Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13412  Dalej     Sklep

05-12-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Polecamy na Święta ukulele Segovia. Bardzo udane partie, ładnie brzmiące i wszystko mające pod względem mechanicznym: Binding, kerfing, strap holdery, wypukły tył, pieńki, klucze olejowe, inkrustowane markery, przykręcane mostki, struny firmowe, korygowane prożki. Żadne ukulele na rynku nie ma tylu zalet jednocześnie i to w tak niskiej cenie.

01-12-2023, Od: Ben Odpowiedz
Ludzie! Nie dajcie się nabierać na znanym serwisie All i w innych miejscach. Sprzedawcy bez żenady oszukują i piszą że skrzypce lutnicze, niemieckie, profesjonalne, a widać że to zwykła sklejka lub plastik. Wymieniona firma często w ogóle nie istnieje jak Universe od Music. Wszelkie skrzypce poniżej 500 zł nie bardzo nadają się do nauki. Jakieś dźwięki można wydawać, ale wszystko jest krzywe, toporne, powypaczane, fałszujące i będziecie się potem dziwić czemu Wam ta gra nie wychodzi i dlaczego trzeba co chwila poprawiać lub wymieniać elementy. A już masakra katować dziecko czymś takim.
Skrzypce z supermarketu? Widać że to nie lite drewno, nie żaden heban jak piszą. "ergonomiczny podgłówek". Jaki podgłówek? Chyba półgłówek co to pisał. Plastikowa żabka, krzywy smyczek, tandetna kalafonia jeszcze OK, ale plastikowe kołki po prostu nie utrzymają Wam stroju! To jest świetne wyłącznie do zabawy lub dekoracji.

30-11-2023, Od: Andrzej Odpowiedz
Dzień dobry,
chciałem zasięgnąć Pańskiej opinii nt Fender Mustang LT25 wzmacniacz gitarowy 25W
czy warto się angażować w taki rodzaj wzmacniacza,
czy do ww, jest potrzebny multiefekt?

01-12-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Miałem starsze wersje Mustangów. Zwykle wzmacniaczowe efekty nie mają tej jakości co wyspecjalizowane multiefekty. Ale do domowych zastosowań może to w zupełności wystarczyć i z pewnością wyjdzie taniej.

29-11-2023, Od: Martyna Odpowiedz
Dzień dobry,
Zastanawiam się nad modelem skrzypiec Verona 4/4, Modena+ lub Padva+. Które z nich według Pana są najlepsze?

29-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Zdecydowanie Modena+ na ten moment.

29-11-2023, Od: Martyna Odpowiedz
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Nie potrzebuję skrzypiec “na już” mogę trochę poczekać, zasugerował Pan, że na ten moment Modena+ jest najlepsza. Dlaczego na ten moment?

30-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Jeszcze z tych tańszych modeli manufakturowych można polecić zestawy Antyk+ i Antyk I+. Nie tylko dobrze brzmią, ale też świetnie wyglądają :-) Smukłe i dopracowane podstawki dobrze przenoszą drgania strun na pudło rezonansowe. Skrzypce są lekkie, mają wygodne szyjki, więc są także przyjemne do grania.

29-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Każda partia może być nieco inna. Te akurat są bardzo udane i mają świetny stosunek jakości i brzmienia do ceny. Nowa dostawa po roku może mieć już inne drewno, bo każde drzewo ma trochę inne własności akustyczne. Nie wiemy też czy w danej manufakturze w nowym sezonie będzie ten sam zestaw lutników, bo od ich pracy też sporo zależy.

28-11-2023, Od: irek Odpowiedz
Witam, czy jest możliwość zamówienia Yamaha YSV104 Silent Violin (wine red/brown) i Yamaha YEV-104 Series (natural)

29-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Ogólnie tak, ale ceny mogą być niekorzystne. Polska dystrybucja słabo działa i nie ma sensownego dostępu do towaru. Na to nakłada się kwestia podwyżek i inflacji. W internecie często wyświetlone są stare ceny zeszłoroczne. Cena hurtowa z nowych dostaw może być wyższa od ceny detalicznej z zeszłego roku. Ale może też się zdarzyć że jakiś sklep ma zeszłoroczne zapasy np. mniej udane których nikt nie kupił, po serwisie czy ze zwrotów. I wtedy może być taniej, a nie każdy wyszczególnia przyczynę.
Na zamówienie mogę ściągnąć z zagranicy, z dystrybucji niemieckiej lub czeskiej, bo tam jest lepsze zaopatrzenie. To może zająć kilka dni. Z nowych partii tak by to wyglądało:
YSV-104 5100 zł
YSV-104 ze zwrotów 4400 zł
YEV-104 4400 zł

29-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Są jeszcze drogie skrzypce Yamaha SV-250 w kolorze podpalanym sunburst. Cena 9999 zł. Mają podwójny przetwornik w mostku i w korpusie. Ten model najlepiej naśladuje skrzypce akustyczne. Tylko pytanie po co naśladować, skoro za 1/3 ceny można kupić świetny prawdziwy instrument akustyczny?
A jeśli chcemy brzmień rockowych, nowoczesnych, chcemy eksperymentować z dźwiękiem, bawić się w różne pogłosy, echa, chorusy, flangery, przestery, to same skrzypce nam nie wystarczą. Najtańszy model YEV-104 ma tylko pasywny przetwornik. Nie ma elektroniki aktywnej, przedwzmacniacza, czyli nawet słuchawek nie podłączymy. Trzeba przynajmniej podstawowy wzmacniacz kupić np. THR-5A. A jeśli chcemy zabrzmieć jak muzycy z nagrań YT, to trzeba dokupić multiefekt. Nieco lepiej jest z modelem YSV-104, który posiada podstawowy przedwzmacniacz z bardzo prostym pogłosem Hall/Room. Żadnych innych brzmień, ale już można ćwiczyć na słuchawkach bez dodatkowych urządzeń.
Jeśli chcemy uzyskać jakieś ciekawe brzmienia, to potrzebujemy wzmacniacza z multiefektem lub oddzielnego multiefektu. Nie ma na rynku takich rzeczy dedykowanych do skrzypiec elektrycznych. Przykładowo to co słyszymy u Karpiela-Byłecki jest ponoć efektem działania multiefektu gitarowego Line6 Helix. https://www.youtube.com/watch?v=O6J8wpmryS4 W takie coś trzeba zainwestować sporo, ale daje masę frajdy z budowania brzmień.
Najtańszą opcją multiefektu jest dostępny na stronie Zoom za 599 zł i wersja z pedałem za 699 zł. One mają ze cztery efekty skrzypcowe i możliwość tworzenia brzmień. Same skrzypce elektrycznie nie mają wielkiego sensu i nie dają ciekawego brzmienia. Podobnie gitara elektryczna musi mieć urządzenia do nadawania efektów i brzmień.

27-11-2023, Od: Konrad Odpowiedz
Witam serdecznie, czy ma Pan jakąś opinię na temat skrzypiec Yamaha V3? Wydaje mi się, że kiedyś były w Pana ofercie. Czy w tej cenie (ok 1700zł) jest coś innego godnego uwagi?

27-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Yamaha nawet w najniższej półce robi instrumenty całkiem poprawne. Może nieco siermiężne, ale jak się je poprawi i doreguluje to nie ma do czego się przyczepić. Jednak te zupełnie najniższe modele nie mają moim zdaniem dobrego współczynnika jakości do ceny. Jakość jest podstawowa, wygląd i właściwości też, a cena już w klasie średniej. Za te same pieniądze mniej znane marki oferują nieco więcej. Dlatego podstawowa Yamaha dość rzadko była wybierana i nie było sensu trzymać w ofercie.
Drugi powód usunięcia jest taki, że te wielkie marki dążą do ubezwłasnowolnienia sprzedawców i uzależnienia od swoich produktów. Umowy są tak skonstruowane, że sprzedawca musi potem polecać głównie daną markę, robić cele sprzedażowe, nawet jeśli uważa że jakiś model innej marki jest lepszy. U mnie to wywołuje dyskomfort. Zaś dla Klienta selektywna dystrybucja marki oznacza pogorszenie konkurencji cenowej i wyższe marże sprzedawców.
Jest na rynku tak dużo producentów nie uzależniających, oferujących dobre produkty, że nie trzeba mieć wszystkiego. Dobra restauracja zwykle ma krótką kartę, a nie mydło i powidło. W przyszłym roku planuję jeszcze o połowę zmniejszyć asortyment aby ułatwić wybory. Czyli samemu zrobię wstępną selekcję jak najlepszych produktów, obserwując także wybory nauczycieli, długoterminową podatność na awarie, sezonowanie drewna itp. Nie będę brał pod uwagę czy marka jest znana czy nie. Często właśnie w znanych markach te najtańsze modele nie koniecznie są warte swojej ceny.
Podobne właściwości to taniej Yamahy będą miały jeszcze tańsze Sandner SV6, Stentor Graduate, czy Salvatini serii 7. Zostanie nam w budżecie kwota na wymianę strun za jakiś czas na bardzo porządne. Ewentualnie jeśli budżet pozwala, to można pokusić się o Modenę+, gdzie jest to instrument znacznie wyższej klasy, bliższy skrzypcom lutniczym niż takim seryjnym fabrycznym.

21-11-2023, Od: SPIN Odpowiedz
Jest dziś możliwość zamówienia topowego elektroakustyka Cort A8 Gold z rabatem 1000 zł! z 4,5 tys. na 3,5 tys.

23-11-2023, Od: Andrzej Odpowiedz
Czy to jest jeszcze aktualne ? Jeżeli tak to proszę o kontakt - 501366032.

23-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Jednodniowa promocja dystrybucyjna. Jak jest chęć mogę zapytać czy jeszcze da radę i ściągnąć ją z Gdańska.

22-11-2023, Od: Andrzej Odpowiedz
Byłbym zainteresowany, ale z czego wynika ta cena ?

22-11-2023, Od: Zofia Odpowiedz
Witam serdecznie, czy może Pan doradzić, które skrzypce byłyby lepsze? stentor conservatoire 2 1560 czy Antyk 1? A może poleca Pan coś innego do 2 tys. zł? Mają to być skrzypce na początek nauki.

22-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Antyk I+ byłby lepszy, ale właśnie ostatnie wysłałem, mam tylko 1/2 od ręki. Natomiast 4/4 brakuje nawet w dystrybucji, bo szkoły wykupiły i na święta, a dwie dostawy wypadły z przyczyn poza Polską. Nie ma pewności kiedy dojadą. Z takich dobrych mam jeszcze jedne Modena+, ale to już 2900 zł.
Stentor to skrzypce produkowane seryjnie, więc musiałbym trochę przy nich popracować, poprawić kilka elementów. Takie fabryczne wprost ze sklepu są dość toporne i niezbyt precyzyjnie wykończone. Ma to znaczenie szczególnie dla początkujących, żeby palce nie bolały, żeby łuk podstawka pozwalał na łatwe operowanie smyczkiem na środkowych strunach bez zaczepiania sąsiednich itp.
Na miejscu mam Graduate i Conservatoire 1550 już z takimi korektami pod łatwiejszą naukę. Conservatoire II 1560 musiałbym ściągać z dystrybucji niemieckiej, co zajmie 7 dni. Ze wszystkich najbardziej bym polecił te Modena+, choć z drugiej strony na sam początek wystarczy korygowany Everplay za 600 zł. Przez pierwszy rok nauki efekt dźwiękowy będzie podobny jak na Stradivarim za milion, bo ładne brzmienie trzeba nauczyć się wydobywać ze skrzypiec. Dopiero w kolejnych latach wykorzysta się w pełni zalety droższego zestawu.

16-11-2023, Od: Emilia Odpowiedz
Dzień dobry, mam pytanie czym różnią się skrzypce Verona i Modena+? Czy jest duża różnica jakości między nimi a Stentor II 1500?

16-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Ogólna zasada jest taka, że im droższy model tym więcej roboczogodzin w budżecie i dokładniejsze wykonanie, oraz lepsze materiały, bardziej jednorodne drewno z dłuższym sezonowaniem. Przykładowo w tanich skrzypcach przeznacza się na wykonanie tylko kilka godzin, a lutniczo to nawet sto godzin pracy. Można zrobić 10 razy dokładniej. Podobnie z materiałami. W tanich modelach stosuje się drewno za kilkanaście dolarów, które jest miękkie, mało stabilne, nierówne, zmienia kształty i wymiary. Przy większym budżecie na drewno wydaje się kilkaset dolarów, dłużej sezonowane, wytrzymalsze, selekcjonowane akustycznie, pozwalające na równiejszą i precyzyjną obróbkę.
W podanych przykładach Stentor II i Verona+ są z tej samej fabryki, to produkcja seryjna. Verona też ma lepsze lakierowanie, ładniejszy futerał, lepszy smyczek.
Natomiast Modena+ to już skrzypce manufakturowe dobrze dopracowane i wykończone. Bliżej im do lutniczych. Mamy też wersje Modeny+ z futerale z wnętrzem bordowym w promocji za 2400 zł. Polecam.

06-11-2023, Od: Natalia Odpowiedz
Chciałabym poprosić o radę lub opinię. W marcu będę miała 15 lat i od jakiegoś czasu zastanawiam się o zapisaniu do szkoły muzycznej I stopnia, nigdy nie grałam wcześniej na instrumencie, ale zdeterminowana jestem grać na skrzypcach. Podobno do 1 Stopnia trzeba mieć 6-16 lat więc chyba idealnie trafiłam, jednak nie jestem pewna czy na skrzypce przyjmą osobę, która jest trochę starsza. Większość zaczyna od bardzo młodego wieku, ale i tak nie mam zamiaru rezygnować z tego marzenia.

07-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Niektórzy zaczynają naukę skrzypiec na uniwersytetach trzeciego wieku i też dają radę. Liczy się zapał. Będzie to raczej nauka gry amatorskiej, a nie w kierunku zawodowej kariery profesjonalnej, bo w tym drugim przypadku faktycznie dobrze jest zacząć wcześniej. Natomiast granie dla własnej przyjemności praktycznie nie ma limitu wieku.
Czy przyjmą do danej szkoły, to trzeba zapytać w najbliższej szkole. Gdyby nie chcieli, to pozostają ogniska muzyczne, zajęcia w domach kultury, lekcje prywatne np. u studenta lub grupowe żeby było taniej, albo nawet kursy online. Najtrudniejszy jest sam początek i w tej fazie warto poćwiczyć z nauczycielem, żeby nie nabrać złych nawyków. To ułatwi dalsze postępy.

05-11-2023, Od: Andrzej Odpowiedz
Dzień dobry, czy istnieje możliwość ustawienia akustyka wysyłając go do Pana? Elektroakustyk Takamine, nie stroi mi w oktawach.

06-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Wymieniał Pan struny? Po wymianie strun powinno stroić. Proszę dokładnie zmierzyć. Każdą strunę nastroić pustą i pomierzyć na dalekich progach ile centów odchylenia i w którą stronę jest na każdym progu i na każdej strunie. Można to zrobić dla pewności na kilku tunerach i aplikacjach. Odchylenia kilku centów wynikają z tego że progi są proste a stój temperowany. To wynika z fizyki i geometrii instrumentu. Pewnym rozwiązaniem może być wymiana podstrunnicy z nabitymi krzywymi progami: https://www.infomusic.pl/artykul/29667,messe10-true-temperament-czyli-czemu-warto-miec-krzywe-progi
Jednak największy wpływ na złe strojenie mają zużyte, wadliwe lub zabrudzone struny i od tego trzeba zacząć.

04-11-2023, Od: Mirka Odpowiedz
Witam! Jestem zainteresowana kupnem skrzypiec akustycznych. Które Pan poleci z czystym sumieniem. ? Zależy mi na brzmieniu.

04-11-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Pod względem brzmienia najlepsza będzie Modena+ i Antyk I+

29-10-2023, Od: Andrzej Odpowiedz
Jestem zainteresowany Gitara elektroakustyczna Cort MR600F. Jaki ma ona rozmiar? 4/4 ?

30-10-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, to typowe duże pudło dreadnought. Trzeba pamiętać, że w akustykach rozmiar 4/4 odnosi się raczej do menzury około 650mm, a nie do wielkości gitary jako takiej. Czyli może być mała gitarka z pudłem parlor, traveler, ale jak ma menzurę 630-650 to będzie nazywana rozmiarem 4/4, czyli dla dorosłych. Nieco większe pudła niż parlor mają kształty concert i auditorium, ale największą pojemność akustyczną będą miały dreadnought i jumbo. Takie gitary są głośne, mają sporo basu i głębi brzmienia. Przy czym dreadnought jest zdecydowanie najbardziej popularnym pudłem. Modele małe i płaskie bardziej pasują do muzyki folkowej, ewentualnie jako elektroakustyki, gdzie bas podbijemy na wzmacniaczu.

25-10-2023, Od: Mateusz Odpowiedz
Dziękuję za gitarę HB 48,produkt zgodny z opisem ładne ciepłe brzmienie ,przyjemnie się gra.
Gitara świetnie przygotowana do grania po wyjęciu z opakowania nadal była nastrojona (nawet po dwudniowej podróży i przejechaniu ponad 300 km ) .
Za dodatki dziękuję.
Pierwszym zakupem parę lat temu było ukulele PENGANO dla syna i równie dobrze się sprawdza.
Może "mój" HB nie jest z najwyższej półki ale za to jest świetnie przygotowany i nic mu nie brakuje (wiem bo kolega ma Ibanez prosto z "Salonu",on też już to wie)
Dziękuję pozdrawiam

26-10-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Jest niezwykle prawdopodobne, że te gitary HB były wykonane w fabrykach Corta, podobnie jak wiele Ibanezów. Tyle że podstawowy elektroakustyczny Ibanez to sklejka, a HB z szerszym gryfem ma lity top, który ładnie rozgrywa się z czasem. Też elektronika raczej lepsza niż to co ma podstawowy Ibanez. Natomiast wersja Artwood jest bardziej zbliżona do HB, tyle że ma wąski gryf.

20-10-2023, Od: Zosia Odpowiedz
Witam, poszukuje skrzypiec 1/2 dla dziecka rozpoczynającego przygodę ze skrzypcami. Czy jest duża różnica między skrzypcami Ever Play 6xx, a Standard sv300? Czy Ever Play 6xx będę nadawały się dla dziecka grającego ok 2 lat? (Pytam przyszłościowo, bo druga młodsza córka rownież zaczęła naukę gry na skrzypcach i jeżeli będzie chciała grać, to pewnie przejmie 2/2 po siostrze). Czy lepiej zainwestować. W coś lepszego? A może poleci Pan jakieś inne?

20-10-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Wystarczy Everplay 6xx. SV300 ma osprzęt hebanowy, co wpływa na trwałość, ale Everplay i tak wytrzyma z 10 lat do pierwszego remontu, więc jest zapas nawet dla dwójki dzieci. Lepiej trochę odłożyć i zainwestować w docelowe 4/4.

14-10-2023, Od: Rachela Odpowiedz
Dzień dobry,
Jestem początkującą gitarzystką, ale zależy mi już na bardzo dobrej również pod względem brzmienia gitarze. Rozważam gitary klasyczne hiszpańskie, model albo Alhambra Z nature albo Alhambra 1CHTWB...
Tu mam pytanie, czy ta pierwsza podobnie jak ta druga ma przystosowany wygodny gryf przystosowany dla początkujących, czy też nie...którą gitarę by Pan polecił? A może jakąś inną? Czym się różnią, jakie ma każda z nich wartości...
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź (:

15-10-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Gitary z litego drewna jak Alhambra są szczególnie dobre do gry klasycznej palcami, czyli tak jak uczą w szkołach muzycznych. Im wyższy model tym lepsze materiały i dokładniejsze wykonanie, co wpływa też na brzmienie.
Każdy instrument regulujemy i poprawiamy przed wysyłką, żeby nie sprawiał trudności początkującym.
Jeśli to będzie prosta gra typowo do akompaniamentu na akordach, do ogniska, to można rozważyć też tańsze modele sklejkowe jak Pengano Z1. A jeżeli gra klasyczna z nut jak Bach, Tarrega, Paco de Lucia, to lepiej Alhambra.

13-10-2023, Od: Maga Odpowiedz
Dzień dobry,
córka (7lat) zaczyna naukę gry na skrzypcach, jest leworęczna. Poszukujemy dla niej instrumentu w rozmiarze 1/2, w rozsądnej cenie. Czy miałby Pan coś dla niej w swojej ofercie? bez szaleństw cenowych, nie wiadomo czy to będzie dłuższa przygoda.
Pozdrawiam

15-10-2023, Od: Jarek Odpowiedz
90% osób leworęcznych gra na praworęcznych skrzypcach, bo i tak pracują obie ręce. Wówczas wystarczy Everplay 6xx lub Stentor. Jeśli jednak potrzebne byłyby prawdziwe skrzypce leworęczne, to koszt znacząco wzrośnie, bo takie instrumenty nie są produkowane masowo.

10-10-2023, Od: Marta Odpowiedz
Dzień dobry, czy akcesoria do skrzypiec: smyczki, kalafonie czy struny wystawia Pan również na allegro lub Olx?

11-10-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Jest możliwość wystawienia na Allegro, jednak z uwagi na liczne opłaty, prowizje, dopłaty do przesyłek i różne inne koszty, byłoby około 10% drożej.
Natomiast na OLX w tej samej cenie, bo żadnych kosztów nie ma, ale ten serwis ma problem logistyczny. Mianowicie gdy jedna osoba skorzysta z zakupu, to znika przesyłka OLX i płatność OLX. Nie da się tego przywrócić, ani nawet wystawić drugi raz oferty z przesyłką. Każda nowa oferta musi różnić się od poprzedniej przynajmniej nieznacznie tytułem, opisem i ceną, aby mogła zadziałać przesyłka OLX i płatność przez ten serwis. Te dziwne zasady utrudniają normalną pracę. Przy OLX jest też problem z przedmiotami nie wchodzącymi w paczkomat. Czyli nie da się zaoferować choćby smyczka czy większych skrzypiec, bo nie ma dostępu do normalnego kuriera.

28-09-2023, Od: Agata Odpowiedz
Panie Jarosławie bardzo dziękuję za odpowiedź co do skrzypiec lutniczych. Jakiś czas temu kupiłam u pana skrzypce Antyk I+ i jestem bardzo zadowolona. Polecam pana sklep swoim znajomym. Dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

05-10-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Miło słyszeć, że instrument sprawdza się w praktyce. Bardzo dziękuję za wpis i również pozdrawiam :-)

26-10-2017, Od: Marysia Odpowiedz
Co oznacza daszek nad nutą ^? Mam w utworze dużo ósemek z takim daszkiem i nie wiem jak to zagrać

27-10-2017, Od: Ben Odpowiedz
Daszek nad nutą ciężko będzie zagrać na skrzypcach, bo oznacza palce prawej nogi. Pod nutą lewa noga. A znaczki u lub o to pięty.

27-10-2017, Od: Jarek Odpowiedz
To takie szpiczaste daszki nad pojedynczymi nutami, czy duży łuk łączący wiele nut? I czy są w tym zapisie też znaki u lub o nad i pod nutami? To w zapisie organowym jest do pracy nóg.

27-10-2017, Od: Marysia Odpowiedz
Spiczaste daszki. To nie jest legato. Mam w utworze duzo osemek i nad kazda z nich jest taki daszek. Nigdzie nie znalazlam takiego

27-10-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Daszek kwadratowy nad nutą oznacza pociągnięcie smyczka w dół https://en.wikipedia.org/wiki/Down_bow
V to pociągnięcie smyczka w górę.
Z kolei daszek między dwoma nutami (łączący dwie nuty) często oznacza po prostu odstęp półtonu. Takie ułatwienie czytelności. Wiemy, że to mały odstęp na chwytni.
W zapisie gitarowym daszek łączący dwie nuty może oznaczać bending czyli płynną zmianę wysokości dźwięku poprzez podciąganie struny.
Natomiast szpiczasty daszek nad nutą może oznaczać też Marcato:
https://en.wikipedia.org/wiki/Marcato
Coś jak akcent tylko dynamiczny z mocniejszym atakiem i rozdzieleniem: https://www.youtube.com/watch?v=l2_Wm0XNDYE

27-10-2017, Od: Marysia Odpowiedz
Oooo tak! Wlasnie o to mi chodzilo,dziekuje!:D

02-10-2023, Od: Nadia Odpowiedz
Mam problem w etiudzie nad szesnastka mi pojawia się taki znaczek jak to: <> tylko że ten dziubek jest skierowany w górę taki jak by rąb

10-05-2020, Od: Valeria Odpowiedz
Jak zrbic akcent pod nuta w pdf na piosenke witaj majowa jutrzenko?


Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13412  Dalej