Forum

23-11-2021,Od: Jarosław
Dzień dobry. W najbliższych miesiącach będę potrzebował zmienić dziecku skrzypce z 1/2 na 3/4. Zastanawiam się nad Stentor Conservatoire II lub Antyk I Plus. Cena jest podobna. Czy może warto rozważyć jeszcze inne modele. Zależy mi na tym, aby instrument ładnie brzmiał i by dziecku się na nim dobrze grało. Proszę o poradę.

24-11-2021,Od: Jarek
Antyk ma delikatniejszą budowę, lekką i jest bardziej wrażliwy muzycznie, bliższy skrzypcom lutniczym. Z kolei Conservatoire II mogą być stabilniejsze i mniej kapryśne przy sezonowych zmianach wilgotności. Sporo zależy też od miejsca zakupu, bo mało który sklep robi od razu dodatkowe korekty, regulacje i przygotowanie (nie mylić ze zwykłym przeglądem). To ważne szczególnie przy Stentorze. Ogólnie obydwa modele są podobnej klasy i godne polecenia. Muzycznie małe wskazanie na Antyk I+, zaś solidność i stabilność konstrukcji może być lekko po stronie Stentora.
To jest zresztą odwieczny dylemat lutników. Skrzypce wydrążone cieniej, z delikatnymi elementami szybciej się rozgrywają, dobrze grają nawet na strunach o lekkim naciągu, ale mogą zmieniać z czasem geometrię, mogą zgrywać się przy długim używaniu, mogą być wrażliwe na sezonowe zmiany wilgotności, pękać w zbyt suchym powietrzu. Zaś takie bardziej masywne, grubsze i cięższe, dłużej się rozgrywają, ale mogą mieć nośny i stabilny dźwięk, oraz dużą trwałość i odporność na warunki.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):