Forum

22-09-2021,Od: Sebastian
Witam. Interesuje mnie zakup gitary akustycznej z litym wierzchem. Skłaniam się ku Lag'owi T70. Czy jest możliwość przed zakupem posłuchać u Pana, jak brzmią inne gitary?

23-09-2021,Od: Jarek
Niestety nie mamy pomieszczeń wystawowych i odsłuchowych, ale w odróżnieniu zwykłych salonów, każdy instrument przechodzi u mnie od razu dodatkowe korekty i regulacje. To sporo zmienia w brzmieniu, strojeniu, odczuciach z gry i w aspekcie trwałości strun. Środki, które zwykle by poszły na utrzymanie salonu i wystawy, przeznaczam bardziej na realną poprawę przyjemności i łatwości gry na danym instrumencie.
Obecnie wiekszość zamówień to wysyłki, więc skupiam się na maksymalnym zadowoleniu Klientów, którzy mają daleko do salonów, a chcą od razu dostać instrument ponad przeciętny w swojej klasie, bez potrzeby żmudnego odsyłania i wymieniania.
Dla klientów z Warszawy także chętnie organizuję sesje testowo odsłuchowe wybranych instrumentów, jednak jest to trudne w okresie szczytu sezonu wrzesień-grudzień, gdy zamówień, paczek i przygotowań jest bardzo dużo, a do tego fala covid. W tym okresie lepiej sprawdzą się typowe wielkie salony, jeśli mamy do nich blisko. Co prawda ponad połowa salonów muzycznych zbankrutowała w Warszawie w wyniku ekspansji sprzedaży wysyłkowej, ale jeszcze kilka zostało.
Co do Lagów, są to gitary moim zdaniem poprawne, eleganckie, ze świetnym designem i marketingiem. Jednak mnie osobiście pod względem brzmienia, geometrii i stabilności drewna, nieco bardziej pasuje Cort. Wizualnie wybrałbym Laga, a mechanicznie i brzmieniowo Corta, ale to kwestia gustu i indywidualnych potrzeb. Nie do końca da się to ocenić testami nowych gitar, bo nie da się stwierdzić np. kwestii awaryjności, wrażliwości i stabilności kształtów i wymiarów drewna podczas dalszej eksploatacji w zmiennych warunkach.
Testując nową gitarę mamy jeszcze nierozegrany instrument na świeżych strunach. Trzeba mieć w tyle głowy to, że struny nieco zabrudzone, lekko zgrane, zabrzmią bardziej matowo. Wiele gitar kompletnie gaśnie na strunach używanych, choć fajnie brzmią w salonie. Tu znowu podoba mi się Cort, który daje żywe basy nawet na strunach nie pierwszej świeżości. Trudno przecież co miesiąc zakładać nowe struny. Trzecim problemem testów jest pomieszczenie. Można wybrać kompletnie niewłaściwy instrument do swojego pomieszczenia, które albo uwypukla brzmienie, albo gasi. Często słabo brzmąca gitara w salonie, nagle ożywa w domu, gdy mamy więcej echa i pogłosu, albo odwrotnie - coś super brzmiało, zanosimy do domu i kicha. Dlatego zarówno odsłuchy Youtube jak i testy salonowe, mogą być bardzo mylące co do brzmienia i paradoksalnie lepiej może sprawdzić się zakup wysyłkowy, gdy mamy możliwość sprawdzenia we własnych warunkach i zakupu gitary nad którą ktoś dodatkowo popracował i doregulował.

23-09-2021,Od: Sebastian
Bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Bardziej mi zależy na dobrze wykonanym i dobrze grającym instrumencie niż na wyglądzie. Którego Corta by Pan polecił? Zależy mi na tym aby gitara była miękka i przyjemna w czasie nauki grania.

23-09-2021,Od: Jarek
Cort Earth model 70 lub Grand (wykończony bardziej surowo), albo wersja mahoniowa MH, o nieco ciemniejszym brzmieniu. Dzięki równym i stabilnym gryfom, które mają prawidłowy relief na całej długości, mogę je wyregulować właśnie pod bardzo wygodne granie. W wielu innych gitarach trzeba zostawiać większy zapas wysokości strun na przeróżne nierówności gryfu, niedoskonałości i zmienność kształtu. Gołym okiem nie widać, ale nawet małe garby i wypaczenia rzędu pół milimetra bardzo utrudniają granie i prawidłową regulację.

30-09-2021,Od: Sebastian
Odwiedziłem wczoraj kilka sklepów w Warszawie i niestety nigdzie nie oferowali gitar Cort. Bardzo dobre wrażenie zrobiła na mnie gitara Ibanez AW54-OPN - zarówno pod kątem brzmienia jak i wykonania. Czy jest szansa, że w niedalekiej przyszłości znalazłaby się ona u Pana w ofercie.
Jeśli miał Pan doświadczenie z tym modelem Ibaneza, chętnie poznam Pana opinie, zwłaszcza w odniesieniu do gitar Cort.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):