Forum

26-09-2023,Od: Agata
Dzień dobry. Czy u pana są w sprzedaży skrzypce lutnicze?

27-09-2023,Od: Jarek
Dzień dobry, Skrzypce lutnicze, w rozumieniu wykonane całości u lutnika w Europie, to koszt od 10 tys zł w górę. Nie jest to nasza specjalizacja. Oczywiście można poszukać nieco taniej w stanie częściowo zużytym lub do remontu, ale to zawsze ryzyko natrafienia na minę i dodatkowe koszty. Trzeba też uważać na starsze produkty, gdzie lutnik był bardziej stolarzem niż artystą, oraz na siermiężne okazy z PRLu w klasie meblościanki, a nie instrumentu.

Jeśli ktoś nie zna się, to może trafić na kompletnych oszustów wpisując wyszukiwanie "skrzypce lutnicze": https://allegro.pl/kategoria/instrumenty?string=skrzypce%20lutnicze&price_to=2000
Takie skrzypce nawet nie leżały obok lutniczych, ani nie są niemieckie. Firma "Universe of music" nie istnieje, bo to jest hasło reklamowe belgijskiej marki Stagg, sprowadzającej tanią chińszczyznę.

Można natomiast rozważyć skrzypce lepszej jakości niż seryjne fabryczne, takie które są wykańczane i dopracowywane przez lutników w Polsce. Też niektórzy nazywają je lutniczymi, jednak korpus i 90% pracochłonnych prac wykonują dobre pracownie azjatyckie. Dzięki selekcji wyższej klasy materiałów i wykonania, dzięki dobremu wykończeniu, faktycznie są one bardzo bliskie lutniczym i znacząco lepsze od seryjnych fabrycznych. Można śmiało polecić jeśli to gra amatorska, a nie studia szykujące do występów solowych w Carnegie Hall. Jest to seria Antyk I+, Modena+, Ars Nova w wersji manufakturowej, Padva+ itp. Są to skrzypce lekkie, z drewna sezonowanego, ładnie wyprofilowane, dobrze wydrążone, stabilne, z dobrze dopracowanymi podstawkami, bardzo ładnym, soczystym, szlachetnym brzmieniem i w rozsądnej cenie 2-3 tys zł za cały zestaw z przyzwoitym smyczkiem i futerałem. W tej klasie cenowej to najlepszy wybór. Przykładowo ktoś kończy szkołę podstawową i przechodzi na docelowe skrzypce pełnowymiarowe z myślą o grze amatorskiej, nie o dalszej karierze scenicznej. To będzie dobry wybór. Natomiast do gry profesjonalnej trzeba pomyśleć o budżecie powyżej 10 tys zł.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):