Forum

17-11-2021,Od: Małgorzata
Dzień dobry, chciał prosić o radę w kwestji dobory 1 skrzupiec dla osoby starszej która nigdy nie grała a
spełnia marzenie z dzieciństwa. Zależy mi na tym aby solidnie zainwestować w osprzęt, struny tak aby ich narwa dzwięku była ciepła barwie brzmienia (gdyż mam okropnie wuczulony słuch na bardzo wysokie dzwięki- co jest nie uniknione w przypadku skrzupiec). W skrócie aby odpoczątku zapamiętywać uczyć się dobrej jakości brzmienie. Ponieważ jestem totalnie zielona zleży mi na tym aby instrument choć odrobinę pomóg mi opanować tę wybitną sztukę gry na skrzypcach. Czy warto zainwestować również w tłumik, mieszkam w bloku i pierwsze ćwiczenia z prowadzeniem smyczka podejrzewam mogą być nurzące dla rodziny jak i sąsiadów.
Dzìękuję za informację zwrotną
Z wyrazami szacunku
Małgorzata

17-11-2021,Od: Jarek
Dzień dobry,

Przeciętny instrument pełnowymiarowy amatorski do nauki, to koszt około 2 tys zł. Można polecić Antyk I+ lub Modena+, bo są one już na dobrych strunach nylonowych, o nieco mniejszym naprężeniu i cieplejszym brzmieniu. Także sam instrument jest bliższy lutniczemu, nie tak toporny, przez co zwiększa motywacje i ułatwia naukę. Gra się po prostu nieco łatwiej i przyjemniej.

Tańsze instrumenty mają ostrzejszy, mniej szlachetny dźwięk. Zwykle są stosowane dla dzieci, które co 2-3 lata i tak muszą zmieniać instrument na większy rozmiar. U dorosłych też można zastosować taką strategię, żeby na 2-3 lata kupić skrzypce za 500 zł i dopiero po opanowaniu podstaw gry, wymienić instrument na nieco lepszy, zbudowany dokładniej, z lepszych materiałów, bardziej zbliżony do skrzypiec lutniczych i lepiej brzmiący.

Warto zwrócić uwagę, że piękne brzmienie trzeba nauczyć się wydobywać. Trzeba dobrze trafiać w dźwięki, ładnie prowadzić smyczek, nauczyć się vibrato. Dlatego na samym początku nauki, efekt brzmieniowy na dobrych skrzypcach, nie będzie znacząco różnił się od tego, co uzyskamy na tanich skrzypcach. Dlatego każdy musi samodzielnie rozważyć, biorąc pod uwagę budżet domowy i przewidywany zapał do grania, czy pozwolić sobie od razu na skrzypce docelowe, czy zacząć od tańszych z zamiarem wymiany, czy może coś pośredniego i kompromisowego za 1000 zł, np. Sandner SV6.

Można też rozważyć tanie skrzypce za około 500 zł np. Everplay, z wymianą strun na dobre struny nylonowe (+200 zł z dostosowaniem geometrii). Tylko ostrożnie wtedy ze strojeniem kołkami, żeby sobie nie zerwać struny. Na skrzypcach do 1200 zł fabryki zakładają komplety startowe strun o wartości około 20 zł i wtedy ewentualne zerwanie mniej boli, ale też takie struny nico gorzej grają.

Tłumiki małe gumowe niewiele zmieniają, po prostu łagodzą dźwięk. Tłumiki hebanowe już nieco wyciszają, a tłumiki hotelowe wytłumiają 80% dźwięku, ale też bardzo silnie zmieniają brzmienie, więc raczej nie do stałych ćwiczeń. Im lepiej słyszymy, tym lepiej korygujemy błędy, więc ostre i czyste brzmienia nie są takie złe na początek.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):