Forum

15-06-2021,Od: Roman
Jakie skrzypce 4/4 mogą Państwo polecić dla ucznia rozpoczynającego naukę na II stopniu Szkoły Muzycznej ?

20-06-2021,Od: Adam
Lutnicze!!!

21-06-2021,Od: Ben
Nie koniecznie. Lutnicze nowe to koszt 10 tys. zł, a stare przy cenie 1500 zł (2 tys. za cały zestaw) to zawsze kłopot. Będą to skrzypce raczej niższej klasy, częściowo zużyte, remontowane lub wymagające remontu, nieco powypaczane upływem czasu i zmiennymi warunkami.
Jeśli lutnicze to raczej bliżej 5 tys. zł i koniecznie zrobić przegląd z wyceną, żeby nie trafić na minę. Mało który stary instrument jest dobry i w dobrym stanie. Na rynku jest masa wyrobów topornych w klasie meblościanki PRL, gdzie lutnik był bardziej stolarzem. Jak trafiają się lepsze w niskiej cenie, to zwykle wymagają remontu za 1500 zł, bez pełnej gwarancji sukcesu brzmieniowego.
Pamiętajmy, że współczesne skrzypce też robią lutnicy, według tych samych procedur, tylko bardziej efektywnie, bo jest specjalizacja. Jeden lutnik całe życie rzeźbi ślimaki, inny wycina efy, inny skleja, kolejny robi ożyłkowanie, czy drąży płytę. Dzięki temu w systemie manufakturowym dochodzą do perfekcji przy niższych kosztach. Jeśli jeden lutnik robi od początku do końca jedne skrzypce raz na miesiąc, to nie dojdzie do takiej wprawy.
Przy ograniczonych budżetach ważne jest też to, żeby nie wpakować się w koszty. Nowy instrument ma dwa lata gwarancji, a cały proces i cykl zużywania kołków, podstrunnicy i innych elementów dopiero się rozpoczyna. Mamy dłuższy czas spokojnej eksploatacji do pierwszego remontu.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):