Forum

14-04-2022,Od: Konrad
Dzień dobry,
Jestem zainteresowany zakupem gitary akustycznej (dla początkującego) i paru akcesoriów do niej (łezka ochronna, pokrowiec, higrometr, metalowy nawilżacz). Początkowo myślałem o modelu HBD120BK za 440 zł. Przemawiała za tym m.in. informacja, że jest to gitara bardzo miękka (źle wspominam sprzed wielu lat mój pierwszy kontakt z gitarą i krwawiące opuszki palców – teraz bardzo chciałbym tego uniknąć). Ale podoba mi się też bardzo gitara z wcięciem cutaway niewiele droższa bo za 550 zł – elektroakustyczna Bentona 4/4 (bardzo podobają mi się gitary w kolorze czarnym i taką chciałbym mieć). Czy ta gitara Bentona jest twardsza od tej tańszej HBD120BK ? Czy w cenie gitary jest również jej indywidualne przygotowanie przez Pana -prożka, mostka gryfu itp? Widziałem na youtube jak Pan przygotowuje i poprawia gitary i też zależy mi na takim jej przegotowaniu przez Pana.
Pozdrawiam
Konrad

14-04-2022,Od: Jarek
Gitary same w sobie nie są twarde czy miękkie w sensie modeli. Wszystko zależy od poprawienia geometrii, wyregulowania i przygotowania. Gitary tanie są z zasady twarde, ponieważ fabrycznie jest zbyt mało roboczogodzin na dokładne wykonanie, szeroka skala tolerancji, oraz niskiej jakości drewno, nie sezonowane, który wypacza się i psuje całą geometrię. W tanich gitarach jest więc najwięcej do poprawy i można uzyskać spektakularny efekt, w porównaniu do wersji fabrycznej. Gitara która była twarda, staje się miękka.

Jednak ustawiania wyjątkowo komfortowe da się uzyskać wyłącznie na droższych modelach, które mają równe i stabilne gryfy. W tanich gitarach nigdy gryf nie ma idealnego kształtu (reliefu), a podczas regulacji trzeba stosować kompromisy między wygodą gry w poszczególnych sekcjach, bo wklęsłość gryfu nie jest jednorodna. Dodatkowo trzeba zostawić margines wysokości strun na dalsze wypaczenia gryfu, które na pewno nastąpią, bo tanie drewno nie jest stabilne, ani odporne na zmienne warunki. Pewnym rozwiązaniem jest stosowanie cieńszych strun, ale takie struny gorzej brzmią i gorzej stroją.

Co do Harleya, to takie same efekty geometrii uzyskamy na wersji elektro jak i na zwykłej. Każdy instrument poprawiam i reguluję. Zawsze jest w cenie godzina dodatkowej pracy i faktycznie uzyskuję doskonały efekt miękkości, jak na ten poziom cenowy. Tu jest klucz do właściwego zrozumienia i czytania opisów. Wszystkie zalety odnoszą się do danej klasy cenowej i do porównywalnych cenowo produktów na rynku. Jeśli weźmiemy droższą gitarę Cort Earth70, to będzie ona lepsza pod każdym względem od Harleya. Brzmienie, geometria, możliwości regulacji i miękkiego ustawienia będę lepsze z uwagi na wyższą jakość, stabilność i jednorodność drewna.

14-04-2022,Od: Konrad
Dzień dobry,
Dziękuje za szybką odpowiedź. Czy gitara Cort Earth70 to ta na stronie Pana sklepu za 699 zł (po przecenie z 750 zł)?

15-04-2022,Od: Jarek
Nie, za 699 zł to niższy model sklejkowy. Też dobry. Earth70 z litym przodem w zestawie z dodatkami i regulacją jest tu: https://skrzypce.pl/products/earth70.html


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):