Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13296  Dalej     Sklep

29-12-2022, Od: Maciej Odpowiedz
Chciałbym kupić skrzypce do nauki gry dla siebie. Budżet to około 1000 zł - jakie miałbym wybrać?

05-03-2023, Od: Ben Odpowiedz
Jeszcze Pengano BDark można rozważyć. Mają świetnie dopracowane podstawki, które są ważnym elementem, aby drgania strun bez wytłumienia przenieść na pudło rezonansowe. Jak pracochłonna jest obróbka podstawka widać w poradniku: https://trianglestrings.com/carving-a-violin-bridge/

29-12-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Może być Sandner SV-6 albo Stentor 1500. To modele często wybierane przez nauczycieli.

29-12-2022, Od: Maciej Odpowiedz
A który z tych dwóch modeli poleciłby Pan?

30-12-2022, Od: Jarek Odpowiedz
To ten sam poziom jakościowy i taka sama budowa. SV-6 wybierają osoby preferujące lakier półmatowy. Stentor ma trochę więcej połysku i ciut jaśniejsze brzmienie. Różnią się też kolorem futerału.

30-01-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Weszła dostawa wyczekiwanych gitar akustycznych z szerszym gryfem. Dla początkujących i dla osób z grubszymi palcami, wąskie gryfy 43mm są nie lada utrudnieniem, bo zaczepia się niechcący o sąsiednie struny. Gitara z nieco szerszym gryfem wybacza błędy i gra się łatwiej.

23-02-2023, Od: Ben Odpowiedz
Świetna sprawa!

16-07-2017, Od: Ola Odpowiedz
Dzień dobry :) od dłuższego czasu podobają mi się skrzypce, w tym roku postanowiłam rozpocząć naukę na nich. Zastanawiam się nad kupnem elektrycznych, ale sprawy techniczne to dla mnie zupełnie czarna magia, dlatego mam kilka pytań. Z tego co przeczytałam, takie skrzypce działają ze słuchawkami, które są w zestawie. Jednak żebym nie tylko ja słyszała dźwięki potrzebny jest wzmacniacz, tak? Czy oprócz wzmacniacza dodatkowo głośniki? Czy podłączenie tylko do głośników nie wystarczy i czy w ogóle możliwe jest podłączenie do samych głośników? Czy w zestawie są wszystkie potrzebne kabelki do podłączania? Wiem, że to dużo pytań, ale nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na nie, dlatego proszę o wyrozumiałość i z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź ;)

16-07-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, żeby inni słyszeli potrzebny jest wzmacniacz z głośnikiem. Dla zawodowców są to czasem oddzielne konstrukcje, ale dla amatorów buduje się zwykle wzmacniacze akustyczne combo (zintegrowane z głośnikiem). Dobrze jak głośnik ma wielkość minimum 8", bo mniejsze to są charczące kołchoźniki, jak radyjka tranzystorowe zupełnie bez dolnego pasma. Dobrze jak taki wzmacniacz ma wbudowane podstawowe efekty typu pogłos, flanger czy chorus, bo wtedy można wykręcić jakieś ciekawe brzmienie. Sam dźwięk skrzypiec elektrycznych jest dość surowy, tak jak dźwięk gitary elektrycznej pozbawionej efektu.
Kabel zwykle jest w zestawie skrzypiec. Ma on wtyk duży jack mono na obu końcach.
Dobre skrzypce elektryczne pojawią się u nas po wakacjach. Są też wzmacniacze. Taki najbardziej podstawowy ekonomiczny kosztuje około 400 zł.

19-11-2022, Od: Adam Odpowiedz
Dobry wieczór. Zastanawiam się, czy ten multiefekt będzie pasował do tych skrzypiec.
Multiefekt: https://allegro.pl/oferta/zoom-a1x-four-multiefekt-12848536380?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=supercena&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_krk_media_pla_pmax_sc&ev_campaign_id=17998676545&gclid=CjwKCAiAmuKbBhA2EiwAxQnt71SBvqHAcd8DMOoXF8xU1p94JFiUcLg_GmC503znN0ZliCBMF5GsZBoC6owQAvD_BwE.
Skrzypce: https://www.henglewscy.com.pl/sklep?func=productPage&wid=21246&pid=12581&cid=477&prid=

20-11-2022, Od: Jarek Odpowiedz
W segmencie amatorskim nie widuje się wzmacniaczy i multiefektów budowanych typowo pod skrzypce. W takim razie trzeba dobierać urządzenia współpracujące z takim samym typem przetwornika, czyli piezoelektryczny pasek w mostku i przedwzmacniacz z własną baterią na instrumencie. Tak zbudowane są gitary elektroakustyczne, elektroklasyczne i skrzypce elektryczne. Czyli wzmacniacze oznaczone jako akustyczne i inne urządzenia do instrumentów akustycznych będą współpracowały ze skrzypcami, choć nie będą optymalizowane pod skrzypce, a raczej pod popularne gitary. Tym nie mniej da się pewnie wykręcić fajne brzmienia.
Co do podanego modelu skrzypiec, to nie widać jaką mają elektronikę. Kolor futerału, kształt słuchawek, napis Carmen na podstawku, plastikowe boczki sugeruje, że może to być Gewa. Jeśli tak, to na innych zdjęciach w internecie można zobaczyć że mają one zwykłą elektronikę noname. W takim razie lepszym wyborem w podobnej cenie może być Leonardo np. z naszej strony, bo mają one firmową elektronikę wyższej klasy i cały korpus drewniany, łącznie z zewnętrznymi ramkami, bez takich plastików. To może korzystnie wpływać na jakość dźwięku, wybrzmiewanie, trwałość. Natomiast modele ze zwykłą chińską elektroniką mamy o połowę taniej. Też całe drewniane bez plastików. Poza brzmieniem, to także zaleta środowiskowa.

20-11-2022, Od: Adam Odpowiedz
I mam pytanie czym różnią się Państwa skrzypce Pengano od tych, które ja zaproponowałem. W sensie chodzi mi o jakość państwa. Czy jakość skrzypiec na Państwa stronie różni się od tych, które ja zaproponowałem

20-11-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Jakość jest proporcjonalna do ceny, ponieważ droższe drewno jest stabilniejsze, bardziej jednorodne, dłużej sezonowane, równe i trwałe, natomiast więcej roboczogodzin w budżecie zapewnia większą dokładność wykonania. Mamy zarówno tańsze jak i droższe modele. Od tamtych różnią się głównie całą konstrukcją drewnianą. W tych proponowanych są jak sądzę spore elementy z plastiku, a tylko środek z drewna. Dla początkujących nie zrobi to wielkiej różnicy.

20-11-2022, Od: Adam Odpowiedz
Czy mógłby mi Pan doradzić, jaki multiefekt pasuje do skrzypiec z Państwa strony, czyli Pengano 4/4.

20-11-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Nie ma na rynku multiefektów amatorskich dedykowanych wyłącznie do skrzypiec. Ponieważ skrzypce aktywne posiadają analogiczny zestaw elektroniki jak w gitarach elektroakustycznych, to można stosować dowolny multiefekt dedykowany gitarom akustycznym, zarówno do gitar, skrzypiec jak i ukulele. Wszystkie te instrumenty, które mają przetwornik piezo w mostku i wbudowany przedwzmacniacz z własną baterią, będą działały. To samo dotyczy wykorzystania wzmacniaczy akustycznych.

20-11-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Jeszcze dodam, że akurat ten Zoom posiada kilka presetów nie tylko do gitar, ale też pomyślanych pod skrzypce. Nie wiadomo czy się spodobają, czy będzie trzeba samemu sobie poustawiać, ale jest to jakaś propozycja producenta dla skrzypków. Te presety są oznaczone EVn.

17-07-2017, Od: Ola Odpowiedz
Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi, naprawdę są one bardzo pomocne :D

03-02-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Zainspirowani tym pytaniem zrobiliśmy różne testy, przegląd rynku i tak Zoom trafił do naszej oferty :-) To faktycznie świetne urządzenie amatorskie do ubarwienia brzmień różnych instrumentów, głosu, a przy tym posiada kilka efektów projektowanych specjalnie pod skrzypce. Można używać ze skrzypcami elektrycznymi, a dokupując mikrofon także z akustycznymi. Sprzęt zaprojektowany w Japonii, ładnie wykonany, bardzo uniwersalny, łatwy w obsłudze i z pewnością wart zakupu. Polecam!

03-02-2023, Od: Ben Odpowiedz
Mała uwaga: Urządzenie nie zastępuje umiejętności gry na skrzypcach, ale bardzo urozmaica zabawę. Wystarczy obejrzeć na YouTube przykładowe nagrania: https://www.youtube.com/results?search_query=Zoom+A1+four+violin
Chyba nikt nie może być rozczarowany efektami za taką niską cenę w porównaniu np. do Yamahy. Wiele rzeczy można dostosować i wykręcić własne brzmienia. Oczywiście zalecane są skrzypce elektryczne aktywne, czyli z własnym przedwzmacniaczem (poznacie po baterii w skrzypcach).

08-01-2023, Od: Bogdan Odpowiedz
Dzień dobry.
Chciałbym, by wyregulowali mi Państwo gitarę Fender (jest bardzo twarda).
Czy jest możliwa wysyłka kurierem do Państwa? Jak to powinno wyglądać techniczne? Jaki jest koszt regulacji?

09-01-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, można przysłać, koniecznie w podwójnym kartonie. Koszt 120 zł.

06-01-2023, Od: Maciej Odpowiedz
Czy smyczek w razie uszkodzenia wymienia się cały czy tylko włosie? Zastanawiam się nad zakupem dodatkowego kompletu strun - jakie by Pan polecił? Chciałbym też mieć dodatkowy smyczek - który jest wart uwagi? Z góry dziękuję za odpowiedź.

08-01-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Włosie wyciera się i zużywa się podczas eksploatacji. Podobnie jak struny trzeba czasem wymienić. Jeśli jest to smyczek za kilka tysięcy złotych, to z pewnością warto wymienić samo włosie, co kosztuje około 150 zł. Jeśli to tani smyczek z zestawu lub typowo uczniowski, to można kupić drugi smyczek. Smyczki do zabawy kosztują 60 zł, najtańsze do grania 120 zł, nieco lepsze 240 zł, średnie 600 zł, dobre uczniowskie 1200 zł itd. Zawodowe smyczki mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli dopiero rozpoczynamy naukę to wystarczy za 120-140 zł.
Struny najczęściej kupowane to Pirastro Tonica. W tanich skrzypcach do 1200 zł są montowane fabrycznie struny metalowe kilka razy tańsze.

08-12-2022, Od: Krystian Odpowiedz
Dzień dobry.
Chciałbym kupić gitarę dla córki 14 lat. Chce uczyć się grać na gitarze akustycznej. Jaki instrument poleca Pan dla takiej osoby?
Pozdrawiam serdecznie

08-12-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Cort jest bardzo przyjazny dla palców, co podoba się początkującym: https://skrzypce.pl/products/AD810SSB.html
A z tańszych to te Harleye: https://skrzypce.pl/products/HBD120BK.html

04-12-2022, Od: Konrad Odpowiedz
Chciałbym kupić żonie pod choinkę skrzypce elektryczne, niestety nie bardzo się w tym orientuje. W związku z tym mam pytanie czy jest sens kupować skrzypce elektryczne w budżecie 1000 zł? czy stagg to jest dobra firma i czy na takich skrzypcach da się grać? Żoną jest początkująca ma skrzypce klasyczne ale chciała by mieć też elektryczne. Czy skrzypce elektryczne można podłączyć do wzmacniacza gitarowego? czy potrzebny jest wzmacniacz dedykowany pod skrzypce? proszę o poradę.

05-12-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Skrzypce elektryczne są zwykle nieco gorszej jakości niż akustyczne za tą samą cenę. Ważne więc, żeby zrobić korekty i regulacje jak w modelach Pengano. Jeśli chodzi o Staggi, to typowa chińska produkcja jak wszystko obecnie. Odradzałbym jednak modele z otwartą ramą w kształcie dolara. Jeśli wyobrazimy sobie jak działa siła naprężenia strun na taką konstrukcję, to będzie jasne, że musi się to skręcać wraz z upływem czasu. To potwierdzają obserwacje praktyczne i zdjęcia internetowe zwłaszcza używanych egzemplarzy. Patrząc z przodu widać, że kształt zacieśnia się, a podstrunnica przymocowana do górnego fragmentu przekręca względem osi symetrii jak wskazówka zegara w prawo. W efekcie struna e wychodzi czasami nawet poza podstrunnicę. Tej przypadłości nie mają konstrukcje symetryczne domknięte.
Oczywiście tanie modele nie są tak dobre jak Yamaha, która wyznacza standardy w skrzypcach elektrycznych, ale dla początkujących takie modele tańsze z wykonanymi korektami też będą zdatne do użytku. Można podłączyć do wzmacniacza gitarowego. Szczególnie wzmacniacze akustyczne będą dobre, czyli takie dedykowane do gitar elektroakustycznych/elektroklasycznych. Ale z piecykiem od elektryka też jakoś zadziała. Oczywiście brzmienie będzie surowe jak przy gitarze elektrycznej. Dopiero dodanie pogłosu i innych efektów daje brzmienia podobne do nagrań z youtube. Czyli albo wzmacniacz powinien mieć jakieś efekty, albo warto dokupić kostkę multiefektu (też dedykowanego do instrumentów elektroakustycznych), żeby pobawić się dźwiękiem. Można to zrobić w kolejnym etapie, czyli prezent na kolejną okazję ;-) Można też popróbować dodawania efektów na komputerze.

02-12-2022, Od: ? Odpowiedz
Witam mój syn kończy szkołę muzyczns ,I stopnia gra na skrzypcach. Chciałwbym mu kupić skrzypce ale zupełnie nie wiem jakie ktoś coś doradzi.

02-12-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Zależy od budżetu, ale polecam Modena+

23-11-2022, Od: Jul Odpowiedz
Dzień dobry, czy transport gitary w obecnych temperaturach zimowych przez firmę kurierską jest obarczony jakimś ryzykiem ? Czy lepiej byłoby odebrać osobiście ?

23-11-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Nie ma żadnego problemu. Można transportować nawet przy silnych mrozach, tylko wtedy nie zaleca się gwałtownego otwierania w bardzo nagrzanym pomieszczeniu. Musi powoli dochodzić przed otwarciem, żeby temperatura stopniowo się wyrównała.

19-11-2022, Od: Karolina Odpowiedz
Witam, chciałabym zapytać się czy istnieje może możliwość odsłuchania dźwięku Państwa ukulele (koncertowe, Pengano UK2430)? Na YouTube mogę znaleźć jedynie model sopranowy, a niestety nie mam jak udać się osobiście do Warszawy. Z góry dziękuję za odzew!

19-11-2022, Od: Jarek Odpowiedz
W tym filmie jest i sopran i koncert: https://www.youtube.com/watch?v=YD8IxxW2rEM Od 013 gra koncertowe. Łatwo poznać, bo sopran ma łączenie gryfu z pudłem na 12 progu (dwie kropki), a koncert na 14 progu. Oczywiście brzmienia wszelkich instrumentów z filmów YT są zupełnie inne, bo w nagraniu dźwięk zależy głównie od mikrofonów i ich rozmieszczenia, od akustyki pomieszczenia, od samego muzyka, od obróbki dźwięku przy montażu i także od odsłuchu, bo finalnie źródłem dźwięku są nasze głośniki lub słuchawki zbudowane kompletnie inaczej niż dane ukulele.

19-11-2022, Od: Karolina Odpowiedz
Dobra, nieważne, odsłuchałam już i na pewno będę kupować. Teraz chciałabym jedynie wiedzieć czy mógłby Pan wystawić UK2430 (ponieważ wszystkie tam są sopranowe) z zestawem na olx i będę szczęśliwą osobą. :D

19-11-2022, Od: Jarek Odpowiedz
OK, odświeżyłem ogłoszenie.

18-11-2022, Od: Marzena Odpowiedz
Witam, jaką gitarę elektroakustyczną poleca Pan? Dla kogoś kto gra juz trochę...

19-11-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Gitary Cort są dobre, trwałe, równe i pozwalają na komfortowe ustawienia, żeby grało się łatwo i przyjemnie. Podstawowe modele sklejkowe 900 zł, a z litym drewnem 1300 zł.

18-11-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Jak co roku przypominam, że nadeszła pora na zadbanie o prawidłową wilgotność powietrza 50% przy przechowywaniu instrumentów. Podczas mrozów, wilgotność nagrzanych pomieszczeń spada dramatycznie, nawet do 20%, a wtedy drewno bardzo się kurczy. Elementy przestają pasować, mogą się rozkleić, powstają naprężenia i wypaczenia. Jest to szczególnie groźne dla instrumentów mało używanych. Stosujmy więc nawilżacze, grajmy częściej i trzymajmy instrumenty w pokrowcach przez cały sezon grzewczy.

27-10-2022, Od: Radek Odpowiedz
Dzień dobry.

Czy jest może jakiś domowy sposób na "zablokowany" pręt regulujący w gryfie ?

Chodzi o sytuację gdy (prawdopodobnie) gwint śruby od pęta regulacynego się zatarł i nie da się jej (śruby) przekręcić ani w lewo ani w prawo bez wkłądanie w to bardzo dużej siły - czego nie zamierzam robić.

27-10-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Można spróbować po zluzowaniu strun, może będzie łatwiej. Czasem trzeba użyć większej siły, jeśli drewno wypaczyło się lub zmieniło wymiary przy zmianach wilgotności i pręt jest ekstremalnie naprężony. Można dać lutnikowi, który ma większe wyczucie jakiej siły można użyć. Może problem w ogóle nie istnieje.

27-10-2022, Od: Ben Odpowiedz
Może odrobina WD40. Dobrze penetruje rdzę.

27-10-2022, Od: Radek Odpowiedz
Gitara jest nowa. Co prawda data produkcji jest 2020 ale przez ten czas cały czas siedziała w magazynie w pudełku. Rdza nie jest tutaj problemem bo nie występuje.
WD40 nie ośmieliłbym się stosować na drewno. Nie wiem jaki mógłby mieć wpływ. WD ("Water Displacement") nie jest smarem a środkiem do usuwania wilgoci.

27-10-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Proponuję podesłać gitarę, to przejrzę i odblokuję. Regulowałem gryfy w kilku tysiącach gitar i nigdy nie było sytuacji, żeby nie dało się przekręcić. Trzeba wyczuć, czy pręt pracuje aktualnie na naciąganie, czy na rozpychanie, żeby zluzować nakrętkę. Tak czy inaczej trochę to źle wróży tej gitarze, bo jeśli utrzymanie prawidłowego kształtu gryfu wymaga ogromnych naprężeń, to taki gryf będzie miał tendencje do wypaczeń. Możliwe też, że naprężenie utrudniające regulację, podstało z powodu zastosowania słabo sezonowanego drewna, które potem mocno zmieniło wymiary. Lepsza jest sytuacja, gdy gryf zachowuje odpowiedni profil i wklęsłość już od samego naprężenia strun, a pręt jedynie robi małe korekty, bez wielkich naprężeń. Wtedy nakrętka chodzi lekko, bez większych oporów.
Warto pamiętać, że regulacja gryfu prętem nie służy do ustawiania wysokości strun, jak niektórzy sądzą. To raczej efekt uboczny. Prętem regulujemy relief, czyli podłużną wklęsłość gryfu. A wysokość strun ustalamy na prożkach.

27-10-2022, Od: Ben Odpowiedz
Gitara nie siedziała cały czas w magazynie. Ponad miesiąc płynęła na kontenerowcu w ciężkich tropikalnych warunkach, być może w zalanym wodą kontenerze. Często widuje się w nowych gitarach korozję na strunach. To samo może być z prętem. Jeśli nie korozja, to zapieczenie. WD40 ma trzy właściwości - penetrujące, smarne i antykorozyjne. Zwiększa poślizg, a tego właśnie potrzebujemy. Stosować nie na drewno, tylko odrobinę, jedną kropelkę na samą nakrętkę. https://youtu.be/p6qw5sJ7spY?t=189

31-10-2022, Od: Radek Odpowiedz
FYI.
Zaniosłem do pracowni, która była bardzo blisko mnie i (najprawdopodobniej) pręt był przyblokowany resztką kleju użytego do przyklejenia gryfu, który gdzieś tam się dostał i zasechł.
Lutnik trochę poruszał, pyknęło i wszytko już jest ok.
ps.
Gitara pochodzi ze Słowacji (Dowina), więc raczej w kontenerze nie płynęła z drugiego końca świata jak to zwykle bywa :-)

21-10-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Co w trawie brzęczy, czyli pogadanka o tym dlaczego zawsze poprawiamy i regulujemy nowe gitary, tak aby uzyskać maksymalny komfort gry (miękka gitara), przy jak najmniejszej tendencji do brzęczenia.

Warto poznać przyczyny pobrzękiwań strun. Oczywiście główną przyczyną jest zbyt niskie ustawienie. Jednak czasem wynika też ze sposobu grania. Jeśli kciuk na strunach basowych szarpie struny z pewną składową wektora w dół, czyli wciska strunę w kierunku pudła, lub odwrotnie, czyli podciąga strunę w górę od pudła przed jej puszczeniem, to powstaje charakterystyczny klang. Trzeba starać się pobudzać struny tak, żeby pierwsza najsilniejsza fala wibracji była skierowania równolegle do płyty wierzchniej gitary. Wtedy struna zawibruje w poprzek progów i nie zbliży się do nich, akurat przy tej pierwszej najsilniejszej fali wychyleń. Drugi aspekt techniki gry wpływający na tendencję do pobrzękiwania, to miejsce uderzania w struny. Łatwiej wywołać brzęczenie jeśli uderzamy struny na środku otworu rezonansowego, lub nad końcem podstrunnicy. Jeśli będziemy grać przy prawej krawędzi otworu (patrząc z góry), czyli bliżej mostka, to trudniej wywołać brzęczenia, ale też brzmienie będzie nieco jaśniejsze. Początkujący muzycy często brzęczą z powodu zaczepiania nieumyślnego o sąsiednie struny, stawiania palców za daleko od progu, a na akordach barowych zdarzają się przy pewnej anatomii problemy z dociskiem strun wypadających na zgięciach palca wskazującego.

Wracając do samej gitary. Gdy dążymy do zwiększenia komfortu i obniżamy struny, to pobrzękiwania pojawią się w niektórych miejscach gryfu. To dlatego, że w gitarach tańszych niż kilka tysięcy złotych zawsze są mikro nierówności samego gryfu, podstrunnicy, leciutkie wypaczenia, oraz niedokładności osadzenia progów. Są też pobrzękiwania wynikające ze złej regulacji wklęsłości gryfu. Nie powinien być całkowicie płaski, tylko lekko wklęsły na około 0,5mm. Jeśli jest za płaski będzie brzęczeć pierwsza sekcja, jeśli zbyt wklęsły, to zrobi się niewygodnie i wysoko na dalszych progach. Trzeci problem to szorstkość progów. Wiele gitar ma progi nie wygładzone, tylko takie jakby fabryka skończyła obróbkę na gradacji 200 zamiast 2000. Są jak pilnik, przez co zużywają szybko struny i wymagają od muzyka dużej precyzji - właśnie mocnego dociskania przy samym progu. Struna ma tendencję do odskakiwania i brzęczenia na mikro nierównościach. Gdy wygładzimy progi, gitara bardziej wybacza błędy ustawienia palców i mniej pobrzękuje, nawet gdy palec jest nieco dalej od progu. Przed wygładzeniem trzeba oczywiście wyrównać lekkim szlifem lokalne nierówności na płaskim gryfie, a potem wyregulować gryf ustawiając relief. Czasem trzeba wypróbować warianty czy lepiej sprawdzi się mały relief, a wyższy mostek, czy odwrotnie.

Na pobrzękiwania gitary mają też wpływ struny. Zbyt miękkie i zbyt tanie struny wibrują nierówno, bo mają nierówności kształtu i rozkładu masy. Fale wędrujące nakładają się i powstają lokalne szczyty amplitudy powodujące brzęczenie. Struny twardsze, czyli w klasyku ciut powyżej 40kg, dobrych firm, będą wibrowały równiej, grały czyściej i mniej brzęcząco. W zbyt tanich strunach bywa też, że owijki same z siebie brzęczą.

W wersjach gitar elektro- często mamy do czynienia z rezonansami oprzyrządowania. Trafiają się dźwięki, które wprowadzają w drgania np. sprężynki dociskowe baterii, pokrętła, kable, śrubki, obudowy przedwzmacniaczy, pojemnik baterii itp. Te rzeczy też potrafią brzęczeć. Można sobie wyjmować pojemnik z baterią i wkładać w to miejsce gąbkę, jeśli wykryjemy, że ten element bzyczy i nas denerwuje przy grze akustycznej.

Trzeba też pamiętać, że każdy luźny element w gitarze brzęczy. Znany jest problem tanich Fenderów z brzęczącymi pokrętłami kluczy, gdzie trzeba kapnąć kropelkę. Mogą brzęczeć końcówki strun lekko dotykające pudła przy mostku. Najbardziej przykrą przyczyną brzęczenia jest rozklejone ożebrowanie. Trzeba przechowywać gitarę przy wilgotności 50% i nie wystawiać nigdy na słońce, nie zostawiać w nagrzanym aucie itp.

23-09-2022, Od: Marek Odpowiedz
Ad. p.Kasia:
Trzeba wymienić cały klucz po stronie która się zepsuła, bo pojedyńcze części są trudno dostępne. Klucze są w cenie kilkadziesiąt zł.
Powodzenia

24-09-2022, Od: Jarek Odpowiedz
U nas są dostępne części w wielu różnych wersjach, jednak awaria tryby świadczy o niskiej jakości, więc pozostałe też będą się psuły, lub będą miały luzy utrudniające strojenie. Zalecana jest więc wymiana wszystkiego z obu stron. Nie jest to bardzo drogie.

22-09-2022, Od: Jarek Odpowiedz
Gdyby ktoś potrzebował skrzypce 3/4, to jest Franc Sandner na hebanie bardzo mało używany za 650 zł. Skrzypce rozegrane, po korektach, gotowe do gry. Ciepłe brzmienie, dobra geometria, łatwo się gra.

19-09-2022, Od: Kasia Odpowiedz
Hej,
totalnie nie wiem gdzie moglabym wymienic strune w gitarze akustyczniej - oraz zakupic czesci do gryfu w gitarze klasycznej - chodzi o zebatke ktora mi sie ukryszyla przy strojeniu..
Uprzejmie dziekuje za informacje!
Kasia


Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13296  Dalej