Forum

16-11-2023,Od: Emilia
Dzień dobry, mam pytanie czym różnią się skrzypce Verona i Modena+? Czy jest duża różnica jakości między nimi a Stentor II 1500?

16-11-2023,Od: Jarek
Dzień dobry, Ogólna zasada jest taka, że im droższy model tym więcej roboczogodzin w budżecie i dokładniejsze wykonanie, oraz lepsze materiały, bardziej jednorodne drewno z dłuższym sezonowaniem. Przykładowo w tanich skrzypcach przeznacza się na wykonanie tylko kilka godzin, a lutniczo to nawet sto godzin pracy. Można zrobić 10 razy dokładniej. Podobnie z materiałami. W tanich modelach stosuje się drewno za kilkanaście dolarów, które jest miękkie, mało stabilne, nierówne, zmienia kształty i wymiary. Przy większym budżecie na drewno wydaje się kilkaset dolarów, dłużej sezonowane, wytrzymalsze, selekcjonowane akustycznie, pozwalające na równiejszą i precyzyjną obróbkę.
W podanych przykładach Stentor II i Verona+ są z tej samej fabryki, to produkcja seryjna. Verona też ma lepsze lakierowanie, ładniejszy futerał, lepszy smyczek.
Natomiast Modena+ to już skrzypce manufakturowe dobrze dopracowane i wykończone. Bliżej im do lutniczych. Mamy też wersje Modeny+ z futerale z wnętrzem bordowym w promocji za 2400 zł. Polecam.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):