Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 1-50 z 12979  Dalej     Sklep

16-07-2021, Od: Renata Odpowiedz
Witam. Czytałam opinie o skrzypcach Modena, że są ciekawe. Czy takie też są u pana?

19-07-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Modena to same skrzypce i futerał. Ja mam wersje Modena+ już z dobranym smyczkiem, kalafonią, dodatkami i dodatkowymi korektami.

19-07-2021, Od: ? Odpowiedz
Bardzo dziękuję za informację.

15-07-2021, Od: Renata Odpowiedz
Dzień dobry. Czy jest możliwość, aby przygotował pan do przetestowania skrzypce 4/4 (kwota do 2000 zł). W przyszłym tygodniu wybieram się do Warszawy. Pozdrawiam.

19-07-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, mam nawet kilka gotowych.

09-07-2021, Od: Renata Odpowiedz
Dzień dobry. Interesuje mnie kupno skrzypiec 4/4 o głębokim i ciepłym brzmieniu i niezbyt grubą szyjką skrzypiec. Czy jest coś godnego uwagi. Pozdrawiam. Renata.

10-07-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Tak, proponuję Antyk I+ lub Modena+. Zgrabnie wykonane i ładnie brzmiące.

09-07-2021, Od: SPIN Odpowiedz
Uwaga: Zamówienia z tego tygodnia będziemy realizować od 17 lipca. Przepraszamy za wydłużone oczekiwanie.

07-07-2021, Od: ? Odpowiedz
Jak wygląda procedura wypożyczenia gitar do przetestowania? Jestem z Warszawy i mogę osobiście odebrać/zwrócić.

08-07-2021, Od: Jarek Odpowiedz
W drugiej połowie lipca i w drugiej połowie sierpnia będzie też możliwość umówienia testu wybranego instrumentu u nas w biurze. Wykonam wcześniej korekty i regulacje, bo to daje zupełnie inne odczucia z gry, niż na egzemplarzach surowych fabrycznych, które można oglądać w typowych salonach w Warszawie.

08-07-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Najprościej zrobić normalny zakup. Jeśli nie ogląda się przy odbiorze, to jest to traktowane jako zakup na odległość, czyli z prawem zwrotu, bez żadnych potrąceń. Oczywiście nie można używać takiego instrumentu przez wiele dni, tylko przez kilkanaście minut sprawdzić sobie w domu, tak jakby sprawdzało się w sklepie stacjonarnie. Chodzi o to, żeby instrument nie nosił żadnych śladów użytkowania, uszkodzeń i nie miał zużytych strun po takim teście. Dłuższe granie będzie widoczne na owijkach strun, progach i innych elementach.
Sprawdzenie w domu ma tą zaletę, że testujemy w akustyce własnego pomieszczenia, co bardzo wpływa na brzmienie jakie słyszymy. Jeśli ktoś potrzebuje dłuższych testów wielodniowych, to trzeba już uwzględnić koszty wymiany strun i wypożyczenia instrumentu, co jest związane z utratą części jego wartości.

27-06-2021, Od: Maciek Odpowiedz
Witam! Proszę o informację czy jest możliwość stacjonarnego wyboru i próby sprzedawanych przez Państwa skrzypiec?

27-06-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Niestety jeszcze nie, ale można wypróbować wysyłkowo, lub wypożyczyć na miejscu do wypróbowania w domu. Potrzebuję wcześniej informację, który model przygotować na testy. Brzmienie w dużym stopniu zależy od akustyki pomieszczenia, więc testowanie w swoim pomieszczeniu jest najlepszym rozwiązaniem.

15-06-2021, Od: Roman Odpowiedz
Jakie skrzypce 4/4 mogą Państwo polecić dla ucznia rozpoczynającego naukę na II stopniu Szkoły Muzycznej ?

20-06-2021, Od: Adam Odpowiedz
Lutnicze!!!

21-06-2021, Od: Ben Odpowiedz
Nie koniecznie. Lutnicze nowe to koszt 10 tys. zł, a stare przy cenie 1500 zł (2 tys. za cały zestaw) to zawsze kłopot. Będą to skrzypce raczej niższej klasy, częściowo zużyte, remontowane lub wymagające remontu, nieco powypaczane upływem czasu i zmiennymi warunkami.
Jeśli lutnicze to raczej bliżej 5 tys. zł i koniecznie zrobić przegląd z wyceną, żeby nie trafić na minę. Mało który stary instrument jest dobry i w dobrym stanie. Na rynku jest masa wyrobów topornych w klasie meblościanki PRL, gdzie lutnik był bardziej stolarzem. Jak trafiają się lepsze w niskiej cenie, to zwykle wymagają remontu za 1500 zł, bez pełnej gwarancji sukcesu brzmieniowego.
Pamiętajmy, że współczesne skrzypce też robią lutnicy, według tych samych procedur, tylko bardziej efektywnie, bo jest specjalizacja. Jeden lutnik całe życie rzeźbi ślimaki, inny wycina efy, inny skleja, kolejny robi ożyłkowanie, czy drąży płytę. Dzięki temu w systemie manufakturowym dochodzą do perfekcji przy niższych kosztach. Jeśli jeden lutnik robi od początku do końca jedne skrzypce raz na miesiąc, to nie dojdzie do takiej wprawy.
Przy ograniczonych budżetach ważne jest też to, żeby nie wpakować się w koszty. Nowy instrument ma dwa lata gwarancji, a cały proces i cykl zużywania kołków, podstrunnicy i innych elementów dopiero się rozpoczyna. Mamy dłuższy czas spokojnej eksploatacji do pierwszego remontu.

16-06-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Zależy od wymagań nauczycieli, bo spotkałem się raz z opinią, że poniżej 20 tys. nie ma czego szukać do nauki. Wypowiedź profesor w telewizji. Natomiast w takich rozsądnych cenach to Modena+ powinna wystarczyć. Bardzo udany model i dobry stosunek jakości do ceny.

16-06-2021, Od: Roman Odpowiedz
Czy jest możliwość sprawdzenia instrumentu ( zakupu z możliwością przetestowania i ewentualnego zwrotu ) ?

16-06-2021, Od: Ben Odpowiedz
Trzeba tylko brać pod uwagę, że rozegranie instrumentu wymaga kilku tygodni, lub nawet miesięcy gry. Zupełnie świeże i nowe, będą miały nieco słabszy dźwięk.

16-06-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Przy zakupie na odległość ustawowo jest zawsze możliwość zwrotu w ciągu 14 dni w każdym sklepie. Oczywiście nie można stale grać i używać przez te 14 dni. Chodzi o to, żeby była możliwość sprawdzenia danego produktu, tak jak to się robi w sklepie stacjonarnym. Czyli kilka minut sobie zagrać, tak żeby nie spowodować zużycia strun, włosia i nie pozostawić śladów użytkowania, czy tym bardziej jakiegoś uszkodzenia.

12-05-2021, Od: Andrzej Odpowiedz
Witam. Czy świadczy Pan Usługę "dopracowania" gitary akustycznej, zakupionej przeze mnie samodzielnie? Jaki byłby koszt takiej usługi? Chodzi o Baton Rouge X11LS/P-SCC (parlor). Czy może jednak Pan sam dokonuje takiego zakupu (na zlecenie) i po "dopracowaniu" przesyła Pan odbiorcy? Może pytanie jest dziwne - jednak mieszkam daleko od Warszawy i logistycznie pewne rozwiązania być może będą wygodniejsze...

12-05-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, To mało popularne modele, więc trzeba sprawdzić. Pewne marki na rynku są zainteresowane bardziej ładną wystawą, prezentacją, otoczką marketingową, niż tym, żeby gitara była dobrze przygotowana, poprawiona i wyregulowana. Są pewne marki z dystrybucją selektywną, gdzie liczy się odpowiednia umowa, obroty, asortyment, elegancka witryna. Sklep zostaje wtedy w pewnym sensie związany i musi polecać to co wyrabia mu obroty do umowy, a nie zawsze to co uważa za dobre. Ja staram się zachować pełną niezależność, żeby szczerze polecać to co uważam za dobre z punktu widzenia jakości, a nie marketingu.
Te marki, które chcą współpracować na swobodnych zasadach, sprzedaję już z usługą w cenie. W każdej poprawiam siodełko, dobieram prożek dolny, reguluję gryf i robię drobne korekty progów. Czasem też inne potrzebne czynności jak poprawa estetyki, smarowanie elementów, wymiana klucza, fałszującej struny itp. Poświęcam godzinę do dwóch, żeby to gospodarskim okiem przejrzeć i doregulować. W instrumentach do 1500 zł nie zdarzają się fabrycznie takie, przy których nie ma co poprawiać. Zwłaszcza te z masowej sprzedaży, wielkich salonów i marketów przychodzą mocno niedopracowane. Często nikt nie ogląda tego co przysłała fabryka, a tolerancje fabryczne są bardzo szerokie w tanich modelach. To jest efekt wyścigu cenowego, że tracimy na jakości.
Oczywiście można przysłać dowolną gitarę na korekty i regulacje i zwykle kosztuje to 100 zł.

13-05-2021, Od: Andrzej Odpowiedz
Bardzo dziękuję za szczegółowe informacje, a także za bardzo miłą rozmowę telefoniczną. Wyrazy naprawdę ogromnego szacunku za Pańskie podejście do klienta. Pozdrawiam serdecznie.

16-05-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Być może pojawi się możliwość sprowadzenia takiej gitary. Proszę dać znać na maila.

07-06-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Udało się sprowadzić te gitary. Są bardzo interesujące w swojej klasie. Uwagę przyciąga długie wybrzmiewanie i fantastyczny design. Pudło przypomina wydłużonego klasyka. Wspaniałe dla osób niższych, o mniejszym zasięgu rąk. Bardzo ergonomiczne. Brzmienie jasne, podobne do brzmienia gitary klasycznej z metalowymi strunami. Oczywiście nie wolno do klasyka zakładać metalowych strun, bo się zniszczy. Dlatego ta gitara jest odpowiednio wzmocniona i przystosowana. Posiada mostek i przekładnie kluczy dostosowane do strun metalowych. Oś przekładni ślimakowej jest na domkniętych łożyskach ślizgowych, a nie na haczykach, dzięki czemu wszystko chodzi płynnie i bez luzów. Szerokość gryfu 46mm też jest optymalna.
Przywieszka z przeglądu raportuje sprawdzenie akcji strun, ale widać że norma jest szeroka, więc ja to zawsze poprawiam i reguluję, żeby grało się łatwiej i przyjemniej.

09-06-2021, Od: Jarek Odpowiedz
https://skrzypce.pl/products/X11LSPSCC.html

24-05-2021, Od: Radosław Odpowiedz
Witam. Czy analogicznie do gitar akustycznych 6-strunowych, przeprowadza Pan regulację gitar 12-strunowych?

24-05-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Unikam 12-strunowych, bo przy naprężeniu 105kg zawsze wypaczają się gryfy i pudła. Często odpadają mostki lub rozkleja się stopa gryfu. Są też problemy ze strojeniem na progach, bo w parach występują struny gołe i owijane, których charakterystyka jest nieco inna. W związku z tym na progach nie stroją idealnie równo.
Dość podobne efekty brzmieniowe można uzyskać na gitarze elektroakustycznej podłączonej pod wzmacniacz z efektami chorus/flanger, lub używając oddzielnej kostki np. DigiTech Mosaic. Odpadają wszelkie problemy mechaniczne.

24-05-2021, Od: Radosław Odpowiedz
Mimo wszystko ludzie na nich grają i je sprzedają od kilkudziesięciu lat, więc chyba nie może być aż tak tragicznie ? (gdyby to tak wyglądało to już dawno wypadłyby z rynku)

25-05-2021, Od: Ben Odpowiedz
Zależy też jaki zakres cenowy. Do roku 2000 jakość produkcji systematycznie rosła, bo Chińczycy uczyli się rzemiosła i zdobywali doświadczenie. Ostatnie 10 lat to raczej systematyczny spadek jakości. Walka cenowa przy jednoczesnym wzroście kosztów materiału, pracy i transportu, musi skutkować obniżeniem jakości. Dawniej 250 zł to był budżet na całkiem dobrą gitarę. Dziś podstawowa gitara w miarę przyzwoitej jakości kosztuje 500 zł, ale już średni pułap amatorski jest bliżej 1000 zł. W przypadku 12-strunowej 1500 zł. Przy tańszych modelach gra będzie mniej komfortowa, a kształty i wymiary mniej równe i mało stabilne. Wymusza to konieczność wyższego ustawienia strun. Pamiętajmy, że garb, lub odchylenie gryfu od idealnego kształtu reliefu nawet o 0,2 mm będzie skutkować sporymi problemami i twardą charakterystyką. Można taką gitarę trzy lata wysezonować i dać np. do Skałby na wymianę progów i nałożenie równego reliefu. O ile oczywiście mostek nie zacznie odpadać. Albo co jakiś czas kupować nową.

24-05-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Miałem w ręku kilkanaście gitar 12-strunowych i niemal wszystkie były mniej lub bardziej powypaczane. Jeśli nie oderwie się mostek, to nadal można na nich grać, tyle że niezbyt wygodnie. Nie da się ich dobrze wyregulować, jeśli gryfy są powyginane w "S". W tanich modelach dużo egzemplarzy ulega takim awariom. W pewnym sensie wypadły z rynku, bo mają udział znacznie poniżej 1% sprzedaży.
Kilka lat temu brzdąkałem sobie na takiej gitarze: https://www.youtube.com/watch?v=-kAV1iME7Xg Fajna jako urozmaicenie, ale nudzi się i przyjemnie jest wrócić do normalnej, która nie ma tak topornej konstrukcji i jest lżejsza do grania. Chyba mało kto chciałby mieć taką gitarę jako jedyną. Do tego każda czynność serwisowa jest dwa razy droższa.
Trzeba mieć dużo zapału i ogromne zamiłowanie właśnie do takiej konstrukcji, żeby używać jako podstawowego instrumentu. Maryla Rodowicz lubi takie gitary, ale co innego, gdy jest to drewno 10 razy droższe i sezonowane 15 lat. Można super wyregulować i liczyć na stabilność.

25-05-2021, Od: Radosław Odpowiedz
@Jarek Czy mogę zapytać o przedział cenowy tych kilkunastu gitar 12-strunowych i w jakich latach to było ?

25-05-2021, Od: Jarek Odpowiedz
W ciągu roku robię korekty, regulacje i wysyłki ponad tysiąca instrumentów. 95% z nich kosztuje poniżej tysiąca zł. Raz do roku trafia się jakaś 12-strunowa, jak na tym filmiku, też w podobnym zakresie cenowym. Te same mode w wersji 12-strun są jakieś 25% droższe od typowych.

25-05-2021, Od: Radosław Odpowiedz
Czyli "bezpieczny" przedział cenowy, czyli taki, w którym jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów, które Pan opisał to 1500 i więcej ? Może nawet 2000+ ? (jeśli w ogóle można mówić o "bezpiecznych" przedziałach w przypadku gitar 12-strunowych)

26-05-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Może za bardzo Pana przestraszyłem. Nie każda dwunastka popsuje się całkiem. Po pstostu przy naprężeniu 105 kg zamiast 70kg jest nieco większa szansa na awarię jak wyrwanie mostka, lub wypaczenia drewna. Radą jest utrzymanie wilgotności 50%. Powodem 99% awarii instrumentów jest przesuszenie drewna zimą. Można temu zaradzić.
Na trochę wypaczonym gryfie i pudle można nadal normalnie grać, tylko robi się mniej wygodnie. Ale to i tak jest wpisane w ten instrument, że jest mniej komfortowy do gry, niż gitara 6-strunowa.

26-05-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Przy droższych modelach będzie lepsza jakość drewna i dłuższe sezonowane, czyli mniejsza podatność na wypaczenia. Jednak przy lepszym drewnie jest pokusa, aby wykonać cieńsze elementy, bardziej wrażliwe muzycznie i wygodniejsze do grania. Zależy więc trochę od podejścia producenta, a nawet od partii. Jeśli priorytetem będzie niezawodność, to gitary będą toporne, ciężkie, niewygodne i słabiej grające, a jeśli celujemy w muzykalność, brzmienie i wygodę gry, to elementy będą cieńsze, bardziej subtelne, ale też bardziej wrażliwe na wypaczenia, uszkodzenia i zmiany pogody.

26-05-2021, Od: Marta Odpowiedz
Dzień dobry, które skrzypce byłyby najlepsze dla początkującego dorosłego w cenie do 1000 zł?
Pozdrawiam

26-05-2021, Od: Jarek Odpowiedz
Proponuję rozważyć Stentor, Sandner lub Salvatini. Wszystkie w podobnej cenie będą zbliżonej jakości, więc można kierować się gustem estetycznym. Jedni wolą połysk, inni mat, jasne albo ciemniejsze wykończenie.

17-05-2021, Od: Adrian Odpowiedz
tylu głupot co u tego pana nigdzie indziej nie czytalem i nie słyszalem.

18-05-2021, Od: Ben Odpowiedz
A choć z jedną głupotę przytoczyć, taką największą dla przykładu?

17-05-2021, Od: Krzysztof z Bielawy Odpowiedz
Witam
P. Jarku chciałbym tylko poinformować, że gitara (custom HB)dotarła do mnie solidnie zapakowana i bez żadnych defektów. Szerszy gryf jest bardzo dla mnie wygodny i gitara też brzmi dobrze. jest głośniejsza i z bardziej (mam takie wrażenie) metalicznym dźwiękiem .Oczywiście w porównaniu do mojego starego instrumentu. Chociaż czasem słyszę jakby brzęczenie na E6 ale może jeszcze się nie przyzwyczaiłem bo szczerze mówiąc stara gitara "wybaczała" więcej błędów. Dziękuję i pozdrawiam

17-05-2021, Od: Jarek Odpowiedz
To żywe brzmienie jest charakterystyczne dla nowych strun. Po miesiącu złagodnieje. Jeśli po dłuższym używaniu struny bardzo się zabrudzą, to dźwięk stanie się matowy, a strojenie pogorszy. Dlatego co roku warto odświeżyć brzmienie nowymi strunami.
Struna E6 najwięcej odchyla się podczas gry, czyli ma największą amplitudę. Trzeba ją pobudzać z wyczuciem, równolegle do pudła, żeby nie dotykała progów. Jeśli szarpiemy w górę prostopadle do pudła, to uzyskamy klang jak w technikach gry basowej. Wielu muzyków jak Evan Dobson czy Tommy Emmanuel wykorzystuje pierwsze brzęknięcie o progi jako atut brzmieniowy o rockowym zacięciu.
Jeśli jednak przeszkadza nam przy mocnej grze pobrzękiwanie strun o kilka pierwszych progów, to możemy zwiększyć wklęsłość gryfu poprzez przekręcenie pręta regulacyjnego w lewo o 1/8 obrotu (przeciwnie do wskazówek zegara). Jeśli zaś pobrzękuje przy grze na dalekich progach, to można podłożyć podkładkę w mostku. Oczywiście im wyżej tym mniej wygodnie, więc szukamy złotego środka.

29-04-2021, Od: SPIN Odpowiedz
W tym roku można spodziewać się bardzo dużych podwyżek cen. Wzrosły koszty pracy, ceny materiałów, transport morski podrożał o 100%, a do tego złotówka nie jest zbyt mocna. Każda nowa dostawa będzie droższa niż poprzednia. Alternatywą jest obniżenie jakości, co wiele firm zastosuje. Także płynność dostaw i dostępność może być słabsza niż zwykle. Warto więc kupić instrumenty już teraz na zapas. Jesienią będą więcej warte :-)

30-04-2021, Od: Beata Odpowiedz
Czy w lato będą jeszcze skrzypce po starej cenie, czy lepiej kupić teraz?

30-04-2021, Od: Jarek Odpowiedz
To zależy od wyczerpania zapasów danego produktu i przypłynięcia kontenerów z nowymi dostawami. Przykładowo niedawno podrożały RV1, potem podrożały pokrowce, a w maju wchodzą nowe dostawy EV-122 już po nowych cenach. Stare zapasy niekiedy są jeszcze na magazynach, ale sukcesywnie będą wchodziły nowe. Najwięcej podwyżek będzie więc od września, bo wtedy jest największy popyt i będą znikać tańsze towary ze starszych dostaw. Inflację obserwujemy w zasadzie we wszystkich branżach większą niż zwykle, co wynika też z masowego drukowania pustego pieniądza. Rośnie zadłużenie, a oszczędności i pensje dość szybko tracą na wartości.

29-04-2021, Od: Konrad Odpowiedz
Czy ktoś mógł by się wypowiedzieć na temat lutnika Tadeusz Szyld z Barlinka? Czy jego skrzypce są dobrej jakości mają dobre brzmienie itd.

29-04-2021, Od: Ben Odpowiedz
Najlepiej wysłać zapytanie do Związku Artystów Lutników. Dobrzy lutnicy są tam stowarzyszeni, to będą wiedzieć. Można też poszukać informacji w Google. Dobry lutnik ma kilkadziesiąt wpisów z poleceniami klientów. Czy konkretne skrzypce danego lutnika są dobrej jakości, można zorientować się też po cenie. Dobre będą kosztowały kilkadziesiąt tysięcy, średnie kilkanaście, a jeśli wyszły słabo, to kilka tysięcy zł. Wyceny można dokonać w zpal w Warszawie, albo u innego lutnika z certyfikatem Związku. Jeśli chodzi o tańsze instrumenty, to są skrzypce chińskie, czasem podrasowywane. Tam wytwarza się dużo instrumentów postarzanych i udających lutnicze. Tylko ekspert może je sprawdzić i ocenić wartość. Jeśli nie mamy swojego zaufanego lutnika z polecenia, to koniecznie trzeba skrzypce zanieść innemu lutnikowi do sprawdzenia.

29-04-2021, Od: Konrad Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź, właśnie problem w tym że w Google nie ma żadnych informacji o tym lutniku kompletnie się na tym nie znam i nie ma kto mi doradzić, skrzypce u tego lutnika można kupić juz za 2500 zł chociaż twierdzi że są warte więcej. Nie wpadł bym na to że to mogą być jakieś chińskie. Chociaż lutnik daje możliwość sprawdzenia i zwrotu i twierdzi że sprzedaje skrzypce na cały świat tylko dziwi mnie że nie ma o nim żadnych informacji. Spróbuję zapytać o niego w związku. Dzięki za podpowiedź.

29-04-2021, Od: Ben Odpowiedz
Jeśli nowe za 2500 to chińskie i pewnie całkiem dobre, z gwarancją. Jeśli używane, to trzeba wiedzieć, że nie każde stare skrzypce są coś warte. Czasem robił lutnik, a czasem strugał stolarz. Wiele zależy też od stanu, stopnia zużycia, przechowywania i fachowości przeprowadzonych napraw. To trochę jak z używanym autem. Jeśli jest możliwość sprawdzenia, to dajemy na warsztat i wszystko wiadomo. Taki przegląd zrobi ZPAL i wyceni pod względem technicznym, muzycznym i historycznym. Będzie wiadomo czy są warte więcej, czy mniej. Zdalnie nie da rady wycenić.

29-04-2021, Od: Beata Odpowiedz
Mqm dwa pytania. Pierwsze dotyczy skrzypiec klasycznych z włoskiej manufaktury Pietro Paolo Corrado. Czy skrzypcectej manufaktury są dobrej jakości?
Pytanie drugie dotyczy skrzypiec elektrycznych. Czy firma Stagg to dobra jakość brzmienia?


Wyświetlono wiadomości 1-50 z 12979  Dalej