Forum

12-03-2022,Od: Kamil
Witam, czy te skrzypce na początek do nauki sie nadają? Skrzypce CARLO GIORDANO VS-1.

12-03-2022,Od: Ben
Nadają się. To podobna klasa jak Everplay, Stentor, Sandner, Salvatini, Beginner. Widać jednak na zdjęciach, że podobnie jak w innych za tą cenę, można zrobić im dodatkowe korekty i regulacje ułatwiające grę. Jest to bardzo wskazane, zwłaszcza dla początkujących. Dlatego kluczowe jest wybranie odpowiedniego sklepu specjalizującego się w skrzypcach, gdzie nam przygotują instrument już w cenie, albo odwiedzenie lutnika po zakupie. Co innego jest przegląd lutniczy, stwierdzający w minutę, że skrzypce są w normie dla tej klasy cenowej, a co innego jest poprawienie tej normy i poświęcenie godziny na lepsze przygotowanie. To robią specjalistyczne sklepy. Wielobranżowe salony muzyczne mają zwykle tylko ogólne pojęcie. Tymczasem w skrzypcach poniżej 3 tys. zł, z uwagi na małą ilość roboczogodzin w budżecie i tanie mało stabilne drewno, z natury występuje szeroka tolerancja dokładności wykonania, kształtów i wymiarów. Każdy egzemplarz jest trochę inny i nigdy idealny.
Aby nie utrudniać dodatkowo nauki gry, warto poprawić prożek, podpiłować tak, żeby nie był zbyt wysoki, żeby struny były równo i nie za gęsto rozmieszczone, warto poprawić podstawek, podpiłować na odpowiednią wysokość, dostosować kształt, żeby nie sprawiało trudności wybranie smyczkiem struny a lub d, bez zaczepiania o inne struny, warto przesmarować elementy, kołki, włosie, poprawić liniowość smyczka itd. W tej klasie instrumentów ważniejszy jest więc wybór sklepu, niż wybór modelu. I tak pochodzą one często z tych samych fabryk, tylko mają różne nazwy handlowe. Od przygotowania zależy, czy nauka będzie łatwa i miła, czy raczej będziemy się męczyć i zniechęcać.

12-03-2022,Od: Kamil
Czyli reasumując nawet jak znajdę tańsze to w tym przedziale cenowym nie robi to w zasadzie różnicy?
Np te to jest ta sama klasa sprzętu?
https://allegro.pl/oferta/skrzypce-4-4-m-tunes-no-100-drewniane-uczniowski-6713336548

13-03-2022,Od: Jarek
Widziałem kilka razy u użytkowników i nie było rewelacji jeśli chodzi o przygotowanie. Kalafonia w zestawach raczej marna, futerały bardziej płaskie niż w Everplayach. Trudniej pomieścić żeberko i łatwiej zgnieść skrzypce od góry, bo są na styk. Na zdjęciach widać dość dziwną strukturę podstrunnicy. Powinna być gładka. Szyjka na zdjęciu wygląda na dość grubą. Często użytkownicy wolą smuklejsze, lepiej obrobione. Guzik wygląda na plastik, nie drewno. Prożki nie są hebanowe i widać na zdjęciu jakby było zbyt wysokie ustawienie. Wykończenie chyba nie jest na staro, jak podaje opis. To typowe lakierowanie, nie postarzane.
Przy tej cenie można rozważyć sprawdzonego Everplaya lub Stentora. Ta fabryka ma jedne z najlepszych magazynów do sezonowania drewna, więc jest ono dość stabilne i trwałe jak na ta cenę. Zyskamy też lepszą kalafonię, lepszy futerał, prożek hebanowy, gładką podstrunnicę, zapasową cienką strunę, dobre przygotowanie. Ale oczywiście wybranie tamtych na początek nauki też nie jest jakimś błędem. Spełnią swoje zadanie. Sensowną kalafonię można dokupić oddzielnie. Po opanowaniu podstaw, za rok czy dwa, można kupić skrzypce ze średniej półki, gdy te zaczną już ograniczać dalsze postępy. Tanie skrzypce dość łatwo jest potem odsprzedać.

14-03-2022,Od: Kamil
Wyszło na to że zamówiłem Skrzypce Ever Play EV-611 r. 4/4

15-03-2022,Od: Jarek
To całkiem rozsądny wybór. Można je podesłać do nas na korekty i regulacje. Wprawdzie jest tam karteczka z przeglądu dystrybucyjnego, ale z doświadczenia wiem, że w każdych można jeszcze sporo rzeczy poprawić, żeby grało się łatwiej i przyjemniej. Jak Pan przyniesie do nas, to pokażę jakie prace można jeszcze wykonać, głównie przy rozmieszczeniu i wysokości strun, oraz przy dopasowaniu podstawka. Takie surowe modele jak na Allegro mamy po 400 zł, a takie poprawione i poustawiane po 499 zł. Jest spora różnica w wygodzie grania, brzmieniu i strojeniu. Wiadomo, że gra na skrzypcach nie jest bardzo łatwa i dobrze jeśli instrument pomaga, a nie utrudnia. Dlatego zawsze warto poprawić różne elementy i odpowiednio przygotować. Jako ciekawostka można obejrzeć przygotowania tylko jednego elementu, jakim jest podstawek: https://trianglestrings.com/carving-a-violin-bridge/ Oczywiście w klasie amatorskiej to nie będzie aż tak dokładne, ale można uzyskać sporą poprawę w stosunku do wersji fabrycznej, wykonywanej na szybko.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):