Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13465  Dalej     Sklep

04-02-2014, Od: Dendrolog Odpowiedz
Faktycznie sama nazwa drewna niewiele mówi o jego gatunku w sensie jakości i przydatności lutniczej. Ważne jest gdzie dane drzewo rośnie, w jakich warunkach, jak było sezonowane. Tego się nie podaje w parametrach.
Przód jest najważniejszy. Zwykle na przody daje się świerk. Poznamy go po dobrze widocznych prostych i dość gęstych słojach. Unikajcie przodów z lipy która ma bardzo nierówne, rzadkie i słabo widoczne słoje. Na boki i tył daje się często klon który ma wiele odmian ozdobnych, falistych albo jawor.
Dobra płyta świerkowa może kosztować nawet tysiąc złotych jeszcze przed zrobieniem skrzypiec. W tanich skrzypcach stosuje się odmiany szybko rosnące, w sprzyjających warunkach, sezonowane krótko (termicznie i mechanicznie). To oczywiście wpływa na brzmienie i stabilność.

16-02-2024, Od: ? Odpowiedz
Dziękuję za informację.

15-02-2024, Od: Ewa Odpowiedz
Można też spróbować kupić skrzypce starsze, jak komuś pasują i ładnie brzamią, tylko podczas wizyty u lutnika należy wystrzegać się lakierowania skrzypiec, tym bardziej nie wolno tego robić gdy są to skrzypce historyczne. Taki instrument może wtedy dostać wysostrzone, zdławione brzmienie. Przestrzegam. Niestety niektórzy lutnicy tak nauczeni tacy jak Pan mgr Łukasz czy Kacprzak potrafią nawet bez pytania to zrobić.

15-02-2024, Od: Ben Odpowiedz
Każda ingerencja w duszę, podstawek, belkę basową, lakier, zmienia brzmienie. Jednej osobie ta zmiana może bardzo odpowiadać, a innej nie. Z pewnością znajdzie się masa osób która powie, że po lakierowaniu jest lepiej a nie gorzej, bo każdy nieco inaczej słyszy. Brzmienie może też się zmieniać w czasie i nowy lakier być może rozegra się w dobrą stronę, a ucho przyzwyczai do nowości. Pamiętamy dykteryjkę Pana Wodeckiego, któremu lutnik minimalnie wyprostował duszę i nie dało się już nigdy wrócić do poprzedniego brzmienia. Każdy serwis to pewne ryzyko zmiany brzmienia.

13-02-2024, Od: ? Odpowiedz
Dzień dobry. Czy mogę kupić u Państwa gitarę Pengano Z1 3/4? Potrzebuję dla początkującej 9latki. Na sklepie jest 4/4

14-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Proszę wybrać bliźniaczy model obok, ten za 550 zł. Są dostępne i tak samo przygotowane, z pakietem dodatków.

06-02-2024, Od: Mikołaj Odpowiedz
Dzień dobry,
Jakie skrzypce poleciłby Pan dla osoby dorosłej która dopiero chce zacząć grać więc bez wydania fortuny ale też nie w drugą stronę żeby chciało się kupić coś lepszego po krótkim czasie?

07-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Na początek wystarczą Everplay, tylko nie te tanie sklejkowe, lecz modele 6xx z litego drewna sezonowanego. Wystarczą spokojnie na 3-4 lata nauki. Zaletą jest też dobra jakość dodatków. Nie trzeba od razu zmieniać włosia, strun, kalafonii. Potem jeśli postępy są duże i budżet pozwala, to najlepiej przesiąść się na coś z serii Antyk+, Padva+, Modena+. W fazie początkowej nawet na najdroższych skrzypcach nie wydobędziemy ich brzmienia, więc można zacząć od tańszych, aby tylko nie schodzić poniżej 500 zł. Klasa supermarketowa bardzo utrudniłaby naukę, oraz będzie wiązać się kłopotami i kosztami. Optymalnym rozwiązaniem jest właśnie Everplay, Stentor, Sandner, Beginner, Pengano, czyli modele w zakresie 500-1000 zł.

05-02-2024, Od: Adam Odpowiedz
Dzień dobry,

Jaką gitarę od siebie Pan poleca dla 9 latki do nauki?:)

Pozdrawiam,
Adam

05-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Jeśli wzrost poniżej 156 to raczej rozmiar 3/4. W zakresie 400-550 zł to już będzie dobra jakość do nauki.

03-02-2024, Od: Lena Odpowiedz
Witam.
Proszę o poradę jakie skrzypce wybrać dla dziecia w wieku 10 lat od 3 lat uczy się metodą Suzuki. Dotychczas korzystała z wypożyczonych. W co warto zainwestować żeby dziek był miły dla ucha :) ?

04-02-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Czy dźwięk będzie miły dla ucha to w 90% zależy od umiejętności, a tylko w 10% od sprzętu. Większość dzieci uczy się z powodzeniem na Everplay 6xx, czyli te lepsze modele z litego drewna sezonowanego. Podobne będą Stentory. Można też rozważyć Sandnera, Salvatini, Pengano lub Beginnera.
Modele nawet dwa razy droższe niewiele różnią się muzycznie, bo pudła rezonansowe są podobne. Owszem, będą ładniejsze futerały, lakier, smyczki, będzie heban na kołki i podstrunnice, ale dźwięk niewiele się zmieni.
Większy przeskok brzmieniowy da nam przejście na modele typu Antyk+, Anytk I+, Modena+, Padva+. To już są konstrukcje precyzyjniej drążone, z lepszymi strunami, lepszymi podstawkami, które przenoszą drgania na pudło rezonansowe. Jeżeli dziecko jest już na tyle biegłe, że będzie potrafiło wydobyć to lepsze brzmienie i budżet pozwala wydać 2-3 tysiące, to można polecić. Jeśli zaś jest to faza początkowa nauki, to nawet Stradivarius za milion nie wygeneruje samoczynnie dźwięku miłego dla ucha. Wtedy lepiej korzystać z Everplay 6xx, lub inne do tysiąca złotych, a oszczędzone pieniądze wydać później na docelowy model 4/4.

29-01-2024, Od: Artur Odpowiedz
Dzień dobry.
Czy mogę prosić o opinię na temat Ibaneza aw54. Dla osoby zaczynającej przygodę.
Jaki koszt całkowity z regulacją?

30-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Ibanez to ogólnie bardzo dobra marka, ale w ostatnich latach z tanimi modelami z Chin miałem trochę trudności technicznych. Nawet aw54, które Klient kupił gdzieś w salonie i przyniósł do serwisu na regulacje było nieco problematyczne: https://www.youtube.com/watch?v=_OO3rXE3zDc Nie wiem czy to przypadek, ale operując na dużych partiach Corta bardzo rzadko natrafiam na takie skuchy. Koszt regulacji u nas jest już w cenie gitary, jednak wolałbym aby nie zamawiać u nas Ibaneza, czy Fendera. Te wspaniałe marki mam wrażenie nieco gorzej radzą sobie w podstawowej klasie amatorskiej i nie chciałbym aby ich ewentualne problemy stały się moimi problemami. Nie mają też odpowiedniego dostosowania dystrybucji do specyfiki polskiego rynku, gdzie jest sporo małych punktów handlowych i lutników. Raczej preferują wielkie salony, które akurat w dobie internetu nieco podupadły, a sporo z nich zniknęło. Można więc kupić w takim wyspecjalizowanym salonie i podesłać do nas na przegląd i korekty, jeśli komuś zależy na znanej marce. Ale trzeba pamiętać, że to jest zamawiane z chińskich fabryk, nie z Japonii, nie z USA, a im większa firma, tym większa presja cenowa na wytanienie produkcji, a im tańsza produkcja tym więcej potencjalnych błędów i niedoskonałości.

30-01-2024, Od: Artur Odpowiedz
Zastanawiam się również nad Yamahą fg800

30-01-2024, Od: Artur Odpowiedz
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Jakiego Corta w tym stylu w takim razie Pan poleca?

31-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Odpowiednik z przodem z litego świerku, pełna menzura i pełne duże pudło Dreadnought to jest model Cort Earth za 999 zł. Jest przy tym dźwięczna, ma zrównoważone brzmienie, długie wybrzmiewanie i dobrze sezonowane drewno, czego z parametrów nie wyczyta się. To pozwala na lepsze ustawienia, bo gryfy nie wypaczają się, nie skręcają, nie robią się garby, jest równomierny relief. Chyba że ktoś ewidentnie zaszkodzi trzymając w suchym powietrzu przy grzejniku, lub przy klimie, ale to jak w każdym instrumencie zaleca się wilgotność powietrza 40%-65%.

29-01-2024, Od: ? Odpowiedz
Dzień dobry,
Czym się różni oferta skrzypiec Modena + za 2500 oraz za 2900 zł. Czy różnica jest tylko w futerale?

29-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Różnią się też rozmiarami, bo te tańsze w zwężanych futerałach to są 1/2 i 3/4, a droższe w prostokątnym futerale to 4/4. Aktualnie za 2600 zł :-)

20-01-2024, Od: Maciej Odpowiedz
Dzień dobry. Mam pytanie o skrzypce elektryczne Leonardo EV50W. Czy warto je kupić, czy mają dobre brzmienie, czy nadają się na scenę czym się charakteryzują itd. Z góry dziękuję za odpowiedź.

22-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, To jedne z lepszych skrzypiec amatorskich. Posiadają dobrą firmową elektronikę z wyjściem liniowym duży jack na wzmacniacz/multiefekt i oddzielne wyjście słuchawkowe o impedancji właściwej dla słuchawek. To jest ich przewaga nad popularnymi Yamahami, a także niższa cena, oraz dodatki, bo w cenie jest cały zestaw z futerałem i smyczkiem. Yamaha w budżecie 5 tys. ma dwa modele bez smyczków i futerałów, ale jeden z nich ma tylko przetwornik pasywny bez przedwzmacniacza, więc ten sygnał jest taki sobie, nie podłączymy słuchawek, nie zawsze pasuje to do niektórych efektów lub wzmacniaczy wymagających silniejszego sygnału. A drugi model ma przedwzmacniacz, ale bez wyjścia liniowego, czyli dedykowany bardziej do ćwiczenia w domu: https://www.youtube.com/watch?v=U0IOF9uUIaA
Te dziwne ograniczenia chyba mają skłonić do nabywania skrzypiec w budżecie 10 tys zł czyli SV-250 - skrzypce wszystko mające. Oczywiście aby było brzmienie trzeba dokupić mutliefekt np. Line6 Helix i wtedy lecimy na scenę :-)
Leonardo to fajny model pośredni między ekstremalnie tandetnymi skrzypcami do tysiąca, a zawodową Yamahą za 10 tys. Oczywiście brzmienie jest suche i surowe we wszystkich elektrykach, tak jak brzmienie samej gitary elektrycznej. Dopiero multiefekty dodające pogłos, echo, chorus, flanger i inne nadają finalne ciekawe brzmienie. Trzeba sobie coś dobrać.
Gdyby Pan się decydował to ja ściągam z dystrybucji niemieckiej i robię dodatkowe korekty i regulacje, co może z 10 dni zająć, ale warto brać właśnie tuningowane. Oczywiście na scenę nie jest to rozwiązanie profesjonalne, ale też nie kosztuje 15 tys.

17-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dziś jest jednodniowa promocja na topową gitarę Cort OC6 Gold za 2999 zł. Spora okazja, ilość ograniczona. Proszę dzwonić lub mailować bo nie jest wystawiona na sklepie. Regularna najniższa cena z ostatnich 90 dni: 3499.

16-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry. W gitarze klasycznej Alhambra c pękła struna. Czy są Państwo w stanie odgadnąć jaki model strun jest fabrycznie w niej użyty.
Jakie struny można by ewentualnie wziąć pod uwagę?
Pozdrawiam serdecznie

17-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Tam mogą być bardzo dziwne struny nie konfekcjonowane. Dla manufaktur gitarowych producenci strun mogą przygotowywać hurtowe paczki nieco inne niż to co idzie w detal. Np. optymalizowane pod dłuższe magazynowanie i docieranie progów. Nawet gdyby zdobyć taką strunę, to będzie różnić się brzmieniem od pozostałych już używanych. Dlatego zwykle co roku wymienia się całe komplety, a niektórzy wymieniają co 3 miesiące dla odświeżenia brzmienia i poprawy strojenia. Żywotność strun ocenia się na około 50 godziny gry. Można kupić Savarezy lub D'Addario.

13-01-2024, Od: Janusz Powałowski Odpowiedz
Witam
Mam gitarę Fender CC-60S i chciałbym żeby fachowiec ją ustawił, wyregulował. Czy jest taka możliwość, jak tak to proszę o odpowiedź co i jak
Pozdrawiam

13-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Tak, można przywieść lub przysłać i następnego dnia odebrać. Pozdrawiam

11-01-2024, Od: ? Odpowiedz
Dzień dobry, zakupiliśmy jakiś czas temu skrzypce i chcielibyśmy wymienić struny na coś lepszego niż fabryczne. Co Pan poleca? Na jakie firmy warto zwrócić uwagę i przy których strunach będzie można odczuć lepszy komfort gry?

11-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Najczęściej zmienia się na struny Pirastro Tonica. To rdzeń nylonowy, więc trochę mniejsze naprężenia grubszych strun i cieplejszy dźwięk.

08-01-2024, Od: ? Odpowiedz
Witam, proszę mi powiedzieć czy skrzypce Antyk, to skrzypce w pełni manufakturowe czy są to skrzypce seryjne/fabryczne?

08-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Są one ręcznie robione tradycyjnymi metodami lutniczymi. Nazwy lutnicze, manufakturowe, fabryczne każdy obecnie rozumie inaczej. Na Allegro jest od lat sprzedawca, który najtańszą chińszczyznę nazywa skrzypcami lutniczymi, bo tak nazwane lepiej się sprzedają. Ja jednak trzymałbym się tradycyjnych znaczeń, czyli lutnicze wtedy, gdy robi je jedna osoba od początku do końca. Manufaktura, gdy pod nadzorem mistrza poszczególne etapy wykonują ręcznie lutnicy rzemieślnicy specjalizujący się w danej czynności. Fabryka, gdy jakaś maszyna trzaska części sztampowo i są one tylko potem składane. Jest jednak coś pośredniego między fabryką a manufakturą, wtedy gdy fabryka produkuje seryjnie skrzypce w trybie ręcznym manufakturowym. Jak to wtedy nazwać? Manufaktura wytwarzająca modele seryjne? Przyjrzyjmy się jak to wygląda u Stentora: https://youtu.be/0SvfNhMlnBE?si=ym63KEnGH5TgWpfx&t=107
I teraz taki Antyk+, to jest coś więcej niż model seryjny, ponieważ nie tylko są one ręcznie robione z selekcjonowanego drewna, z większą liczbą roboczogodzin, z doborem doświadczonych lutników. Każdy egzemplarz jest dopracowywany indywidualnie i wykańczany już w Polsce. Ma dobrane struny wyższej klasy, ma lepszej jakości dodatki, ma indywidualne ustawienia. Podstawek jest wykonywany i dopasowany jak w klasie lutniczej bez uproszczeń spotykanych w seryjnych modelach, płyta jest drążona precyzyjniej, szyjka i inne elementy, prożek, dusza, belka basowa, wszystko jest lepiej dopracowane, dopasowane i wykonane z lepszych materiałów. Wyraźnie są to skrzypce bliższe modelom lutniczym, niż najtańszym fabrycznym wielkoseryjnym. Mają dobry stosunek jakości i brzmienia do ceny. W swojej klasie cenowej są lepiej dopracowane niż wiele innych modeli. To jest ważne, bo samo określenie czy fabryczne czy manufakturowe niewiele mówi. Nawet lutnik może wykonać kiepskie skrzypce lutnicze jeśli się nie przyłoży, jeśli nie ma talentu, użyje złych materiałów lub np. dopiero się uczy fachu. Manufaktura też może wytworzyć skrzypce nieudane. Natomiast z tymi Antyk+/Padva+/Modena+ mamy akurat dobre wieloletnie doświadczenia, oraz pochwały od nauczycieli i muzyków.

08-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dziś są najbardziej suche dni sezonu grzewczego. Pamiętajmy o nawilżaczach i trzymaniu instrumentów w futerałach w chłodnym miejscu. Warto też dużo grać, bo palce nawilżą podstrunnicę. Najgorsze miejsce jest przy grzejniku, przy oknie w przeciągu i wysoko na szafie. Tam instrumenty będą się rozsychać i psuć. Prawidłowa najlepsza wilgotność dla drewna to 50%-55%.

25-12-2023, Od: Tomasz Odpowiedz
Dzień dobry. Jaka gitarę akustyczną bądź elektroakustyczną ze swojego sklepu polecił by Pan dla osoby zaczynającej przygodę z nauką grania? Budżet 600-800 zł. Czy na elektroakustycznej można grać bez wzmacniaczy? Reguluję Pan każdą gitarę przed wysyłką?

31-12-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Cort będzie dobry, a z tańszych może być Benton. Każdą gitarę nie tylko reguluję, ale także poprawiam (z użyciem pilników). Normy fabryczne w tanich gitarach są bardzo szerokie z uwagi na mało stabilne drewno i małą ilość roboczogodzin w budżecie. Dlatego zawsze jest co poprawić.

01-01-2024, Od: ? Odpowiedz
Może Pan podać konkretne modele z pańskiego sklepu? Jest sens kupować gitarę ponad 1000zł przez kogoś zaczynającego przygodę z graniem?

02-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Czy jest sens to zależy od budżetu domowego. Na wyższych modelach gitar nauka jest łatwiejsza i przyjemniejsza, bo lepiej brzmią, stroją, dają się dokładniej regulować, bo drewno jest równiejsze, bardziej jednorodne, lepiej sezonowane i stabilniejsze. Mniej jest problemów technicznych, awarii, wypaczeń, rozklejeń, mniejsze jest zużycie progów i gryfu podczas eksploatacji, lepiej działają klucze, są lepsze struny, elektronika itd. Jeśli można sobie pozwolić przekroczenie 1000 zł, to już mamy lite drewno, nie sklejkę:
https://www.skrzypce.pl/products/MR600F.html
Jeśli trzeba oszczędzić to można wybrać dobry model sklejkowy:
https://www.skrzypce.pl/products/AD810EOP.html
A jeśli to jest także za drogo, to można spokojnie zacząć od Bentona, który w swojej klasie ma przyzwoity stosunek jakości do ceny:
https://www.skrzypce.pl/products/HBD120CEVS.html

06-01-2024, Od: Tomasz Odpowiedz
Czy ten model gitary ma pręt do regulacji gryfu? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat.
https://www.skrzypce.pl/products/MR600F.html

08-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Nie trzeba tego szukać. Wszystkie normalne gitary akustyczne mają pręty regulacyjne w gryfach. Tylko niektóre klasyczne nie mają, oraz takie akustyczne z klasy zabawkowych jednorazówek po 200 zł z jakiegoś supermarketu.
Ciekawie jest w klasycznych gitarach, bo tu pręty regulacyjne są akurat w średniej półce gitar. Nie mają prętów najtańsze gitary i te drogie hiszpańskie. Mają one drewno takiej klasy, że nie wypacza się.

27-12-2023, Od: Dominik Odpowiedz
Witam, proszę o opinię, które skrzypce lepiej wybrać Antyk 1 czy Padva? A może jakieś inne Pan poleci powiedzmy do tych 2300zł?

31-12-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, raczej Antyk I+ bym polecał obecnie. Albo Modena+.

03-01-2024, Od: Dominik Odpowiedz
Dziękuję bardzo za odpowiedź. A co powie Pan o skrzypcach Stentor Verona?

04-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Jak się poprawi sporo rzeczy to mogą być, ale to jednak taka seryjna produkcja. Antyk, Padva, Modena, szczególnie te plusowe wersje, to zupełnie inna klasa, bliżej wyrobów lutniczych. Świetnie dopracowane podstawki przenoszące drgania na pudło, konstrukcje lekkie, nie takie toporne, dopracowane szyjki, drążenie płyty staranne na odpowiednią grubość co daje dźwięk głęboki, szlachetny. Także wygląd nietuzinkowy. Dobry stosunek jakości i brzmienia do ceny. Natomiast jakby ktoś potrzebował masywniejsze, bardziej siermiężne np. do wypożyczalni czy szkoły, to można rozważyć Strunal, Yamaha, czy Stentor. Mogą się sprawdzić, szczególnie na nieco twardszych strunach, ale mogą wymagać dłuższego rozegrania i więcej korekt dla podniesienia komfortu gry i poprawy brzmienia.

02-01-2024, Od: ? Odpowiedz
Dzień dobry,
Które skrzypce manufakturowe Pan poleca?

02-01-2024, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Antyk I+ i Modena+ będą najlepsze.

27-12-2023, Od: Arek Odpowiedz
Witam serdecznie, mam struny Tonica w rozmiarze 1/2-3/4, których już nie założę, bo przeszłam na 4/4, a potrzebuje nowych strun w rozmiarze 1/4. Czy struny 1/2-3/4 będą pasowały na skrzypce w rozmiarze 1/4?

31-12-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Struny 1/2-3/4 założone na zbyt małe skrzypce będą nieco sflaczałe, a założone na zbyt duże skrzypce będą trochę za mocno naprężone.

17-12-2023, Od: Jagoda Odpowiedz
Witam, poszukuje skrzypiec dla osób początkujących, jaki model najlepiej wybrać?

17-12-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Najczęściej nauczyciele wybierają Everplay 6xx za 570 zł. Są z sezonowanego litego drewna drążonego, z prawdziwym ożyłkowaniem, duszą i belką basową, a do tego jakość dodatków jest dobra, więc nie trzeba od razu wymieniać strun, włosia, kalafonii itd.

18-12-2023, Od: Jagoda Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź

07-12-2023, Od: Patryk Odpowiedz
Dzien dobry.
Poszukuje gitary elektroakustycznej dla osoby poczatkujacej do nauki.Slucham propozycji:)

08-12-2023, Od: Jarek Odpowiedz
Dzień dobry, Do nauki Cort będzie dobry, bo mają równe gryfy, dobrze sezonowane drewno, więc mogę je bardzo komfortowo poustawiać i wyregulować. Łatwo sie gra.


Wyświetlono wiadomości 1-50 z 13465  Dalej