Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13484  Dalej     Sklep

06-04-2024, Od: Gosia Odpowiedz
Witam, córka gra od października na skrzypcach every Play ev-614 i powoli przymierzamy się do zmiany rozmiaru na 1/2. Myślimy nad Senator Student II lub Beginner. Co Pan o nich myśli? A może coś innego pan doradza?

07-04-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Nauczyciele i jedne i drugie często wybierają. Stentor będzie bardziej podobny do Ever Play, tyle że Student II to dwa poziomy wyższy model już na osprzęcie hebanowym. Samo pudło rezonansowe i budowa bardzo podobna. Beginner ma smuklejszy podstawek, a nieco słabszy futerał.

08-03-2024, Od: Natalia 15 lat Odpowiedz
Zawsze chciałam grać na skrzypcach ale moja mama odradzała mi to i wyraźnie sprzeciwiała się samej myśli, abym grała na jakimkolwiek instrumencie. Mogłabym nawet sama je kupić bo mam tyle oszczędności ale musiałaby wtedy o tym wiedzieć i nie spodziewam się, że zawiozłaby mnie do sklepu muzycznego gdy nie chce, abym grała na instrumencie. Nigdy nie przysparzałam kłopotów moim rodzicom, zawsze robiłam o co mnie proszono, a oceny w szkole mam lepsze niż dobre ale rodzice i tak nie chcą się zgodzić na jedyną rzecz, którą kiedykolwiek od nich chciałam. Nie mam żadnych hobby więc jestem gotowa poświęcić się grą na skrzypcach a w pobliżu mojego domu są 3-4 placówki uczące gry za bardzo niską opłatę. Ma ktoś jakiś pomysł co z tym zrobić

17-03-2024, Od: Dorota Odpowiedz
Możesz mamie też zaproponować wspólną naukę. Ja właśnie zaczęłam (45 lat) i jest super. Skrzypce zresztą też kupiłam u Pana Jarka. Polecam

09-03-2024, Od: Ben Odpowiedz
Przekonaj naukowymi argumentami:
20 naukowych powodów, dlaczego warto uczyć się grać na instrumentach muzycznych
Muzyka przenika przez różnice kulturowe i językowe, jednocząc ludzi na całym świecie, tworząc tym samym swoisty uniwersalny multikulturowy język. Warto jednak wiedzieć, że gra na instrumentach muzycznych nie tylko przynosi radość i satysfakcję, ale także przynosi wiele korzyści zdrowotnych i behawioralnych.
Naukowcy od lat pokazują dowody na to, że muzykowanie ma pozytywny wpływ na rozwój i zdrowie człowieka. Oto 20 naukowych powodów, dla których warto zainwestować czas w naukę gry na instrumencie muzycznym:

1. Rozwija pamięć operacyjną

Badania sugerują, że osoby grające na instrumentach muzycznych mają lepiej rozwiniętą pamięć operacyjną, co wpływa na zdolność do przechowywania i jednoczesnego przetwarzania informacji.

2. Poprawia koncentrację

Gra na instrumencie wymaga skupienia i precyzji, co z kolei kształtuje umiejętność koncentracji.

3. Rozwija umiejętność rozpoznawania dźwięków

Uczenie się rozróżniania różnych dźwięków i tonów poprawia zdolność percepcji dźwięków w otoczeniu.

4. Wzmacnia koordynację ręka-oko

Gra na instrumencie wymaga precyzyjnej koordynacji pomiędzy rękoma a oczami, co korzystnie wpływa na ogólną zdolność koordynacji ruchowej.

5. Redukuje stres

Muzyka ma właściwości relaksujące i może pomóc w redukcji poziomu stresu oraz poprawie ogólnego samopoczucia.

6. Stymuluje kreatywność

Gra na instrumencie rozwija zdolność do spontanicznego tworzenia i wyrażania siebie poprzez dźwięki.

7. Poprawia umiejętności matematyczne

Badania sugerują, że osoby uczące się gry na instrumencie mają zwykle lepsze umiejętności matematyczne i logiczne.

8. Wzmacnia zdolności językowe

Muzyka pomaga w rozwijaniu zdolności do rozumienia tonacji, rytmu i melodii, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia języków obcych.

9. Rozwija empatię

Gra w zespole muzycznym uczy współpracy, empatii i zdolności do słuchania innych.

10. Stymuluje produkcję neuroprzekaźników

Muzykowanie może wpływać na produkcję neuroprzekaźników, takich jak dopamina, co wpływa na poziom zadowolenia i motywacji.

11. Poprawia samokontrolę

Wynalezienie dźwięków i utrzymanie rytmu wymaga samodyscypliny, co przekłada się na ogólną zdolność do kontroli nad sobą.

12. Rozwija wyobraźnię przestrzenną

Rozumienie struktury dźwięków i relacji między nutami poprawia zdolność wyobrażeniową przestrzenną.

13. Wzmacnia system immunologiczny

Badania wskazują, że regularne muzykowanie może poprawić funkcję układu immunologicznego.

14. Ułatwia przyswajanie wiedzy

Nauka gry na instrumencie może ułatwiać przyswajanie innych umiejętności, w tym również naukę w szkole.

15. Poprawia zdolności słuchowe

Muzyka stymuluje rozwój zdolności słuchowych, co może być korzystne dla rozwoju języka.

16. Zmniejsza ryzyko problemów poznawczych

Regularna aktywność muzyczna związana jest z mniejszym ryzykiem problemów poznawczych w późniejszym życiu.

17. Wspomaga terapie medyczne

Muzyka jest wykorzystywana w terapiach medycznych do poprawy stanu psychicznego pacjentów i wspomagania procesu zdrowienia.

18. Zwiększa elastyczność myślową

Zdolność do improwizacji w muzyce rozwija elastyczność myślową i umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków.

19. Rozwija pozytywne nawyki

Regularna praktyka gry na instrumencie kształtuje nawyki, takie jak systematyczność, determinacja i cierpliwość.

20. Buduje samoocenę

Osiąganie postępów w grze na instrumencie buduje poczucie osiągnięcia, co z kolei wpływa na pozytywną samoocenę.

Podsumowując, nauka gry na instrumencie muzycznym nie tylko przynosi radość z bycia częścią świata dźwięków, ale także przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Niezależnie od wieku, rozpoczęcie przygody z muzyką może być jednym z najlepszych prezentów dla naszego ciała i umysłu.

Kiedy zacząć naukę gry na instrumentach? Każdy wiek jest dobry. Nigdy nie jest za wcześnie – szkoły muzyczne mają nawet specjalne zajęcia muzyczne dla małych dzieci. Nigdy nie jest też za późno – zacząć można nawet w późnym wieku. Dla dzieci w wieku szkolnym dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z muzykowaniem mogą być np. półkolonie lub inne tego typu warsztaty muzyczne.

09-03-2024, Od: Marta Odpowiedz
Dzień dobry, potrzebuje skrzypiec najlepszych do grania muzyki folkowej, fidlowania. Co może Pan polecić i dlaczego? Taki najlepiej odpowiadających tym wymaganiom model z pięknym brzmieniem pozdrawiam :) limit do 3K PLN

10-03-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Proponuję Antyk+ dlatego że sam Pan Jan Kmita wyrażał się o nich z uznaniem, a nawet rozważał zakup na targach. Można posłuchać jak gra: https://youtu.be/08ZprOHquWY?si=e-rVciWlhsUxGgTS&t=36

11-03-2024, Od: Marta Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź :) A czy nie lepsze byłyby Antyk 1 plus? Czy w tym przypadku tańsza wersja będzie z jakiegoś powodu odpowiedniejsza? Pozdrawiam :)

10-03-2024, Od: Ben Odpowiedz
Tam dalej w nagraniu profesor ze Sztokholmu fidluje na nich 3:55 i 6:47 - też mówi, że mocny dźwięk i że dobre.

11-03-2024, Od: Marta Odpowiedz
Super :) zastanawiam się tylko nad modelem Antyk + i antyk 1 plus (z lepszym smyczkiem i futerałem prostokątnym) bo szukam instrumentu na lata. Pozdrawiam wszystkich :)

11-03-2024, Od: Marta Odpowiedz
Bo różnica w cenie jest niewielka

11-03-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Można też rozważyć Padva+ albo Modena+, bo są bardzo udane.

02-03-2024, Od: Aleksandra Odpowiedz
Dzień dobry, rok temu kupiłam u Pana skrzypce Stentor Student i dobrze mi służyły: były dobrze ustawione i przygotowane (dziękuję!) i wygodne. Niestety, wczoraj je upuściłam.. Pudło wygląda na całe, ale odkleiła się i przesunęła podstrunnica (w jednym kawałku). Czy to dałoby się naprawić? Czy Pan przeprowadza takie naprawy, czy mam szukać lutnika? I czy w ogóle warto ? Będę wdzięczna za poradę.

02-03-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Jeśli tylko to, to mogę skleić. Nie powinno być problemu.

03-03-2024, Od: ? Odpowiedz
Dziękuję, będę dzwonić i umówię się.

22-02-2024, Od: Pope Odpowiedz
Witam, dałoby się sprawdzić rozstaw strun w gitarele Everplaya? Szukam opcji w której trochę gdzie łatwiej złapać akordy niż w Yamaha GL1 gdzie na które chyba projektowano dla krasnoludków. No i czy jest jak zwykle z poprawkami, czy trzeba piłować?

23-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Everplay ma odległość skrajnych strun 4 cm, szerokość gryfu 47,5mm. Czyli jest szerzej niż gitarze akustycznej pełnowymiarowej. Ja piłuję przed wysyłką.

23-02-2024, Od: Pope Odpowiedz
Dziękuję, czyli wychodzi odrobinę więcej niż Yamaha (38mm). Strzelam że siodełko w GL1 ma żłobienia ciaśniej, bo gryf też wymierzyłem na 47,5.

24-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
No to pozostaje poszerzyć rozstaw strun na siodełku. Przeważnie robią za wysoko, więc przy okazji obniżania można rowki naciąć szerzej.

04-02-2014, Od: Dendrolog Odpowiedz
Faktycznie sama nazwa drewna niewiele mówi o jego gatunku w sensie jakości i przydatności lutniczej. Ważne jest gdzie dane drzewo rośnie, w jakich warunkach, jak było sezonowane. Tego się nie podaje w parametrach.
Przód jest najważniejszy. Zwykle na przody daje się świerk. Poznamy go po dobrze widocznych prostych i dość gęstych słojach. Unikajcie przodów z lipy która ma bardzo nierówne, rzadkie i słabo widoczne słoje. Na boki i tył daje się często klon który ma wiele odmian ozdobnych, falistych albo jawor.
Dobra płyta świerkowa może kosztować nawet tysiąc złotych jeszcze przed zrobieniem skrzypiec. W tanich skrzypcach stosuje się odmiany szybko rosnące, w sprzyjających warunkach, sezonowane krótko (termicznie i mechanicznie). To oczywiście wpływa na brzmienie i stabilność.

16-02-2024, Od: ? Odpowiedz
Dziękuję za informację.

15-02-2024, Od: Ewa Odpowiedz
Można też spróbować kupić skrzypce starsze, jak komuś pasują i ładnie brzamią, tylko podczas wizyty u lutnika należy wystrzegać się lakierowania skrzypiec, tym bardziej nie wolno tego robić gdy są to skrzypce historyczne. Taki instrument może wtedy dostać wysostrzone, zdławione brzmienie. Przestrzegam. Niestety niektórzy lutnicy tak nauczeni tacy jak Pan mgr Łukasz czy Kacprzak potrafią nawet bez pytania to zrobić.

15-02-2024, Od: Ben Odpowiedz
Każda ingerencja w duszę, podstawek, belkę basową, lakier, zmienia brzmienie. Jednej osobie ta zmiana może bardzo odpowiadać, a innej nie. Z pewnością znajdzie się masa osób która powie, że po lakierowaniu jest lepiej a nie gorzej, bo każdy nieco inaczej słyszy. Brzmienie może też się zmieniać w czasie i nowy lakier być może rozegra się w dobrą stronę, a ucho przyzwyczai do nowości. Pamiętamy dykteryjkę Pana Wodeckiego, któremu lutnik minimalnie wyprostował duszę i nie dało się już nigdy wrócić do poprzedniego brzmienia. Każdy serwis to pewne ryzyko zmiany brzmienia.

13-02-2024, Od: ? Odpowiedz
Dzień dobry. Czy mogę kupić u Państwa gitarę Pengano Z1 3/4? Potrzebuję dla początkującej 9latki. Na sklepie jest 4/4

14-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Proszę wybrać bliźniaczy model obok, ten za 550 zł. Są dostępne i tak samo przygotowane, z pakietem dodatków.

06-02-2024, Od: Mikołaj Odpowiedz
Dzień dobry,
Jakie skrzypce poleciłby Pan dla osoby dorosłej która dopiero chce zacząć grać więc bez wydania fortuny ale też nie w drugą stronę żeby chciało się kupić coś lepszego po krótkim czasie?

07-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Na początek wystarczą Everplay, tylko nie te tanie sklejkowe, lecz modele 6xx z litego drewna sezonowanego. Wystarczą spokojnie na 3-4 lata nauki. Zaletą jest też dobra jakość dodatków. Nie trzeba od razu zmieniać włosia, strun, kalafonii. Potem jeśli postępy są duże i budżet pozwala, to najlepiej przesiąść się na coś z serii Antyk+, Padva+, Modena+. W fazie początkowej nawet na najdroższych skrzypcach nie wydobędziemy ich brzmienia, więc można zacząć od tańszych, aby tylko nie schodzić poniżej 500 zł. Klasa supermarketowa bardzo utrudniłaby naukę, oraz będzie wiązać się kłopotami i kosztami. Optymalnym rozwiązaniem jest właśnie Everplay, Stentor, Sandner, Beginner, Pengano, czyli modele w zakresie 500-1000 zł.

05-02-2024, Od: Adam Odpowiedz
Dzień dobry,

Jaką gitarę od siebie Pan poleca dla 9 latki do nauki?:)

Pozdrawiam,
Adam

05-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Jeśli wzrost poniżej 156 to raczej rozmiar 3/4. W zakresie 400-550 zł to już będzie dobra jakość do nauki.

03-02-2024, Od: Lena Odpowiedz
Witam.
Proszę o poradę jakie skrzypce wybrać dla dziecia w wieku 10 lat od 3 lat uczy się metodą Suzuki. Dotychczas korzystała z wypożyczonych. W co warto zainwestować żeby dziek był miły dla ucha :) ?

04-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Czy dźwięk będzie miły dla ucha to w 90% zależy od umiejętności, a tylko w 10% od sprzętu. Większość dzieci uczy się z powodzeniem na Everplay 6xx, czyli te lepsze modele z litego drewna sezonowanego. Podobne będą Stentory. Można też rozważyć Sandnera, Salvatini, Pengano lub Beginnera.
Modele nawet dwa razy droższe niewiele różnią się muzycznie, bo pudła rezonansowe są podobne. Owszem, będą ładniejsze futerały, lakier, smyczki, będzie heban na kołki i podstrunnice, ale dźwięk niewiele się zmieni.
Większy przeskok brzmieniowy da nam przejście na modele typu Antyk+, Anytk I+, Modena+, Padva+. To już są konstrukcje precyzyjniej drążone, z lepszymi strunami, lepszymi podstawkami, które przenoszą drgania na pudło rezonansowe. Jeżeli dziecko jest już na tyle biegłe, że będzie potrafiło wydobyć to lepsze brzmienie i budżet pozwala wydać 2-3 tysiące, to można polecić. Jeśli zaś jest to faza początkowa nauki, to nawet Stradivarius za milion nie wygeneruje samoczynnie dźwięku miłego dla ucha. Wtedy lepiej korzystać z Everplay 6xx, lub inne do tysiąca złotych, a oszczędzone pieniądze wydać później na docelowy model 4/4.

29-01-2024, Od: Artur Odpowiedz
Dzień dobry.
Czy mogę prosić o opinię na temat Ibaneza aw54. Dla osoby zaczynającej przygodę.
Jaki koszt całkowity z regulacją?

30-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Ibanez to ogólnie bardzo dobra marka, ale w ostatnich latach z tanimi modelami z Chin miałem trochę trudności technicznych. Nawet aw54, które Klient kupił gdzieś w salonie i przyniósł do serwisu na regulacje było nieco problematyczne: https://www.youtube.com/watch?v=_OO3rXE3zDc Nie wiem czy to przypadek, ale operując na dużych partiach Corta bardzo rzadko natrafiam na takie skuchy. Koszt regulacji u nas jest już w cenie gitary, jednak wolałbym aby nie zamawiać u nas Ibaneza, czy Fendera. Te wspaniałe marki mam wrażenie nieco gorzej radzą sobie w podstawowej klasie amatorskiej i nie chciałbym aby ich ewentualne problemy stały się moimi problemami. Nie mają też odpowiedniego dostosowania dystrybucji do specyfiki polskiego rynku, gdzie jest sporo małych punktów handlowych i lutników. Raczej preferują wielkie salony, które akurat w dobie internetu nieco podupadły, a sporo z nich zniknęło. Można więc kupić w takim wyspecjalizowanym salonie i podesłać do nas na przegląd i korekty, jeśli komuś zależy na znanej marce. Ale trzeba pamiętać, że to jest zamawiane z chińskich fabryk, nie z Japonii, nie z USA, a im większa firma, tym większa presja cenowa na wytanienie produkcji, a im tańsza produkcja tym więcej potencjalnych błędów i niedoskonałości.

30-01-2024, Od: Artur Odpowiedz
Zastanawiam się również nad Yamahą fg800

30-01-2024, Od: Artur Odpowiedz
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Jakiego Corta w tym stylu w takim razie Pan poleca?

31-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Odpowiednik z przodem z litego świerku, pełna menzura i pełne duże pudło Dreadnought to jest model Cort Earth za 999 zł. Jest przy tym dźwięczna, ma zrównoważone brzmienie, długie wybrzmiewanie i dobrze sezonowane drewno, czego z parametrów nie wyczyta się. To pozwala na lepsze ustawienia, bo gryfy nie wypaczają się, nie skręcają, nie robią się garby, jest równomierny relief. Chyba że ktoś ewidentnie zaszkodzi trzymając w suchym powietrzu przy grzejniku, lub przy klimie, ale to jak w każdym instrumencie zaleca się wilgotność powietrza 40%-65%.

29-01-2024, Od: ? Odpowiedz
Dzień dobry,
Czym się różni oferta skrzypiec Modena + za 2500 oraz za 2900 zł. Czy różnica jest tylko w futerale?

29-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Różnią się też rozmiarami, bo te tańsze w zwężanych futerałach to są 1/2 i 3/4, a droższe w prostokątnym futerale to 4/4. Aktualnie za 2600 zł :-)

20-01-2024, Od: Maciej Odpowiedz
Dzień dobry. Mam pytanie o skrzypce elektryczne Leonardo EV50W. Czy warto je kupić, czy mają dobre brzmienie, czy nadają się na scenę czym się charakteryzują itd. Z góry dziękuję za odpowiedź.

22-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, To jedne z lepszych skrzypiec amatorskich. Posiadają dobrą firmową elektronikę z wyjściem liniowym duży jack na wzmacniacz/multiefekt i oddzielne wyjście słuchawkowe o impedancji właściwej dla słuchawek. To jest ich przewaga nad popularnymi Yamahami, a także niższa cena, oraz dodatki, bo w cenie jest cały zestaw z futerałem i smyczkiem. Yamaha w budżecie 5 tys. ma dwa modele bez smyczków i futerałów, ale jeden z nich ma tylko przetwornik pasywny bez przedwzmacniacza, więc ten sygnał jest taki sobie, nie podłączymy słuchawek, nie zawsze pasuje to do niektórych efektów lub wzmacniaczy wymagających silniejszego sygnału. A drugi model ma przedwzmacniacz, ale bez wyjścia liniowego, czyli dedykowany bardziej do ćwiczenia w domu: https://www.youtube.com/watch?v=U0IOF9uUIaA
Te dziwne ograniczenia chyba mają skłonić do nabywania skrzypiec w budżecie 10 tys zł czyli SV-250 - skrzypce wszystko mające. Oczywiście aby było brzmienie trzeba dokupić mutliefekt np. Line6 Helix i wtedy lecimy na scenę :-)
Leonardo to fajny model pośredni między ekstremalnie tandetnymi skrzypcami do tysiąca, a zawodową Yamahą za 10 tys. Oczywiście brzmienie jest suche i surowe we wszystkich elektrykach, tak jak brzmienie samej gitary elektrycznej. Dopiero multiefekty dodające pogłos, echo, chorus, flanger i inne nadają finalne ciekawe brzmienie. Trzeba sobie coś dobrać.
Gdyby Pan się decydował to ja ściągam z dystrybucji niemieckiej i robię dodatkowe korekty i regulacje, co może z 10 dni zająć, ale warto brać właśnie tuningowane. Oczywiście na scenę nie jest to rozwiązanie profesjonalne, ale też nie kosztuje 15 tys.

17-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dziś jest jednodniowa promocja na topową gitarę Cort OC6 Gold za 2999 zł. Spora okazja, ilość ograniczona. Proszę dzwonić lub mailować bo nie jest wystawiona na sklepie. Regularna najniższa cena z ostatnich 90 dni: 3499.

16-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry. W gitarze klasycznej Alhambra c pękła struna. Czy są Państwo w stanie odgadnąć jaki model strun jest fabrycznie w niej użyty.
Jakie struny można by ewentualnie wziąć pod uwagę?
Pozdrawiam serdecznie

17-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Tam mogą być bardzo dziwne struny nie konfekcjonowane. Dla manufaktur gitarowych producenci strun mogą przygotowywać hurtowe paczki nieco inne niż to co idzie w detal. Np. optymalizowane pod dłuższe magazynowanie i docieranie progów. Nawet gdyby zdobyć taką strunę, to będzie różnić się brzmieniem od pozostałych już używanych. Dlatego zwykle co roku wymienia się całe komplety, a niektórzy wymieniają co 3 miesiące dla odświeżenia brzmienia i poprawy strojenia. Żywotność strun ocenia się na około 50 godziny gry. Można kupić Savarezy lub D'Addario.

13-01-2024, Od: Janusz Powałowski Odpowiedz
Witam
Mam gitarę Fender CC-60S i chciałbym żeby fachowiec ją ustawił, wyregulował. Czy jest taka możliwość, jak tak to proszę o odpowiedź co i jak
Pozdrawiam

13-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Tak, można przywieść lub przysłać i następnego dnia odebrać. Pozdrawiam

11-01-2024, Od: ? Odpowiedz
Dzień dobry, zakupiliśmy jakiś czas temu skrzypce i chcielibyśmy wymienić struny na coś lepszego niż fabryczne. Co Pan poleca? Na jakie firmy warto zwrócić uwagę i przy których strunach będzie można odczuć lepszy komfort gry?

11-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Najczęściej zmienia się na struny Pirastro Tonica. To rdzeń nylonowy, więc trochę mniejsze naprężenia grubszych strun i cieplejszy dźwięk.

08-01-2024, Od: ? Odpowiedz
Witam, proszę mi powiedzieć czy skrzypce Antyk, to skrzypce w pełni manufakturowe czy są to skrzypce seryjne/fabryczne?

08-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Są one ręcznie robione tradycyjnymi metodami lutniczymi. Nazwy lutnicze, manufakturowe, fabryczne każdy obecnie rozumie inaczej. Na Allegro jest od lat sprzedawca, który najtańszą chińszczyznę nazywa skrzypcami lutniczymi, bo tak nazwane lepiej się sprzedają. Ja jednak trzymałbym się tradycyjnych znaczeń, czyli lutnicze wtedy, gdy robi je jedna osoba od początku do końca. Manufaktura, gdy pod nadzorem mistrza poszczególne etapy wykonują ręcznie lutnicy rzemieślnicy specjalizujący się w danej czynności. Fabryka, gdy jakaś maszyna trzaska części sztampowo i są one tylko potem składane. Jest jednak coś pośredniego między fabryką a manufakturą, wtedy gdy fabryka produkuje seryjnie skrzypce w trybie ręcznym manufakturowym. Jak to wtedy nazwać? Manufaktura wytwarzająca modele seryjne? Przyjrzyjmy się jak to wygląda u Stentora: https://youtu.be/0SvfNhMlnBE?si=ym63KEnGH5TgWpfx&t=107
I teraz taki Antyk+, to jest coś więcej niż model seryjny, ponieważ nie tylko są one ręcznie robione z selekcjonowanego drewna, z większą liczbą roboczogodzin, z doborem doświadczonych lutników. Każdy egzemplarz jest dopracowywany indywidualnie i wykańczany już w Polsce. Ma dobrane struny wyższej klasy, ma lepszej jakości dodatki, ma indywidualne ustawienia. Podstawek jest wykonywany i dopasowany jak w klasie lutniczej bez uproszczeń spotykanych w seryjnych modelach, płyta jest drążona precyzyjniej, szyjka i inne elementy, prożek, dusza, belka basowa, wszystko jest lepiej dopracowane, dopasowane i wykonane z lepszych materiałów. Wyraźnie są to skrzypce bliższe modelom lutniczym, niż najtańszym fabrycznym wielkoseryjnym. Mają dobry stosunek jakości i brzmienia do ceny. W swojej klasie cenowej są lepiej dopracowane niż wiele innych modeli. To jest ważne, bo samo określenie czy fabryczne czy manufakturowe niewiele mówi. Nawet lutnik może wykonać kiepskie skrzypce lutnicze jeśli się nie przyłoży, jeśli nie ma talentu, użyje złych materiałów lub np. dopiero się uczy fachu. Manufaktura też może wytworzyć skrzypce nieudane. Natomiast z tymi Antyk+/Padva+/Modena+ mamy akurat dobre wieloletnie doświadczenia, oraz pochwały od nauczycieli i muzyków.

08-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dziś są najbardziej suche dni sezonu grzewczego. Pamiętajmy o nawilżaczach i trzymaniu instrumentów w futerałach w chłodnym miejscu. Warto też dużo grać, bo palce nawilżą podstrunnicę. Najgorsze miejsce jest przy grzejniku, przy oknie w przeciągu i wysoko na szafie. Tam instrumenty będą się rozsychać i psuć. Prawidłowa najlepsza wilgotność dla drewna to 50%-55%.


Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13484  Dalej