Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13080  Dalej     Sklep

03-12-2021, Od: Agnieszka Odpowiedz
Dzień dobry. Czy państwa skrzypce przychodzą z zamontowanym mostkiem, czy trzeba samemu go ustawić? Pozdrawiam.

03-12-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Z poprawionym i zamontowanym. Zabezpieczamy boki skrzypiec, żeby nie latały w futerale, a w kartonie od góry dajemy dobre wypełnienie. Dzięki temu nie zdarza się przewrócenie mostka, wypadnięcie duszy, ani zgniecenie od góry.

23-11-2021, Od: Jarosław Odpowiedz
Dzień dobry. W najbliższych miesiącach będę potrzebował zmienić dziecku skrzypce z 1/2 na 3/4. Zastanawiam się nad Stentor Conservatoire II lub Antyk I Plus. Cena jest podobna. Czy może warto rozważyć jeszcze inne modele. Zależy mi na tym, aby instrument ładnie brzmiał i by dziecku się na nim dobrze grało. Proszę o poradę.

24-11-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Antyk ma delikatniejszą budowę, lekką i jest bardziej wrażliwy muzycznie, bliższy skrzypcom lutniczym. Z kolei Conservatoire II mogą być stabilniejsze i mniej kapryśne przy sezonowych zmianach wilgotności. Sporo zależy też od miejsca zakupu, bo mało który sklep robi od razu dodatkowe korekty, regulacje i przygotowanie (nie mylić ze zwykłym przeglądem). To ważne szczególnie przy Stentorze. Ogólnie obydwa modele są podobnej klasy i godne polecenia. Muzycznie małe wskazanie na Antyk I+, zaś solidność i stabilność konstrukcji może być lekko po stronie Stentora.
To jest zresztą odwieczny dylemat lutników. Skrzypce wydrążone cieniej, z delikatnymi elementami szybciej się rozgrywają, dobrze grają nawet na strunach o lekkim naciągu, ale mogą zmieniać z czasem geometrię, mogą zgrywać się przy długim używaniu, mogą być wrażliwe na sezonowe zmiany wilgotności, pękać w zbyt suchym powietrzu. Zaś takie bardziej masywne, grubsze i cięższe, dłużej się rozgrywają, ale mogą mieć nośny i stabilny dźwięk, oraz dużą trwałość i odporność na warunki.

30-11-2021, Od: Jarosław Odpowiedz
Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.

29-11-2021, Od: Beata Odpowiedz
Dzień dobry.
Czy można u was kupić skrzypce Stentor Verona 4/4 ? Jaki byłby koszt wraz ze smyczkiem i futerałem.

30-11-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Dostawa Verony jest zapowiadana na 9 tydzień 2022. Cena kształtuje się na poziomie 1900 zł za wersję surową fabryczną jak w zwykłych sklepach i około 2000 zł już korektami i regulacją. Może to się zmienić przy dalszym osłabianiu złotówki. Smyczki i futerały zawsze są w zestawie. Jeśli sprawa pilna, to Antyk I+ lub Modena+ może być lepszym wyborem, także muzycznie. Są lepiej dopracowane lutniczo niż wielkoseryjne produkcje fabryczne. Verona jest w klasie Student, więc trzeba by przejść na serię Hand Made Pro jak Messina, Elysia, Arcadia lub Amati, żeby dorównać. Ale oczywiście ostatecznie jest to też kwestia gustu. Czasem nauczyciel lubi ten lub inny model.

30-11-2021, Od: Beata Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź. Sprawa nie jest pilna, więc wygląda na to, że poczekam aż skrzypce będą dostępne. Podoba mi się właśnie ten model Verona.

28-11-2021, Od: Przemek Odpowiedz
Jakby Pan porównał gitarę elektroakustyczna cort do cort earth 70 lub grand. Jak jest z jakością wykonania i brzmieniem na wzmacniaczu oraz bez?

29-11-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Podstawowy elektroakustyk 810E jest ze sklejki, a earth i grand ma przód z litego drewna, co daje szlachetniejszy dźwięk i długie wybrzmiewanie. Ogólnie gitary z elektroniką brzmią ciut gorzej akustycznie, ponieważ w mostku jest przetwornik, który odrobinę przeszkadza w czystym przenoszeniu drgań ze strun na pudło. Gitara ma dziury, kable, pudełka z elektroniką, pojemnik baterii i takie elementy lubią pobrzękiwać i rezonować na niektórych dźwiękach, zakłócając brzmienie akustyczne. Do tego pojemność akustyczna pudła jest czasem trochę mniejsza w wersjach elektro, a basy celowo ograniczone, żeby nie sprzęgać na scenie.
Mamy elektroakustyki Cort z litym przodem odpowiadające modelom earth/grand, ale to już powyżej 1000 zł.

27-11-2021, Od: Ada Odpowiedz
Dzień dobry, czy jest zauważalna różnica między skrzypcami Stentor Conservatoire a Antyk I plus? Jestem osobą, która jako dorosła zaczęła naukę i chciałabym wrócić po 2 latach. Wcześniej grałam na Pengano S light i nie jestem pewna jakie powinnam wybrać. Czy może zwrócić uwagę na jeszcze inne modele? Budżet nie jest duży bo do 2000.

27-11-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Skrzypce typu Antyk, Padva, a szczególnie Modena, mają wykonanie bardziej manufakturowe, bliższe lutniczemu, lepsze dopracowanie szczegółów, indywidualne wykończenie. Natomiast duże fabryki z masową produkcją, nie są tak idealnie wydrążone. Wykończenie jest bardziej seryjne, można powiedzieć zgrubne, bez cyzelowania szczegółów. Te różnice nie są aż tak duże, więc dla początkujących mogą być niezauważalne, ale im lepiej ktoś gra, tym bardziej zauważy i doceni zalety lepszych modeli.

26-11-2021, Od: Przemek Odpowiedz
Czy jak zamówię gitarę akustyczną prawdopodobnie będzie to cort earth 70 lub grand 10 grudnia todotrze ona do mnie do świąt?

26-11-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Jeśli ludzie wcześniej wszystkich nie wykupią, to dojdzie bez problemu. Na razie jest sporo, ale sytuacja dynamiczna.

19-11-2021, Od: Grzegorz Odpowiedz
Witam! Czy wszystkie gitary akustyczne na stronie skrzypce pl są dostępne w sprzedaży?

19-11-2021, Od: Jarek Odpowiedz
99% asortymentu jest od ręki. Tylko kwestia kilku godzin na przygotowanie, korekty, regulacje i uzupełnienie zestawów o dodatki.

18-11-2021, Od: Przemek Odpowiedz
Witam!!! Jaką może Pan polecić najlepszą gitarę akustyczną do 850zl? Czytałem wpisy na forum i chwali Pan bardzo gitary cort earth 70. Czy to są Pana zdaniem najlepsze modele jakie posiadacie? Chodzi mi o stronę mechaniczna jak i brzmieniową. Jestem zainteresowany kupnem gitary akustycznej w tej cenie dla syna na święta.

19-11-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, najmniej problemów jest z tymi gitarami. Dają się dobrze wyregulować, a brzmienie jest szlachetne i zrównoważone.

17-11-2021, Od: Małgorzata Odpowiedz
Dzień dobry, chciał prosić o radę w kwestji dobory 1 skrzupiec dla osoby starszej która nigdy nie grała a
spełnia marzenie z dzieciństwa. Zależy mi na tym aby solidnie zainwestować w osprzęt, struny tak aby ich narwa dzwięku była ciepła barwie brzmienia (gdyż mam okropnie wuczulony słuch na bardzo wysokie dzwięki- co jest nie uniknione w przypadku skrzupiec). W skrócie aby odpoczątku zapamiętywać uczyć się dobrej jakości brzmienie. Ponieważ jestem totalnie zielona zleży mi na tym aby instrument choć odrobinę pomóg mi opanować tę wybitną sztukę gry na skrzypcach. Czy warto zainwestować również w tłumik, mieszkam w bloku i pierwsze ćwiczenia z prowadzeniem smyczka podejrzewam mogą być nurzące dla rodziny jak i sąsiadów.
Dzìękuję za informację zwrotną
Z wyrazami szacunku
Małgorzata

17-11-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry,

Przeciętny instrument pełnowymiarowy amatorski do nauki, to koszt około 2 tys zł. Można polecić Antyk I+ lub Modena+, bo są one już na dobrych strunach nylonowych, o nieco mniejszym naprężeniu i cieplejszym brzmieniu. Także sam instrument jest bliższy lutniczemu, nie tak toporny, przez co zwiększa motywacje i ułatwia naukę. Gra się po prostu nieco łatwiej i przyjemniej.

Tańsze instrumenty mają ostrzejszy, mniej szlachetny dźwięk. Zwykle są stosowane dla dzieci, które co 2-3 lata i tak muszą zmieniać instrument na większy rozmiar. U dorosłych też można zastosować taką strategię, żeby na 2-3 lata kupić skrzypce za 500 zł i dopiero po opanowaniu podstaw gry, wymienić instrument na nieco lepszy, zbudowany dokładniej, z lepszych materiałów, bardziej zbliżony do skrzypiec lutniczych i lepiej brzmiący.

Warto zwrócić uwagę, że piękne brzmienie trzeba nauczyć się wydobywać. Trzeba dobrze trafiać w dźwięki, ładnie prowadzić smyczek, nauczyć się vibrato. Dlatego na samym początku nauki, efekt brzmieniowy na dobrych skrzypcach, nie będzie znacząco różnił się od tego, co uzyskamy na tanich skrzypcach. Dlatego każdy musi samodzielnie rozważyć, biorąc pod uwagę budżet domowy i przewidywany zapał do grania, czy pozwolić sobie od razu na skrzypce docelowe, czy zacząć od tańszych z zamiarem wymiany, czy może coś pośredniego i kompromisowego za 1000 zł, np. Sandner SV6.

Można też rozważyć tanie skrzypce za około 500 zł np. Everplay, z wymianą strun na dobre struny nylonowe (+200 zł z dostosowaniem geometrii). Tylko ostrożnie wtedy ze strojeniem kołkami, żeby sobie nie zerwać struny. Na skrzypcach do 1200 zł fabryki zakładają komplety startowe strun o wartości około 20 zł i wtedy ewentualne zerwanie mniej boli, ale też takie struny nico gorzej grają.

Tłumiki małe gumowe niewiele zmieniają, po prostu łagodzą dźwięk. Tłumiki hebanowe już nieco wyciszają, a tłumiki hotelowe wytłumiają 80% dźwięku, ale też bardzo silnie zmieniają brzmienie, więc raczej nie do stałych ćwiczeń. Im lepiej słyszymy, tym lepiej korygujemy błędy, więc ostre i czyste brzmienia nie są takie złe na początek.

30-10-2021, Od: Darek Odpowiedz
Witam Panie Jarku. Jakiej akcji strun można się spodziewać w tym tanim ukulele Harley Benton? Chcę kupić takie dwie sztuki pod choinkę - dla osób które nie wiadomo czy złapią chęć do nauki gry, dlatego na początek bez większych inwestycji.
Czy generalnie na tym modelu da się jako-tako grać? Czy stroi on na progach, przynajmniej początkowych?
Pozdrawiam

30-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Fabrycznie akcje strun są przeróżne, ale ja to ogarniam przed sprzedażą i moja norma jest dwa razy lepsza, niż przeciętna w zwykłych sklepach i salonach. Harley to nie jest żadna firma i widać, że poszczególne egzemplarze pochodzą z różnych fabryk i mają różne szczegóły konstrukcyjne. Nawet z tej samej fabryki tanie instrumenty mają bardzo zróżnicowane geometrie, bo drewno przeróżnie się wypacza, a pracownik wykonuje tak jak mu akurat wyjdzie. Wiadomo, że przy tej cenie jest ogromny deficyt roboczogodzin, a pośpiech nie służy dokładności. Tolerancja fabryczna jest ogromna.

Trzeba pamiętać z czego wynika niestrojenie, bo żadne ukulele nie stroi perfekcyjnie.
1. Geometria - rozmieszczenie i wysokość siodełka, mostka, progów, kształt gryfu
2. Stój temperowany wynikający z prostych progów. To nie jest true temperament.
3. Niejednorodności strun - zły rozkład masy, zmienny przekrój lub kształt
4. Zależność wysokości dźwięku od siły nacisku na strunę.
5. Luzy na kluczach, ale ten problem zwykle można ominąć kończąc strojenie zawsze na podciąganiu, nie na luzowaniu.

Część z tych przyczyn niestrojenia można nieco skorygować i ja to robię w gitarach i ukulele. Po selekcji i korektach są całkiem w porządku do nauki i gry amatorskiej. Te modele uważam za najlepsze w swojej klasie. Można rozważyć dopłatę do Pengano/Everplay, które 10 aspektów konstrukcyjnych mają zrobione nieco lepiej. Ale nawet ten Harley po korektach będzie w porządku, jeśli trzeba oszczędzić.

31-10-2021, Od: Darek Odpowiedz
Dziękuję bardzo za info. Zamówię wkrótce 2 sztuki. Czy są dostępne kolory czarny i brązowy?

01-11-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, wszystkie kolory są dostępne.

21-10-2021, Od: Joanna M. Odpowiedz
Dzień dobry, jestem zdecydowana na kupno gitary w pańskim sklepie i waham się między dwoma modelami: Cort Grand i Cort Earth 70 (ze wskazaniem na tę drugą). W związku z tym mam pytanie czy one się różnią tylko wyglądem, jak to pan gdzieś już komuś odpisał, czy mają jakieś różnice, które mogą ułatwić/utrudnić grę początkującemu lub różnią się brzmieniem? Jestem absolutnym laikiem, to będzie mój pierwszy instrument, spełnienie marzeń z dzieciństwa w wieku dość zaawansowanym i chciałabym podjąć najlepszą możliwą decyzję. Z góry dziękuję za odpowiedź :)

21-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Jeśli chodzi o łatwość gry, to w każdym instrumencie ułatwiam grę, poprzez dodatkowe korekty i regulacje. Po precyzyjnym szlifie prożków i ustawieniu gryfu, siła działająca na palce zmniejsza się nawet o połowę w porównaniu do przeciętnych instrumentów ze zwykłych salonów i sklepów. Nie trzeba już odwiedzać lutnika po zakupie :-)

21-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
To równoważne modele. Grand ma wygląd bardziej ascetyczny i w obecnej wersji firmowy pokrowiec. Earth ma binding na krawędziach - te białe obwódki.

22-10-2021, Od: Joanna M. Odpowiedz
Dziękuję bardzo za odpowiedź, decyzja podjęta - zamawiam Earth 70. Chciałabym tylko pokrowiec piankowy 10 mm, rozumiem, ze jak się wrzuci wszystko do koszyka to Pan podmieni?

22-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, trzeba odjąć 30 zł za ten cienki.

21-10-2021, Od: Barbara Odpowiedz
Dzień dobry.
Czy jest jakaś inna forma kontaktu z Państwem - telefon, mail - czy tylko forum? Rozważam zakup skrzypiec od Państwa i miałabym pytania.
Pozdrawiam.

22-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, w dziale Info jest podane

17-10-2021, Od: Barbara Odpowiedz
Dzień dobry. Chciałam zapytać o opinię na temat skrzypiec Sandner SV7 i Stentor Student II 1500A. Chcę kupić na początek i rozważam pomiędzy tymi modelami.
Pozdrawiam.

17-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
SV7 to import równoległy. Mogą nie mieć tak dobrego przygotowania geometrii jak serie regularne z głównej dystrybucji SV300, SV2, SV6 itd. Podstawowy dystrybutor robi dobrą robotę i tu mam pełne zaufanie. To moja subiektywna ocena. Stentor to podobna klasa, tyle ze w połysku. I tu też jest ogromna różnica gdzie kupimy, bo komfort grania będzie zależał od poprawek i przygotowania. To nie telewizor czy pralka, gdzie ceneo jest wyznacznikiem opłacalności. Tu im wyższa cena tego modelu, tym zwykle lepsze korekty i przygotowanie do gry. To wprost zależy ile ktoś roboczogodzin poświęcił na regulacje i poprawki. Dość często jest to zero godzin, czyli surowa wersja fabryczna. Wtedy musimy po zakupie sami odwiedzić lutnika i te 200 zł dopłacić.
Jeśli budżet jest na poziomie 1200 zł, to radziłbym dołożyć 300 i rozważyć jeszcze Antyk+. To już kompletnie inna klasa instrumentu. Nie masówka, tylko dopracowana manufaktura, znacznie bardziej zbliżona do wyrobów lutniczych pod wieloma względami.

17-10-2021, Od: Jakub Odpowiedz
Witam. Mam problem z gitarą model squier sa 105. Struna E1 brzęczy na trzecim progu, próg jest zapadnięty, źle nabity raczej nie jest bo od nowości posiadam tę gitarę i nie brzęczało wcześniej natomiast przykładając linijkę do progów wyraźnie widać ze próg jest niżej niż pozostałe. Proszę o poradę co należy zrobić. Dziękuję

17-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
W suchym powietrzu drewno kurczy się i zniekształca. A zrobiło się ostatnio bardzo sucho w mieszkaniach. Struktura taniego drewna jest niejednorodna, więc w pewnych obszarach powstają garby, a w innych dołki. Mogą wystąpić skręcenia. Także progi i ich nabicie pozostawia wiele do życzenia.
Jeśli gryf generalnie jest jest płaski i nie ma dużej wklęsłości, to można zluzować nieco pręt w gryfie, czyli przekręcić kluczem w lewo o ćwierć obrotu. To zwykle pomaga na brzęczenia w pierwszej części.
Można zadziałać lokalnie, czyli poważyć i unieść końcówkę zapadniętego progu, oraz zabezpieczyć klejem. Nie będzie to zbyt profesjonalne, ani estetyczne, ale tak czasem robią nawet producenci tanich instrumentów, jak coś nie wyjdzie. Można też zrobić mały szlif następnego progu, o który obija się dana struna. Albo oddać do lutnika.

16-10-2021, Od: Krystian Odpowiedz
Ahhh jak dobrze że zapytalem.Nie chce sprawiać kłopotow ale może zna pan jakis godny polecenia model lub przedział cenowy od którego warto zacząć szukać tego basu?

17-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Nie mam dużego doświadczenia w basach, bo rzadko ktoś o nie pyta. Żeby coś polecać, trzeba by przerzucić duże ilości tak jak skrzypce, czy gitary akustyczne. Nawet jak ktoś poleca na Youtube, to nie ma żadnej gwarancji, że inny egzemplarz będzie taki sam. Jest też dużo pozycjonowania marek bez rzetelnej oceny. Grunt to nie nabrać się na to, że ktoś fajnie gra. Trzeba szukać ocen geometrii gryfu, bo z tym są największe problemy w basach. Dobrym wyborem może być Yamaha, Cort, Ibanez od 1000 zł na początek.

16-10-2021, Od: Krystian Odpowiedz
Witam, czy posiadacie w sprzedazy gitary basowe elektryczne >? Bo nie macie w ofercie na stronie a na zdjeciu sa. Zalezy mi na basie po ustawieniu i poprawkach.

16-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Z gitarami basowymi była pasa problemów, bo tak długie gryfy w tanim wykonaniu zawsze są powykrzywiane, skręcone wzglęgem osi i powypaczane. Reliefy nie są równe, co nie pozwala na prawidłowe wyregulowanie całości. Albo będzie dobrze początek gryfu, albo środek. Przy tego typu mankamentach trzeba wysoko ustawiać struny. Silne naprężenie strun pogłębia wady gryfów. To już musi być porządna, droższa gitara, z drewna wysokiej klasy, dobrze sezonowanego.

12-10-2021, Od: Monika Odpowiedz
Dzień dobry. Szukam dla siebie gitary. Waham się między LAG T70DC a Cort Earth 70. Wracam do gry po kilkudziesięciu latach więc palce mało wprawne. Serce mówi Lag. Co by Pan polecił? Czy Laga ma pan tylko w tej wersji?

12-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Jak dla mnie Cort odrobinę lepiej brzmi, dłużej wybrzmiewa i pozwala na dokładniejsze ustawienie, bo jest równe i stabilne drewno. Także trwałość dobra i niska awaryjność. Przy Lagu nie ma dużej różnicy, a jest może bardziej elegancki. Kwestia gustu. Tak na szybko mam tylko tą wersję. Z Corta mam kilka: Earth, Grand i wersja Mahoniowa.

13-10-2021, Od: Monika Odpowiedz
Jeśli podobna jakość + elegancja to jednak zamówię Laga. Mam nadzieję, że przed wysyłką ustawi mi pan gitarę, żebym nie grała jak na harfie bo muszę od nowa przyzwyczaić palce do strun :) Pozdrawiam.

13-10-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Jakość podobna, ale Cort Earth 70 ma zwykle ciut równiejsze gryfy i optymalne kształty reliefu, co pozwala na trochę wygodniejsze ustawienia. Jest także bardziej odporny, bo ma binding na krawędziach. Lag ma takie linie sugerujące ożyłkowanie, ale to tylko namalowana atrapa. Przy mocnym uderzeniu w krawędź może pęknąć cała płyta, więc trzeba z nią ostrożniej postępować.

20-09-2021, Od: Tadeusz Odpowiedz
Dzień dobry, proszę o podanie dodatkowych informacji o marce Pengano i jej gitarze akustycznej PF30. Może jakiś link do strony producenta - coś nie mogę znaleźć :-(. Pozdrawiam

20-09-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, To nie jest gitara z żadnej masowej produkcji, lecz specjalna wersja wykonywana według mojego projektu na zamówienie i wykańczana u mnie. Jakie dodatkowe informacje by Pan potrzebował o marce? Zgłoszenie marki znajdzie Pan w Urzędzie Patentowym (biuletyn z 2011 roku). Kilka dni temu sprzedałem ostatnie PF30. Nowe są w trakcie produkcji i przewiduję promocje na grudzień.

20-09-2021, Od: Tadeusz Odpowiedz
Dziękuję za wyjaśnienia. Przymierzam się do zakupu gitary i byłem ciekaw. Interesuje mnie miękka gitara akustyczna, nie musi to być elektryk. Swoje lata już mam :-( i chciałbym wrócić do tego instrumentu po dłuższej przerwie w możliwie jak najmniej bolesny sposób :-). Pana oferta obejmująca także regulację gitary jest bardzo interesująca. W opisie instrumentu pisze Pan "Nie polecam jedynie osobom o bardzo małych dłoniach i krótkich palcach.". Czy to się da zmierzyć?

20-09-2021, Od: Ben Odpowiedz
Szersze gryfy sprawdzają się też dobrze wtedy, gdy ktoś gra technikami klasycznymi na akustyku, lub ćwiczy fingerstyle.

20-09-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Współczesne gitary akustyczne mają węższe gryfy niż dawniej bywało. Standardem w akustykach jest obecnie gryf 43mm. Dla osób, które dawniej grały, lub używały gitary klasycznej 53mm, gryf o centymetr węższy może być zaskoczeniem. Także początkujący niekiedy narzekają, że zaczepiają niechcący o sąsiednie struny. Dlatego wprowadziłem kilka modeli o nietypowych jak na akustyka, szerszych gryfach.
Można próbować coś mierzyć. Jeśli trzy palce złączone do akordu A-dur mają około 4,5 cm szerokości, czyli jakieś 1,5 cm na palec, to zapewne da się przyzwyczaić do gryfu 43mm. Ale bywają osoby o palcach ponad 2 cm grubości. Wtedy A-dur trzeba łapać naciskając jednym palcem dwie lub trzy struny. Niektórzy tak grają, czyli trzeba wypróbować, czy jest to akceptowalne i nie nazbyt uciążliwe. Wąski gryf daje ciut mniejszą dźwignię na akordach barowych i pozwala kciukiem naciskać struny od góry. Mało kto używa tej techniki, ale warto o tym wspomnieć. Wąski gryf wymaga jednak większej precyzji, żeby nie dotykać strun, których nie chcemy dotknąć.

21-09-2021, Od: Tadeusz Odpowiedz
Dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Moja przypadłością są grube i krótkie palce więc optymalnym byłby szerszy niż standardowy gryf i krótsza menzura. W Pana ofercie znalazłem 3 takie gitary:
https://skrzypce.pl/products/L1LSD.html
https://skrzypce.pl/products/L1LSF.html
https://skrzypce.pl/products/X11LSPSCC.html
Która z nich by Pan polecił dla grubych i krótkich palców, a może jakaś inna w cenie ok. 1000zł?

21-09-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Gryfy mają wszystkie podobne, różnią się pudłem. Pierwsza ma pudło największe, więc będzie sporo basu i dobra głośność. Druga ma pudło folkowe, więc brzmi nieco jaśniej, klarowniej i jest lepsza selektywność dźwięku. Trzecia ma najmniejsze pudło, bardzo wygodne, ciekawe wykończenie, ale będzie mniej basu i mniejsza głośność. Pierwszą z tych gitar mam też w wersji z elektroniką i wycięciem cutaway za 900 zł. Można też rozważyć poczekanie na Pengano do grudnia. Jeszcze szerszy gryf, więc odstępy strun większe, jednak krótkie palce mogą mieć problem z zasięgiem na nietypowych akordach.


Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13080  Dalej