Forum

20-09-2021,Od: Tadeusz
Dzień dobry, proszę o podanie dodatkowych informacji o marce Pengano i jej gitarze akustycznej PF30. Może jakiś link do strony producenta - coś nie mogę znaleźć :-(. Pozdrawiam

20-09-2021,Od: Jarek
Dzień dobry, To nie jest gitara z żadnej masowej produkcji, lecz specjalna wersja wykonywana według mojego projektu na zamówienie i wykańczana u mnie. Jakie dodatkowe informacje by Pan potrzebował o marce? Zgłoszenie marki znajdzie Pan w Urzędzie Patentowym (biuletyn z 2011 roku). Kilka dni temu sprzedałem ostatnie PF30. Nowe są w trakcie produkcji i przewiduję promocje na grudzień.

20-09-2021,Od: Tadeusz
Dziękuję za wyjaśnienia. Przymierzam się do zakupu gitary i byłem ciekaw. Interesuje mnie miękka gitara akustyczna, nie musi to być elektryk. Swoje lata już mam :-( i chciałbym wrócić do tego instrumentu po dłuższej przerwie w możliwie jak najmniej bolesny sposób :-). Pana oferta obejmująca także regulację gitary jest bardzo interesująca. W opisie instrumentu pisze Pan "Nie polecam jedynie osobom o bardzo małych dłoniach i krótkich palcach.". Czy to się da zmierzyć?

20-09-2021,Od: Jarek
Współczesne gitary akustyczne mają węższe gryfy niż dawniej bywało. Standardem w akustykach jest obecnie gryf 43mm. Dla osób, które dawniej grały, lub używały gitary klasycznej 53mm, gryf o centymetr węższy może być zaskoczeniem. Także początkujący niekiedy narzekają, że zaczepiają niechcący o sąsiednie struny. Dlatego wprowadziłem kilka modeli o nietypowych jak na akustyka, szerszych gryfach.
Można próbować coś mierzyć. Jeśli trzy palce złączone do akordu A-dur mają około 4,5 cm szerokości, czyli jakieś 1,5 cm na palec, to zapewne da się przyzwyczaić do gryfu 43mm. Ale bywają osoby o palcach ponad 2 cm grubości. Wtedy A-dur trzeba łapać naciskając jednym palcem dwie lub trzy struny. Niektórzy tak grają, czyli trzeba wypróbować, czy jest to akceptowalne i nie nazbyt uciążliwe. Wąski gryf daje ciut mniejszą dźwignię na akordach barowych i pozwala kciukiem naciskać struny od góry. Mało kto używa tej techniki, ale warto o tym wspomnieć. Wąski gryf wymaga jednak większej precyzji, żeby nie dotykać strun, których nie chcemy dotknąć.

21-09-2021,Od: Tadeusz
Dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Moja przypadłością są grube i krótkie palce więc optymalnym byłby szerszy niż standardowy gryf i krótsza menzura. W Pana ofercie znalazłem 3 takie gitary:
https://skrzypce.pl/products/L1LSD.html
https://skrzypce.pl/products/L1LSF.html
https://skrzypce.pl/products/X11LSPSCC.html
Która z nich by Pan polecił dla grubych i krótkich palców, a może jakaś inna w cenie ok. 1000zł?

21-09-2021,Od: Jarek
Gryfy mają wszystkie podobne, różnią się pudłem. Pierwsza ma pudło największe, więc będzie sporo basu i dobra głośność. Druga ma pudło folkowe, więc brzmi nieco jaśniej, klarowniej i jest lepsza selektywność dźwięku. Trzecia ma najmniejsze pudło, bardzo wygodne, ciekawe wykończenie, ale będzie mniej basu i mniejsza głośność. Pierwszą z tych gitar mam też w wersji z elektroniką i wycięciem cutaway za 900 zł. Można też rozważyć poczekanie na Pengano do grudnia. Jeszcze szerszy gryf, więc odstępy strun większe, jednak krótkie palce mogą mieć problem z zasięgiem na nietypowych akordach.

23-09-2021,Od: Tadeusz
Trudny wybór z tymi gitarami. Czy ten BR L1LSD (elektroniki nie potrzebuję) byłby przy zakupie przez Pana przygotowany, wyregulowany (zależy mi na miękkiej gitarze, więc siodełko mostek itd.)? Dałoby się założyć do niej struny Elixir 11002 Nanoweb 80/20 Bronze Extra Light 10-47 i czy mialoby to sens?

24-09-2021,Od: Jarek
W każdej gitarze robię korekty i regulacje już w cenie, więc będzie wygodniej ustawiona niż fabryczna. 10-47 Extra Light gorzej brzmią, gorzej stroją i mają większą amplitudę drgań, więc trzeba ustawiać ciut wyżej. Pierwszy komplet szybciej się zużywa, więc warto pograć na fabrycznych ze trzy miesiące i wtedy założyć droższe struny.

28-09-2021,Od: Tadeusz
A czy jakieś inne BR (poza tymi trzema) z szerszym gryfem i menzurą 630mm Pan może posiada i mógłby Pan polecić np. BR L1C/D?

28-09-2021,Od: Jarek
Nie miałem tego modelu. Trzeba by zamówić z Niemiec, ale ostatnio są jakieś problemy z komunikacją i transportami. Awaryjnie zamiast z dystrybucji mogę ściągnąć z niemieckiego sklepu i zrobić korekty i regulacje. Są dostępne.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):