Forum

08-03-2024,Od: Natalia 15 lat
Zawsze chciałam grać na skrzypcach ale moja mama odradzała mi to i wyraźnie sprzeciwiała się samej myśli, abym grała na jakimkolwiek instrumencie. Mogłabym nawet sama je kupić bo mam tyle oszczędności ale musiałaby wtedy o tym wiedzieć i nie spodziewam się, że zawiozłaby mnie do sklepu muzycznego gdy nie chce, abym grała na instrumencie. Nigdy nie przysparzałam kłopotów moim rodzicom, zawsze robiłam o co mnie proszono, a oceny w szkole mam lepsze niż dobre ale rodzice i tak nie chcą się zgodzić na jedyną rzecz, którą kiedykolwiek od nich chciałam. Nie mam żadnych hobby więc jestem gotowa poświęcić się grą na skrzypcach a w pobliżu mojego domu są 3-4 placówki uczące gry za bardzo niską opłatę. Ma ktoś jakiś pomysł co z tym zrobić

09-03-2024,Od: Ben
Przekonaj naukowymi argumentami:
20 naukowych powodów, dlaczego warto uczyć się grać na instrumentach muzycznych
Muzyka przenika przez różnice kulturowe i językowe, jednocząc ludzi na całym świecie, tworząc tym samym swoisty uniwersalny multikulturowy język. Warto jednak wiedzieć, że gra na instrumentach muzycznych nie tylko przynosi radość i satysfakcję, ale także przynosi wiele korzyści zdrowotnych i behawioralnych.
Naukowcy od lat pokazują dowody na to, że muzykowanie ma pozytywny wpływ na rozwój i zdrowie człowieka. Oto 20 naukowych powodów, dla których warto zainwestować czas w naukę gry na instrumencie muzycznym:

1. Rozwija pamięć operacyjną

Badania sugerują, że osoby grające na instrumentach muzycznych mają lepiej rozwiniętą pamięć operacyjną, co wpływa na zdolność do przechowywania i jednoczesnego przetwarzania informacji.

2. Poprawia koncentrację

Gra na instrumencie wymaga skupienia i precyzji, co z kolei kształtuje umiejętność koncentracji.

3. Rozwija umiejętność rozpoznawania dźwięków

Uczenie się rozróżniania różnych dźwięków i tonów poprawia zdolność percepcji dźwięków w otoczeniu.

4. Wzmacnia koordynację ręka-oko

Gra na instrumencie wymaga precyzyjnej koordynacji pomiędzy rękoma a oczami, co korzystnie wpływa na ogólną zdolność koordynacji ruchowej.

5. Redukuje stres

Muzyka ma właściwości relaksujące i może pomóc w redukcji poziomu stresu oraz poprawie ogólnego samopoczucia.

6. Stymuluje kreatywność

Gra na instrumencie rozwija zdolność do spontanicznego tworzenia i wyrażania siebie poprzez dźwięki.

7. Poprawia umiejętności matematyczne

Badania sugerują, że osoby uczące się gry na instrumencie mają zwykle lepsze umiejętności matematyczne i logiczne.

8. Wzmacnia zdolności językowe

Muzyka pomaga w rozwijaniu zdolności do rozumienia tonacji, rytmu i melodii, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia języków obcych.

9. Rozwija empatię

Gra w zespole muzycznym uczy współpracy, empatii i zdolności do słuchania innych.

10. Stymuluje produkcję neuroprzekaźników

Muzykowanie może wpływać na produkcję neuroprzekaźników, takich jak dopamina, co wpływa na poziom zadowolenia i motywacji.

11. Poprawia samokontrolę

Wynalezienie dźwięków i utrzymanie rytmu wymaga samodyscypliny, co przekłada się na ogólną zdolność do kontroli nad sobą.

12. Rozwija wyobraźnię przestrzenną

Rozumienie struktury dźwięków i relacji między nutami poprawia zdolność wyobrażeniową przestrzenną.

13. Wzmacnia system immunologiczny

Badania wskazują, że regularne muzykowanie może poprawić funkcję układu immunologicznego.

14. Ułatwia przyswajanie wiedzy

Nauka gry na instrumencie może ułatwiać przyswajanie innych umiejętności, w tym również naukę w szkole.

15. Poprawia zdolności słuchowe

Muzyka stymuluje rozwój zdolności słuchowych, co może być korzystne dla rozwoju języka.

16. Zmniejsza ryzyko problemów poznawczych

Regularna aktywność muzyczna związana jest z mniejszym ryzykiem problemów poznawczych w późniejszym życiu.

17. Wspomaga terapie medyczne

Muzyka jest wykorzystywana w terapiach medycznych do poprawy stanu psychicznego pacjentów i wspomagania procesu zdrowienia.

18. Zwiększa elastyczność myślową

Zdolność do improwizacji w muzyce rozwija elastyczność myślową i umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków.

19. Rozwija pozytywne nawyki

Regularna praktyka gry na instrumencie kształtuje nawyki, takie jak systematyczność, determinacja i cierpliwość.

20. Buduje samoocenę

Osiąganie postępów w grze na instrumencie buduje poczucie osiągnięcia, co z kolei wpływa na pozytywną samoocenę.

Podsumowując, nauka gry na instrumencie muzycznym nie tylko przynosi radość z bycia częścią świata dźwięków, ale także przynosi szereg korzyści zdrowotnych. Niezależnie od wieku, rozpoczęcie przygody z muzyką może być jednym z najlepszych prezentów dla naszego ciała i umysłu.

Kiedy zacząć naukę gry na instrumentach? Każdy wiek jest dobry. Nigdy nie jest za wcześnie – szkoły muzyczne mają nawet specjalne zajęcia muzyczne dla małych dzieci. Nigdy nie jest też za późno – zacząć można nawet w późnym wieku. Dla dzieci w wieku szkolnym dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z muzykowaniem mogą być np. półkolonie lub inne tego typu warsztaty muzyczne.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):