Forum

04-12-2022,Od: Konrad
Chciałbym kupić żonie pod choinkę skrzypce elektryczne, niestety nie bardzo się w tym orientuje. W związku z tym mam pytanie czy jest sens kupować skrzypce elektryczne w budżecie 1000 zł? czy stagg to jest dobra firma i czy na takich skrzypcach da się grać? Żoną jest początkująca ma skrzypce klasyczne ale chciała by mieć też elektryczne. Czy skrzypce elektryczne można podłączyć do wzmacniacza gitarowego? czy potrzebny jest wzmacniacz dedykowany pod skrzypce? proszę o poradę.

05-12-2022,Od: Jarek
Skrzypce elektryczne są zwykle nieco gorszej jakości niż akustyczne za tą samą cenę. Ważne więc, żeby zrobić korekty i regulacje jak w modelach Pengano. Jeśli chodzi o Staggi, to typowa chińska produkcja jak wszystko obecnie. Odradzałbym jednak modele z otwartą ramą w kształcie dolara. Jeśli wyobrazimy sobie jak działa siła naprężenia strun na taką konstrukcję, to będzie jasne, że musi się to skręcać wraz z upływem czasu. To potwierdzają obserwacje praktyczne i zdjęcia internetowe zwłaszcza używanych egzemplarzy. Patrząc z przodu widać, że kształt zacieśnia się, a podstrunnica przymocowana do górnego fragmentu przekręca względem osi symetrii jak wskazówka zegara w prawo. W efekcie struna e wychodzi czasami nawet poza podstrunnicę. Tej przypadłości nie mają konstrukcje symetryczne domknięte.
Oczywiście tanie modele nie są tak dobre jak Yamaha, która wyznacza standardy w skrzypcach elektrycznych, ale dla początkujących takie modele tańsze z wykonanymi korektami też będą zdatne do użytku. Można podłączyć do wzmacniacza gitarowego. Szczególnie wzmacniacze akustyczne będą dobre, czyli takie dedykowane do gitar elektroakustycznych/elektroklasycznych. Ale z piecykiem od elektryka też jakoś zadziała. Oczywiście brzmienie będzie surowe jak przy gitarze elektrycznej. Dopiero dodanie pogłosu i innych efektów daje brzmienia podobne do nagrań z youtube. Czyli albo wzmacniacz powinien mieć jakieś efekty, albo warto dokupić kostkę multiefektu (też dedykowanego do instrumentów elektroakustycznych), żeby pobawić się dźwiękiem. Można to zrobić w kolejnym etapie, czyli prezent na kolejną okazję ;-) Można też popróbować dodawania efektów na komputerze.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):