Forum

24-05-2021,Od: Radosław
Witam. Czy analogicznie do gitar akustycznych 6-strunowych, przeprowadza Pan regulację gitar 12-strunowych?

24-05-2021,Od: Jarek
Unikam 12-strunowych, bo przy naprężeniu 105kg zawsze wypaczają się gryfy i pudła. Często odpadają mostki lub rozkleja się stopa gryfu. Są też problemy ze strojeniem na progach, bo w parach występują struny gołe i owijane, których charakterystyka jest nieco inna. W związku z tym na progach nie stroją idealnie równo.
Dość podobne efekty brzmieniowe można uzyskać na gitarze elektroakustycznej podłączonej pod wzmacniacz z efektami chorus/flanger, lub używając oddzielnej kostki np. DigiTech Mosaic. Odpadają wszelkie problemy mechaniczne.

24-05-2021,Od: Radosław
Mimo wszystko ludzie na nich grają i je sprzedają od kilkudziesięciu lat, więc chyba nie może być aż tak tragicznie ? (gdyby to tak wyglądało to już dawno wypadłyby z rynku)

24-05-2021,Od: Jarek
Miałem w ręku kilkanaście gitar 12-strunowych i niemal wszystkie były mniej lub bardziej powypaczane. Jeśli nie oderwie się mostek, to nadal można na nich grać, tyle że niezbyt wygodnie. Nie da się ich dobrze wyregulować, jeśli gryfy są powyginane w "S". W tanich modelach dużo egzemplarzy ulega takim awariom. W pewnym sensie wypadły z rynku, bo mają udział znacznie poniżej 1% sprzedaży.
Kilka lat temu brzdąkałem sobie na takiej gitarze: https://www.youtube.com/watch?v=-kAV1iME7Xg Fajna jako urozmaicenie, ale nudzi się i przyjemnie jest wrócić do normalnej, która nie ma tak topornej konstrukcji i jest lżejsza do grania. Chyba mało kto chciałby mieć taką gitarę jako jedyną. Do tego każda czynność serwisowa jest dwa razy droższa.
Trzeba mieć dużo zapału i ogromne zamiłowanie właśnie do takiej konstrukcji, żeby używać jako podstawowego instrumentu. Maryla Rodowicz lubi takie gitary, ale co innego, gdy jest to drewno 10 razy droższe i sezonowane 15 lat. Można super wyregulować i liczyć na stabilność.

25-05-2021,Od: Radosław
@Jarek Czy mogę zapytać o przedział cenowy tych kilkunastu gitar 12-strunowych i w jakich latach to było ?

25-05-2021,Od: Jarek
W ciągu roku robię korekty, regulacje i wysyłki ponad tysiąca instrumentów. 95% z nich kosztuje poniżej tysiąca zł. Raz do roku trafia się jakaś 12-strunowa, jak na tym filmiku, też w podobnym zakresie cenowym. Te same mode w wersji 12-strun są jakieś 25% droższe od typowych.

25-05-2021,Od: Radosław
Czyli "bezpieczny" przedział cenowy, czyli taki, w którym jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów, które Pan opisał to 1500 i więcej ? Może nawet 2000+ ? (jeśli w ogóle można mówić o "bezpiecznych" przedziałach w przypadku gitar 12-strunowych)

26-05-2021,Od: Jarek
Może za bardzo Pana przestraszyłem. Nie każda dwunastka popsuje się całkiem. Po pstostu przy naprężeniu 105 kg zamiast 70kg jest nieco większa szansa na awarię jak wyrwanie mostka, lub wypaczenia drewna. Radą jest utrzymanie wilgotności 50%. Powodem 99% awarii instrumentów jest przesuszenie drewna zimą. Można temu zaradzić.
Na trochę wypaczonym gryfie i pudle można nadal normalnie grać, tylko robi się mniej wygodnie. Ale to i tak jest wpisane w ten instrument, że jest mniej komfortowy do gry, niż gitara 6-strunowa.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):