Forum

30-10-2021,Od: Darek
Witam Panie Jarku. Jakiej akcji strun można się spodziewać w tym tanim ukulele Harley Benton? Chcę kupić takie dwie sztuki pod choinkę - dla osób które nie wiadomo czy złapią chęć do nauki gry, dlatego na początek bez większych inwestycji.
Czy generalnie na tym modelu da się jako-tako grać? Czy stroi on na progach, przynajmniej początkowych?
Pozdrawiam

30-10-2021,Od: Jarek
Fabrycznie akcje strun są przeróżne, ale ja to ogarniam przed sprzedażą i moja norma jest dwa razy lepsza, niż przeciętna w zwykłych sklepach i salonach. Harley to nie jest żadna firma i widać, że poszczególne egzemplarze pochodzą z różnych fabryk i mają różne szczegóły konstrukcyjne. Nawet z tej samej fabryki tanie instrumenty mają bardzo zróżnicowane geometrie, bo drewno przeróżnie się wypacza, a pracownik wykonuje tak jak mu akurat wyjdzie. Wiadomo, że przy tej cenie jest ogromny deficyt roboczogodzin, a pośpiech nie służy dokładności. Tolerancja fabryczna jest ogromna.

Trzeba pamiętać z czego wynika niestrojenie, bo żadne ukulele nie stroi perfekcyjnie.
1. Geometria - rozmieszczenie i wysokość siodełka, mostka, progów, kształt gryfu
2. Stój temperowany wynikający z prostych progów. To nie jest true temperament.
3. Niejednorodności strun - zły rozkład masy, zmienny przekrój lub kształt
4. Zależność wysokości dźwięku od siły nacisku na strunę.
5. Luzy na kluczach, ale ten problem zwykle można ominąć kończąc strojenie zawsze na podciąganiu, nie na luzowaniu.

Część z tych przyczyn niestrojenia można nieco skorygować i ja to robię w gitarach i ukulele. Po selekcji i korektach są całkiem w porządku do nauki i gry amatorskiej. Te modele uważam za najlepsze w swojej klasie. Można rozważyć dopłatę do Pengano/Everplay, które 10 aspektów konstrukcyjnych mają zrobione nieco lepiej. Ale nawet ten Harley po korektach będzie w porządku, jeśli trzeba oszczędzić.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):