Forum

06-01-2022,Od: Krzysztof
Witam.
Szukam ukulele dla 5 letniej dziewczynki. Wymagania min. to ładny dźwięk i żeby dobrze stoiło.

06-01-2022,Od: Jarek
Witam,
W zasadzie ukulele są przeznaczone dla dorosłych. Dlatego mają znacznie większe odstępy między strunami, niż gitary dziecięce w rozmiarze 1/4 lub 1/8. W praktyce jednak dzieci grają na takich ukulele, bo nikt nie produkuje wersji z małym rozstawem strun i wąskim gryfem dziecięcym.

Ukulele generalnie należą do najgorzej strojących instrumentów. Składa się na to wiele czynników. Instrumenty poniżej tysiąca złotych mają szeroką produkcyjną tolerancję kształtów i wymiarów. To dlatego, że stosuje się tanie drewno niesezonowane, które łatwo wypacza się. W cenie jest też zbyt mała ilość roboczogodzin, aby osiągnąć dużą precyzję. O ile niedokładności rzędu 1mm nie są odczuwalne w gitarze, to w ukulele jest to już słyszalne, bo proporcjonalnie do menzury jest to procentowo większy błąd. Ucho jest też dodatkowo bardziej czułe na wysokich tonach. Kolejne błędy strojenia wnoszą struny, bo na krótkich menzurach nie pracują one optymalnie, a mikro nierówności bardziej wpływają na dźwięk. Oprócz tego mamy błędy stroju równomiernie temperowanego, tak jak w gitarach, wynikającego z zastosowania prostych progów. Dopiero krzywe progi w kosztownym systemie true temperament łagodzą ten problem.

Błędy wykonania częściowo łagodzę poprzez dodatkowe prace przy korektach i regulacji. Nawet proste obniżenie siodełka i dobranie prożka dolnego zwykle poprawia strojenie. Struny dociągane z dużej wysokości zawyżają nadmiernie dźwięk na progach,a fabryki generalnie wolą zostawiać struny za wysoko, niż zbyt nisko, bo wtedy sprzęt nie gra. Przy bardzo dużych błędach np. miejsca usytuowania mostka, czy prożka niekiedy wykonuję specjalne wersje prożków, lub modyfikuję istniejące.

Dalsze korekty strojenia wymagałby by już więcej pracy, której koszt mógłby przekroczyć wartość instrumentu. Należałoby dla każdej struny oddzielnie wprowadzić kompensacje menzury i na siodełku i na mostku. Są pewne modele, jak Lanikai LUTU-11S, które mają w mostku oddzielne suwaki kompensujące, bo każdy egzemplarz struny może wykazywać nieco inną charakterystykę strojenia. W przypadku zwykłych mostków należałoby wyliczać i wykonywać specjalne prożki kompensujące.

Artyści ludowi z ojczyzny ukulele czasem likwidują też pierwszy lub drugi próg i umieszczają go nieco skośnie dla poprawy strojenia na gumkach, tak że można przesuwać. Ale może to być pożyteczne tylko w pewnych tonacjach i wymaga sporo wprawy.

Podsumowując: Zawsze robię pewne poprawki ulepszające wygodę gry i strojenie. Jeśli komuś zależy na super dokładnym strojeniu, to nie jest to wykonalne w małym budżecie, ale przy zakupie można zwrócić na to uwagę, lub nawet dokupić dodatkową godzinę pracy lub dwie w kierunku poprawy strojenia.

Co do ładnego dźwięku, to mamy tu sprzeczny interes. Ładny dźwięk powstaje wtedy, gdy elementy pudła i ożebrowania są cienkie, łatwe do pobudzenia przez struny. Jednak przy tanich materiałach, zbyt delikatna konstrukcja jest podatna na wypaczenia i ma niską trwałość. Super precyzyjne wykonanie wymaga 10 razy więcej roboczogodzin i 10 razy droższego drewna, stabilnego i sezonowanego kilkanaście lat. Wtedy można zrobić i trwałe i wrażliwe muzycznie. To samo jest z resztą przy gitarach i skrzypcach.

Dochodzi też kwestia gustu. Delikatniejsze instrumenty na cieńszych strunach brzmią jaśniej, bardziej dzwoneczkowo. Masywniejsze z grubszymi strunami brzmią cieplej i ciemniej (mniej harmonicznych). I jedne i drugie mają swoich zwolenników. Sklejka w tanich instrumentach brzmi bardziej żywo i efektownie, zaś lite drewno jest grubsze, więc choć dźwięk dłuższy i szlachetny, to trzeba dłużej rozgrywać i może grać ciszej i bardziej płasko. Zależy co kto woli. Audiofil woli płaską charakterystykę, a początkujący DJ podkręci basy i wysokie dając kontur, bo to efektowne.

Z tanich ukulele dobrze sprawdza się Pengano, Everplay i Segovia, która jest lżejsza i ma przez to ciut jaśniejsze brzmienie. Te dwa pierwsze są zaś solidniejsze i bardziej odporne na warunki, co też ma znaczenie, szczególnie w tanich instrumentach. A jeśli potrzeba bardzo dobre to Kanile'a.

07-01-2022,Od: Ben
Do kwestii niestrojenia warto też dodać, że wysokość dźwięku zależy od siły docisku struny. Szczególnie na grubszych strunach o małym naprężeniu, można zbyt mocnym dociskiem palca, przeciągnąć nawet o 30 centów za wysoko.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):