym elemencie: https://en.wikipedia.org/wiki/Purfling

04-01-2022, Od: MM Odpowiedz
Dziękuję bardzo za odpowiedź

02-01-2022, Od: Sylwia Odpowiedz
A czy zamawiając skrzypce A.Salvatini 725 lub 710 będzie w zestawie kalafonia, czy trzeba ją dokupić oddzielnie?

02-01-2022, Od: P.S. Odpowiedz
I jakie mają założone struny - metalowe czy nylonowe?

02-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Tak jak napisałem - metalowe. Tak jak we wszystkich podstawowych skrzypcach, bo to się lepiej sprawdza w tej klasie. Firmowe struny nylonowe spotykamy w nowych instrumentach dopiero na poziomie około 2 tys zł. W tym zakresie instrumenty są lżejsze, drążone na mniejszą grubość i wtedy nawet struny o małym naprężeniu, są w stanie pobudzić je skutecznie do grania. Także budżet jest wtedy odpowiedni, aby użyć droższych strun, smyczków, dodatków, bez większego uszczerbku dla samego instrumentu. W tańszych instrumentach, zbyt drogie dodatki i akcesoria, wymusiłyby pogorszenie jakości samych skrzypiec. Trzeba to dobierać racjonalnie i adekwatnie do poziomu cenowego.

31-12-2021, Od: Sylwia Odpowiedz
Dzień dobry,
czym się różni Antonio Salvatini 710 od Antonio Salvatini 725 - odnośnie samego instrumentu, brzmienia, a także futerału i akcesoriów tj.higrometr.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

01-01-2022, Od: Jarek Odpowiedz
To są bardzo podobne skrzypce. Ciemna wersja ma prostokątny futerał z higrometrem, jasna wersja futerał kształtowy lżejszy, bez higrometru. W razie potrzeby mogę dodać higrometr oddzielnie także do jasnych. Struny standardowe fabryczne Sandnera (metalowe). Niektórzy po roku wymieniają sobie na nylony np. Tonica lub Dominant.

01-01-2022, Od: P.S. Odpowiedz
I jakie struny zapasowe byłyby dobre?

29-12-2021, Od: Sylwia Odpowiedz
Witam serdecznie,
które ze skrzypiec 4/4 w sklepie na Waszej stronie - nie mają piskliwego brzmienia i od jakiej są ceny?

29-12-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, W zasadzie żadne nie mają piskliwego brzmienia, ale to trochę zależy kto gra. Gitara, pianino, czy akordeon grają od razu pełnym brzmieniem. Skrzypce są inne. Trzeba nauczyć się wydobywać brzmienie. Nawet Stradivarius w rękach początkującego ucznia może być piskliwy, bo trzeba opanować prowadzenie smyczka. Osoby, które mają z tym kłopoty, zwłaszcza na strunie E, mogą spróbować użyć struny E powlekanej, specjalnych kalafonii, oraz droższych smyczków z lepszym włosiem.
Zwykle zaczyna się od skrzypiec Everplay za 470 zł, ale jeśli potrzebny jest głębszy, cieplejszy dźwięk, lepsze struny, smyczki, to można rozważyć skrzypce Modena+ za 2250 zł. Przy pierwszych krokach nie ma to specjalnie znaczenia, ale jak już uczeń będzie umiał coś grać, to zauważy różnicę.

29-12-2021, Od: ? Odpowiedz
Dzięki wielkie za odpowiedź :)

20-12-2021, Od: Dorota Odpowiedz
Witam,
Chcę zakupić gitarę akustyczną do nauki gry. Z tego co czytałam najlepiej zacząć z gitarą z miękkimi strunami. Która gitara z oferowanych u Państwa najlepiej by się nadawała? Dużo dobrych opinii ma Cort, czy ta gitara ma miększe struny? Proszę o podpowiedż

21-12-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Struny nylonowe w gitarach klasycznych mają 40kg naprężenia, a struny metalowe w akustycznych 70kg. Tak samo w ramach danego typu gitary bywają struny o większym lub mniejszym naprężeniu +/- 5 kg. Jednak struny twardsze mają mniejszą amplitudę drgań i wibrują bardziej równo, przez co można je ustawiać niżej. Lepiej też brzmią i stroją. Przy dobrej regulacji nie będzie więc wielkiej różnicy na strunach twardych i miękkich.
Ma też znaczenie gitara, bo na równych gryfach o dobrym profilu, daje się ustawić struny niżej, niż na najtańszych. Pod tym względem Cort jest bardzo dobry. Gra się lekko. Oczywiście początkujący musi przyzwyczaić się i utwardzić opuszki, co trwa około dwa tygodnie.


Wyświetlono wiadomości 51-100 z 13206  Wstecz  Dalej