Całkiem nowa wiadomość
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):

Wyświetlono wiadomości 1-50 z 10360  Dalej

17-11-2017, Od: Adam Odpowiedz
Dzień dobry.
Planuje zakup moich pierwszych skrzypiec. Budżet jakim dysponuje to ok. do 1400 zł.
Aktualnie rozważam wybór pomiędzy Stentor Conservatoire a Pengano Antyk Plus. W grę wchodzą również tańsze skrzypce a mianowicie Stentor II 1500. Chciałbym usłyszeć opinię, porównanie tych dwóch egzemplarzy i dobrą radę, ponieważ jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o skrzypce.

17-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Przekroczenie tysiąca złotych wyraźnie zmienia charakter instrumentu z bardzo podstawowego szkolnego na nieco szlachetniejszy. Nie jest już taki pudełkowy i gra się na pewno przyjemniej. Zależnie od budżetu i planu niektórzy kupują na 2-3 lata instrument w okolicach 500 zł, a potem wymieniają go na lepszy. Jeśli natomiast wiadomo, że chce się grać i budżet pozwala, to instrument ze średniego poziomu ułatwia naukę i zwiększa motywację do ćwiczeń. Im więcej się gra, tym bardziej docenia się lepszy sprzęt.
Antyk jest jak dla mnie bardziej intrygujący i ciekawy niż konstrukcje typowo fabryczne wielkoseryjne, ale to kwestia gustu. Przy podobnej cenie jakość też będzie podobna.

18-11-2017, Od: Adam Odpowiedz
Rozumiem. Chciałbym jeszcze poznać różnice pomiędzy Pengano Antyk Plus a wyższą wersją a mianowicie Pengano Antyk I plus. Osobiście celuje w średnia półkę, chciałbym po prostu aby nauka nie była zakłócana przez jakość wykonania i faktycznie żeby skrzypce dawały jak największą przyjemność z gry.

18-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
W przypadku zakupu np. laptopa łatwo wskazać różnice. Ten ma większą pamięć, szybszy procesor itp. W skrzypcach to tak nie działa. Parametrycznie skrzypce za milion zł są niemal takie same jak te za tysiąc. Te same kształty, wymiary, budowa i gatunki drewna. Różnice tkwią w szczegółach, doborze materiału, stabilności i precyzji.
Każdy producent wykonuje gamę modeli w różnych cenach. Przed budową skrzypiec jest selekcjonowane drewno. To lepsze akustycznie, w wyższym gatunku, dłużej sezonowane, stabilniejsze idzie na droższe modele. Odpady przeznacza się na najtańsze. Podobnie siła robocza. Droższe modele wykonują doświadczeni lutnicy, a tańsze praktykanci i uczniowie. W droższym modelu jest rozpisane więcej roboczogodzin w budżecie, co pozwala na zwiększenie precyzji wykonania i wykończenia. To wszystko wpływa na brzmienie i łatwość grania.
Między skrzypcami za 600-700 zł, a dwa razy droższym Antykiem różnica jest bardzo zauważalna. Natomiast dalszy przeskok na Antyk I nie jest już tak spektakularny i dla początkującego różnica będzie mało odczuwalna.

15-11-2017, Od: Skrzypek amator Odpowiedz
Dzień dobry Wszystkim,
mam problem, przy ruchu w dół smyczkiem skacze mi on niczym kangur na stepie. Zastanawiam się czy smyczek z Państwa oferty pomoże mi zmniejszyć ten problem. Przy droższym modelu jest podana waga 60g - mój aktualny też tyle waży (może kwestia wyważenia). A ile waży ten tańszy model?

15-11-2017, Od: Ben Odpowiedz
Dzień dobry, Jest to pewnie połączenie jakiegoś błędu technicznego i niedopasowania smyczka do Pana ręki i sposobu gry. Może wystarczy mniej naprężać lub luźniej prowadzić rękę.
https://www.youtube.com/watch?v=jAIHH6OOzkc

Osoby już grające czasem narzekają, że dany smyczek nie skacze, a powinien. To zdarza się tanim smyczkom. Pana skaczący smyczek może okazać się grzeczny w ręku innej osoby. Jeśli zmianą techniki nie uda się opanować problemu, to trzeba osobiście wypróbować kilka smyczków i dopasować do siebie. Na późniejszym etapie gry smyczek skaczący może okazać się bardziej przydatny od sflaczałego i nie sprężystego.

17-11-2017, Od: Skrzypek amator Odpowiedz
Dziękuję bardzo za odpowiedź i udzielone rady.
Zobaczymy co z tego wyjdzie. :-)

16-11-2017, Od: Kamil Odpowiedz
Ale to wszystko możliwe dzięki dobremu lutnikowi jak Pan.

16-11-2017, Od: Kamil Odpowiedz
Dźwięk lepszy niż na filmiku, głęboki i nie przebrzmiewa.

16-11-2017, Od: Kamil Odpowiedz
Bentona otrzymałem. Brawo panie Jarku za dźwięk. Aż chce się grać. Nie jest to dźwięk Pengano ale na początek dobra jakość za niską cenę.

16-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, to zdumiewające, że tak tanio wychodzi całkiem sprawna gitara. Samo drewno akustyczne potrafi tyle kosztować, lakierowanie potrafi tyle kosztować, a tu mamy w cenie przecież wiele innych kosztów: kilka dni pracy, struny, klucze, osprzęt, a do tego przecież podatki, cało, marże, transport 10 tys km itp. Niesamowite. Kiedyś instrument kosztował tyle co średnia pensja, a teraz każdy może grać na czym zechce.

09-11-2017, Od: Jacek Odpowiedz
No to teraz Pan zamieszał w głowie. Byłem zdecydowany na Takamine GF30CE-BLK. Mówi pan, że pudełkowy dźwięk. I innym zaproponował Pan :Ibaneza AW 70 ECE BK lub Takamine GD10CE-NA. Innemu koledze Fendera -CC 60 SCE, T-Bucket 350-E, Sonoran, T-Bucket 400-CE. Wszystkie mi się podobają. Mam 50 lat. spełniam swoje marzenia z dzieciństwa i zacząłem swoją przygodę od elektryka Ibaneza SA-160QM-SPB. Teraz chciałbym też pograć na akustyku ale o podobnych parametrach i wszystkie są fajne. I co wybrać?( oczywiście mowa o tych tańszych do 500€ )

16-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Mam wyjątkowo dobrą ofertę na GF30CE-BLK już z korektami sporo taniej niż na ceneo i w innych sklepach. Zamówienie można wysłać na mail z działu Info.

10-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Nie ma jednej recepty, bo każdemu podoba się co innego i z wyglądu i z brzmienia. Ja lubię pudła Dreadnought, które brzmią dość pełnie z głębokim dołem, ale inni lubią brzmienia w kierunku folkowym lub bluesowym, czyli mniejsze pudła. Tommy Emmanuel często gra na mniejszych pudłach, brzęczących strunach i jakie fajne druciaste brzmienie uzyskuje. https://www.youtube.com/watch?v=S33tWZqXhnk
Inna rzecz że najtańszy Maton czy Martin to 5 tys zł

14-11-2017, Od: Kamil Odpowiedz
Witam

Zamówiłem właśnie u Pana czarnego Bentona za 360zl. Czy dobrze wnioskuje że jest to ten sam produkt który ma Pan na allegro?

14-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, tylko przy zakupie bezpośrednim nie dolicza się prowizji pośrednika.

09-11-2017, Od: Cezary Odpowiedz
Dzień dobry,
Chcę kupić gitarę klasyczną do nauki. Zaciekawił mnie model WASHBURN USM-OC9 i Luthier (pełna płyta). Czy warto dołożyć
na model Luthier dla początkującego?

14-11-2017, Od: SPIN Odpowiedz
Mamy jeszcze świetnego Strunala, też z litym cedrem za 850 zł. Brzmi wspaniale. Czeska produkcja ze strunami francuskimi.

09-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Jeśli tylko budżet pozwala to na prawdę warto. Mieliśmy ostatnio klienta (w zasadzie laika), który wybrał sobie do nauki Washburna i był bardzo zadowolony z tego wyboru, puki nie brzdąknął Luthiera. Ta gitara wprawia wszystkich w zachwyt i brzmi jak fortepian w porównaniu z cymbałkami. Ma też świetnie strojące struny i pozwala na dobrą regulację. Gryf jest stabilny i ma optymalny kształt. Dobra gitara ułatwia naukę i podnosi motywację gdy wszystko łatwo wychodzi i dobrze brzmi.

13-11-2017, Od: Grażyna Odpowiedz
Witam,
Mam zamiar kupić skrzypce Herwiga rozmiar 3/4 jaka mają opinię i czy cena 6000 PLN jest ok?

13-11-2017, Od: Ela Odpowiedz
3/4 szybko się wyrasta, bo jest skok wzrostu. Może lepiej kupić na przetrwanie np. Sonatę za 1300 zł, a oszczędzonymi środkami doinwestować potem docelowy model 4/4.

13-11-2017, Od: Ben Odpowiedz
Można rozważyć w tej cenie nowe manufaktury jak Heffler lub Venezia.

13-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Zdalnie trudno coś powiedzieć. Trzeba by konkretny egzemplarz dać do wyceny.

13-11-2017, Od: Łukasz Odpowiedz
Zatem pozwolę sobie zadzwonić do Państwa w dniu dzisiejszym aby dogadać szczegóły zamówienia :)

13-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
OK, ewentualnie na mail podany w dziale Info.

12-11-2017, Od: Łukasz Odpowiedz
Witam. Czy posiadacie Państwo gitary akustyczne tylko te, które są na Waszej stronie w zakładce sklep? Czy istniałaby możliwość aby, po doradztwie z Państwa strony sprowadzić daną gitarę np innej marki. Dodam, iż interesowałoby mnie również wyregulowanie gitary na tzw miękka. Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.

13-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, Mamy więcej niż na stronie i w zasadzie większość dowolnych modeli można ściągnąć. Zawsze jest to z korektami i regulacją.

12-11-2017, Od: Luiza Odpowiedz
I moje drugie pytanie: jaka jest różnica miedzy Cortem za 490 zł a tym za 749 zł?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

12-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Cort za 749 zł jest najtańszą gitarą z przodem z litego drewna, co bardzo korzystnie wpływa na brzmienie. Tańsze modele są całe ze sklejki. Ogólnie w droższym modelu producenci wybieraną lepsze i dłużej sezonowane drewno, przeznaczają w budżecie więcej czasu na precyzyjne dopracowanie i dają lepszych fachowców do budowy instrumentu. Gra się na takiej gitarze łatwiej i przyjemniej.

12-11-2017, Od: Luiza Odpowiedz
Jakie są różnice między dostępnym u Pana Cortem 4/4 za 490zl (akustyk) a Bentonem za 360 zł (i dodatkowe pytanie czy czarny lakier w tym egzemplarza wpływ na jakość dzwieku)?

12-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Cort jest matowy, a Benton w połysku. Różnią się też jakością materiałów i dokładnością wykonania. Sam lakier wpływa na dźwięk i użytkowanie, ale w niewielkim stopniu.

11-11-2017, Od: Magda Odpowiedz
Witam, córka gra już sześć lat na skrzypcach. Nadszedł czas na wymianę i zakup już instrumentu we własnym zakresie. Rozmiar 4/4. Proszę o pomoc i podpowiedź jaki powinnyśmy wybrać instrument. Córka na ten moment wiąże przyszłość z muzyką i skrzypcami. Przeznaczony budžet to ok. 6 tys. Zł. Czy za taką cenę można zakupić już dobre lotnicze skrzypce, które posłużą jeszcze kilka lat.

11-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Z ostatniego konkursu Wieniawskiego zapamiętałem sobie opinię pani profesor w studio, że poniżej 20 tys zł dla licealisty nie ma czego szukać. Może to trochę przesada, ale faktem jest że 6 tys. zł to raczej budżet na dobry smyczek. W tej cenie są dobre skrzypce ale fabryczne jak choćby Strunal, ewentualnie najsłabsze lutnicze. Jeśli lutnikowi nie do końca wyjdą tak jak by chciał, to właśnie na tyle je wyceni. Czyli około 5 tys, zł skrzypce, i za 1 tys. zł reszta kompletu (smyczek, futerał, kalafonia, żeberko).

11-11-2017, Od: Magda Odpowiedz
Super. Dziękuję za odpowiedź. Uważam że 20 tyś. dla nastolatka nie wiedząc czy faktyznie przygoda z instrumentem będzie trwała kolejne lata , tak jak teraz zakłada to lekka przesada. Proszę w takim razie o informację jaki powinnam przeznaczyć budżet aby zakupić instrum ent który faktycznie może nie będzie najlepszy ale rozsądny i kwotowo i jakościowo. Obecnie gra na skrzypcach Węgrzyn Krzysztof

09-11-2017, Od: Anilka Odpowiedz
Witam, jakie skrzypce polecacie dla osoby początkującej, proszę podawać też ile około kosztują.

09-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Przeciętne dla początkujących kosztują 1300-1800 zł. Można polecić Antyka lub Modenę. Natomiast przy ograniczonym budżecie można zacząć od tańszych jak Everplay, Sandner, Stentor. Te kosztują w granicach 350-650 zł za cały zestaw.

09-11-2017, Od: Anilka Odpowiedz
Bardzo dziękuję za odpowiedź

09-11-2017, Od: Magda Odpowiedz
Dzień dobry,
Poszukuje skrzypiec godnych polecenia w rozmiarze 4/4 dla osoby początkującej.

09-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Większość osób zaczyna od bardzo tanich skrzypiec jak Everplay 6xx, Sandner, Stentor. Jeżeli natomiast koszty nie grają większej roli, to trochę łatwiej i przyjemniej uczy się np. na Antykach za 1299 zł. W wersji ekonomicznej nie powinno się schodzić poniżej 200 zł za skrzypce czyli 350 zł za zestaw, bo to są już modele zabawkowo-dekoracyjne. Wydają dźwięki, ale próba nauki na nich kończy się zwykle zniechęceniem, fałszowaniem, bólem palców i dużymi wydatkami na remonty i wymianę elementów.

08-11-2017, Od: Tomasz Odpowiedz
Witam.
Chciałem zapytać o o gitarę elektro akustyczną firmy Fender. Grałem na gitarze jako samouk jakieś 20 lat temu. Teraz chciałbym powrócić do gry. Na instrument mogę przeznaczyć około 1500zł.
Czy byłby Pan w stanie doradzić mi i ewentualnie przygotować dla mnie taki instrument? W czasach PRL-u Fender był nieosiągalnym pragnieniem, więc może chociaż teraz.
Pozdrawiam.

08-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Witam, W czasach PRL Fender był Fenderem, a nie Fenglingiem. Prawdziwe gitary nadal kosztują dwie lub trzy pensje. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Natomiast doszła cała chińska produkcja za pół pensji, bo praca tam jest 7 razy tańsza. Polega to na tym, że znane marki proszą chińską fabrykę żeby wykonali im tanie gitary i nalepili ich napis. Kto zamawia w Chinach kontener gitar, ten wybiera sobie logo na główce. Często gitary z tej samej fabryki można kupić taniej i lepiej wykonane pod mniej szacowną nazwą. Tu płacimy za znaczek i za gitarę.
Jeśli Pana wiara w Fendera i ich nadzór nad Chińczykami jest duża, to jak najbardziej mogę coś ściągnąć i przygotować. W tej cenie to będzie całkiem dobra gitara amatorska. W grę wchodzą modele CC 60 SCE, T-Bucket 350-E, Sonoran, a za 1600 to nawet T-Bucket 400-CE

09-11-2017, Od: Tomasz Odpowiedz
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Bardzo dobrze jest słuchać rad mądrych ludzi.Nie myślałem w tych kwestiach o których Pan napisał.Raczej nie wierzę w możliwości dobrego wykonania przez ChRLD. Widać z tego że prawa ekonomi są nieubłagane. A jeżeli nie Fender , to jaki instrument polecił by mi Pan w tej kwocie?
Oczywiści kwestia 100 czy 200 zł nie jest kluczowa. Chodzi głównie o zadowolenie i dobry efekt.

09-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Tu są testy: http://www.magazyngitarzysta.pl/sprzet/testy_sprzetu/2003-fender-sonoran-sce.html
Przy okazji wyszło, że to akurat produkcja koreańska. Jeszcze z Indonezji bywają niezłe, bo tam wycięto gigantyczne połacie lasów pod uprawy palmy olejowej. Jest dostęp do dobrego sezonowanego drewna. Niektóre Fendery i Corty są z Indonezji.

09-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
W tym budżecie jest Pan skazany raczej na wyroby azjatyckie. Wszyscy przenieśli tam produkcję właśnie ze względu na wyższą jakość. Jeśli zakładamy na robociznę budżet 20$, to lutnik europejski popracuje godzinę i powie że ma dość. Natomiast Chińczyk popracuje za to dwa dni i to znacznie wydajniej. Nie nudzi się struganiem tego samo przez 10 godzin dziennie i przez 10 lat. Lepiej dopracuje gitarę. A do tego mają tam drzewa nie pilnowane przez ekologów.
Gitary chińskie po 1500 zł są 10 razy lepsze od chińszczyzny po 150 zł, ale pewnie gorsze od Fendera amerykańskiego za kilka tysięcy. Ogólnie jakość zależy bardziej od ceny niż od miejsca produkcji, z taką małą poprawką, że produkty z fabryk gdzie praca jest droga wychodzą zwykle nieco toporne, bo pracownik ma mniej czasu na szczegóły. Za to na plus jest taka ogólna kultura pracy, jakość i materiały.
Jeśli marzeniem był Fender, to nie ma co się obawiać chińskiego Fendera, zwłaszcza że jest kilka oryginalnych nietuzinkowych modeli jak Sonoran z kultową fenderowską główką i w ciekawych wybarwieniach. Za tą cenę nie ma już tandentnych gitar. A z innych można rozważyć Ibaneza AW 70 ECE BK lub Takamine GD10CE-NA.

08-11-2017, Od: Anna Odpowiedz
Czy kupując u pana gitarę regulacja ,żeby obiżyć struny jak najniżej jest w cenie??

09-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Tak, wszystkie instrumenty są poprawiane i regulowane. W 97% przypadków jest to obniżanie, a w 3% przypadków podwyższanie. Siodełka są przeważnie obniżane, a elementy mostka odpowiednio dobierane. Chodzi o ustawienia możliwie optymalne dla danego instrumentu. Czasem wiąże się to także z korektą progów, regulacją zakrzywienia gryfu, wymianą fałszujących strun i poprawą rozmieszczenia, smarowaniem, korektami estetyki itp. Orientacyjnie poświęcamy do godziny bezpłatnej pracy.
Dla chętnych jest możliwość dokupienia kilku dodatkowych godzin pracy dla zwiększenia precyzji, ale w przypadku tanich gitar nie ma to większego uzasadnienia ekonomicznego. 90% pożądanego efektu uzyskuje się już w pierwszej darmowej godzinie, a po za tym drewno tanich gitar nie jest stabilne. Samoczynnie zmienia kształty i wymiary, więc super precyzyjne ustawienia trzeba by powtarzać co kilka tygodni.

08-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Rozpoczyna się sezon grzewczy i sucha pora roku, której nie lubią nasze instrumenty. Warto badać wilgotność powietrza i stosować nawilżacze. W zbyt suchym powietrzu drewno się kurczy i elementy przestają pasować do siebie.
Nawilżacz do skrzypiec to pudełeczko z dziurkami i gąbką w środku. Namaczamy wodą destylowaną lub z filtra zmiękczającego, ale tak żeby nie kapało i umieszczamy nawilżacz w futerale. Domowym sposobem jest limonka lub karotka, która przesychając oddaje wilgoć. Jest to szczególnie ważne jeśli instrument nie jest intensywnie używany. Przechowujemy go nisko w chłodniejszym miejscu, koniecznie w futerale.
Drugi sposób to nawilżanie całego pomieszczenia, co jest korzystne także dla ludzi, parkietów, blatów, mebli. Można połączyć funkcję nawilżania i oczyszczania w jednym urządzeniu, ponieważ w ziemie dokuczliwy jest także smog. Na skrzypce.pl można zamówić nawilżacze i oczyszczacze powietrza w cenach niższych niż w internecie. Najskuteczniejsze są urządzenia japońskie Sharp z filtrem HEPA13. Wydają się dość drogie, ale wkład HEPA, węglowy i wodny mają trwałość 10 lat, a nie jak w innych 1 rok. Jeśli kupimy tani filtr, to koszt eksploatacji przez 10 lat pochłonie 1500 zł, a jakość i skuteczność będzie gorsza. Jeśli ktoś potrzebuje na prawdę dobry filtr powietrza z nawilżaniem w najlepszej cenie, to proszę o kontakt na mail (Dział Info). http://www.sharphomeappliances.com/pl/products/air-purifiers/air-purifiers

05-11-2017, Od: Jacek Odpowiedz
A co sądzi Pan o Takamine GF30CE-BLK. Kolor czarny? Czy lepiej nie malowany? A może w ogóle? chodzi mi o elektro-akustyka z menzurą zbliżoną do elektrycznego Ibaneza i szer ok 43 mm.

05-11-2017, Od: Jarek Odpowiedz
Specyficzne małe pudło FXC to specyficzne brzmienie, bardziej folkowe, druciaste i pudełkowe z mniejszą ilością dołu. Bardziej do solówek, gry palcami. Odradzałbym tanie gitary z takim pudłem, ale przy tej cenie to zawsze brzmi dobrze i ciekawie. Inaczej niż typowe Dreadnought. Podobnie lakierowanie czarne odradzałbym przy tanich gitarach, ale tu będzie to już porządny lakier, trwały, nie tłumiący i bez obawy że fabryka da spleśniałe odpady pod spód.
Mostek też specyficzny dwuczęściowy. Kiedyś regulowałem taką gitarę i brzmiała całkiem fajnie. Jest to zaskakujące, bo tanie gitary w takich kształtach brzmią raczej źle.

06-11-2017, Od: Jacek Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź, Czy Ściągnąłby mi Pan taką gitarę i przygotował, czy muszę sam kupić i ewentualnie Pan ją przeglądnie?


Wyświetlono wiadomości 1-50 z 10360  Dalej