Forum

09-06-2022,Od: Darek
Dzień dobry. Mam już swoje lata a i palce nie za smukłe i chciałbym wrócić do gry na gitarze co czyniłem w młodości. Chcę się podszkolić w różnych stylach- akordy, fingerstyle. Wpadły mi w ucho 3 gitary akustyczne w kolejności od najlepszej.Pengano PF30 - dobre brzmienie, niezłe basy i długie wybrzmiewanie, L1LSD - ciepły dżwięk, świetne basy i dobre brzmienie, Cort Earth 70 - dobre soczyste brzmienie. Czy można rozwinąć temat oceny instrumentów, czy w realu brzmią podobnie jak na video.
W jaki sposób realizujecie Państwo wysyłkę? Kurier, inPost? Pozdrawiam.

10-06-2022,Od: Jarek
Dzień dobry,
Na filach w Youtube instrumenty nie mogą brzmieć jak w realu z wielu powodów. Budowa i rozmieszczenie mikrofonów jest zupełnie inna niż budowa i rozmieszczenie ludzkich uszów. Jeśli każdy człowiek słyszy inaczej z powodu drobnych różnic w budowie ucha, to słuchanie mikrofonem kompletnie zmienia odbiór. Pomieszczenie nagrywania ma zupełnie inną charakterystykę akustyczną niż nasze pomieszczenie. Inna jest technika gry muzyka, który testuje gitarę. Potem jest cały tor przetwarzania dźwięku podczas realizacji i produkcji nagrania. I na końcu słyszymy dźwięk z głośników, które ani trochę nie przypominają budową testowanej gitary. Źródłem dźwięku przy odsłuchu nagrania jest krążek gumowo kartonowy w sześcianie, a nie płyta drewniana obudowana kształtem gitary. Jeśli trzy gitary, zbudowane w zasadzie identycznie i słuchane w takich samych warunkach są dla nas rozróżnialne, to proszę sobie wyobrazić jak wielka to jest różnica po tym całym przetworzeniu. 90% efektu zależy wtedy od realizacji nagrania i odsłuchu, a nie od samej gitary. Można tandetny instrument nagrać tak, że zabrzmi cudownie, ale też bardzo łatwo jest spaprać nagranie i odsłuch tak, że doskonały instrument lutniczy zabrzmi jak szmelc.

Pengano ma najszerszy gryf, Cort najwęższy i są to gitary z litym przodem. L1 to sklejka z cieńszą płytą. Pengano ma zrównoważone brzmienie, gra także środek pasma i tony harmoniczne na basach. Cort to trochę delikatniejsza budowa i dźwięk bardziej eksponujący dół i górę. Lite drewno daje długie wybrzmiewanie, ale potrzeba kilku miesięcy rozegrania. Testując nową gitarę z litym przodem nawet na żywo, nie usłyszymy jej docelowego brzmienia. Zwłaszcza na całkiem nowych strunach będzie nieco metaliczna. Trzeba sobie wyobrazić, że dźwięk złagodnieje i zrobi się ciemniejszy. Gitary, które w stanie nowym wydają się dobrze brzmieć, po zabrudzeniu strun robią się nieco głuche na basach. Zawsze trzeba brać poprawkę gdy mamy zupełnie nowe struny. Gitary wysyłamy kurierem DHL.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):