Forum

10-04-2023,Od: Jarek
Dzień dobry. Szukam gitary elektroakustycznej, z szerszym gryfem, głębokim dźwiękiem, która będzie grała akompaniament (osoby raczej początkującej grającej chwytami) do wokalu. Fajnie jakby wierzch był wykonany z litego drewna. Poprzednia gitara Oskar Schmidt by washburn elektroakustyk (nie pamietam modelu, ale niska półka cenowa sprzed 10lat). Czy mogą państwo coś doradzić, na co zwrócić uwagę, zaproponować jakiś model. Kupowałem u państwa skrzypce dla córki i byłem bardzo zadowolony. Pozdrawiam

11-04-2023,Od: SPIN
Dzień dobry, Bardzo trudno jest dostać na rynku fabryczne elektroakustyki z szerszym gryfem. Wszystkie mają wąskie gryfy. Mogę zamówić wykonanie takich nietypowych gitar z gryfem 48mm, oraz zrobić wykończenie i regulacje pod marką Pengano. Najgłębszy dźwięk da wersja symetryczna z pudłem dreadnought, aczkolwiek przy nagłośnieniu raczej wytłumia się głębokość zatykając otwór rezonansowy, żeby uniknąć sprzężeń i dudnień. Powinno zmieścić się w budżecie 1500 zł.

11-04-2023,Od: Jarek
Ten model pengano wzorowany jest na jakiej marce? Co jeśli rozszerzymy kryteria o gitary z gryfem standardowym w tym budżecie?

11-04-2023,Od: SPIN
Gitary z pudłami dreadnought są wzorowane na firmie Martin. To ich wynalazek z 1916 roku. Podobnie ożebraowanie typu X z 1850 roku, czy łączenie gryfu z pudłem na 14 progu. Do tej pory są to najlepsze rozwiązania. Z typowym wąskim gryfem dobrze sprawdzi się Cort: https://skrzypce.pl/products/MR600F.html
A! I jeszcze jeden fajny model z szerokim gryfem: https://skrzypce.pl/products/HB48.html

12-04-2023,Od: Jarek
Czy gitary, o których mowa są do ogrania i obejrzenia w państwa siedzibie w Warszawie?

12-04-2023,Od: SPIN
Są na miejscu, jednak w przeciwieństwie do zwykłych salonów i sklepów internetowych unikam sprzedawania w surowej wersji fabrycznej. Fabryki mają szeroki margines tolerancji i wiele rzeczy warto jeszcze poprawić. Zwłaszcza ostatnio gdy ceny rosną, a jakość wyraźnie spada. Większość idzie wysyłkowo, więc gdy przychodzi zamówienie, to na każdym instrumencie wykonuję dość głębokie korekty i regulacje, żeby grało się łatwiej i przyjemniej. Podpiłowanie siodełka, dobór prożka dolnego, wyrównanie i wygładzanie progów, regulacja gryfu itd. Klient dostaje instrument poprawiony, wyregulowany, ale nie dotykany przez setki osób jak to czasem bywa u dużych sprzedawców. Można więc zamówić z odbiorem osobistym i wtedy w ciągu kilku godzin przygotuję co potrzeba. Wersji fabrycznej raczej nie ma sensu oglądać, bo korekty wiele zmieniają w odczuciach z gry. Niekiedy siła działająca na palce jest mniejsza o połowę. Poprawia się też brzmienie i strojenie.

12-04-2023,Od: Jarek
Jaki przetwornik zamontowałby pan w gitarze Pengano? jeśli dobrze widzę w Cort jest firmowy, w HB Fismann.
Która gitara wg Pana z wymienionych wygrywa w kategorii jakość wykonania/dźwięk.
Czy miał pan do czynienia z gitarą Takamine GD15CE NAT? Czy jest to podobna klasa jakości/dźwięku?

12-04-2023,Od: Jarek
Jest możliwość zamówienia układów Artec lub Fishman. Problemem jest ilość, bo trzeba zamawiać od razu minimum 30 gitar, żeby uruchomić linię produkcyjną. Nie wiem czy aż tylu chętnych będzie w ciągu roku, zwłaszcza że jest dostępny Harley w tej klasie. Cort też ma Fishmana, bo to wersja "F".

Za Takamine nie przepadam, bo dystrybucja selektywna ma swoje wady i koszty, a same gitary jak na mój gust mają mało żywy bas, szczególnie po zabrudzeniu strun. Jakby nieco mniej harmonicznych. Ale to zawsze kwestia gustu, bo innej osobie może to się akurat podobać. Odbiór brzmienia jest zawsze subiektywny, bo każdy inaczej słyszy.

Pułapką może być testowanie na nowych strunach, bo trzeba sobie dobrze wyobrazić jak zmieni się brzmienie po kilku tygodniach ogrania. W praktyce nie każdy zmienia struny co kwartał i na świeżych strunach gra stosunkowo krótko. W Cortach mamy brzmienie takie bardziej fortepianowe, gdzie struny basowe grają, a nie tylko buczą i o ile na całkiem świeżo wydają się lekko metaliczne, to na używanych strunach tworzy się ładna równowaga. Charakter brzmienia można sobie doregulować doborem strun. Struny z grubą powłoką ocieplą brzmienie, fosforowe wzbogacą, a brązowe wyklarują.

Jakość w ramach podobnej klasy cenowej jest zbliżona, zwłaszcza, że Harleya pewnie też robią fabryki Corta. Wyjątkowa zbieżność szczegółów konstrukcyjnych i zmian jak np. ostatnia nowość - głęboko osadzona śruba regulacji gryfu. Więc główna różnica jest w szerokości gryfu nie w jakości.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):