Forum

24-05-2021,Od: Radosław
Witam. Czy analogicznie do gitar akustycznych 6-strunowych, przeprowadza Pan regulację gitar 12-strunowych?

24-05-2021,Od: Jarek
Unikam 12-strunowych, bo przy naprężeniu 105kg zawsze wypaczają się gryfy i pudła. Często odpadają mostki lub rozkleja się stopa gryfu. Są też problemy ze strojeniem na progach, bo w parach występują struny gołe i owijane, których charakterystyka jest nieco inna. W związku z tym na progach nie stroją idealnie równo.
Dość podobne efekty brzmieniowe można uzyskać na gitarze elektroakustycznej podłączonej pod wzmacniacz z efektami chorus/flanger, lub używając oddzielnej kostki np. DigiTech Mosaic. Odpadają wszelkie problemy mechaniczne.

24-05-2021,Od: Radosław
Mimo wszystko ludzie na nich grają i je sprzedają od kilkudziesięciu lat, więc chyba nie może być aż tak tragicznie ? (gdyby to tak wyglądało to już dawno wypadłyby z rynku)

24-05-2021,Od: Jarek
Miałem w ręku kilkanaście gitar 12-strunowych i niemal wszystkie były mniej lub bardziej powypaczane. Jeśli nie oderwie się mostek, to nadal można na nich grać, tyle że niezbyt wygodnie. Nie da się ich dobrze wyregulować, jeśli gryfy są powyginane w "S". W tanich modelach dużo egzemplarzy ulega takim awariom. W pewnym sensie wypadły z rynku, bo mają udział znacznie poniżej 1% sprzedaży.
Kilka lat temu brzdąkałem sobie na takiej gitarze: https://www.youtube.com/watch?v=-kAV1iME7Xg Fajna jako urozmaicenie, ale nudzi się i przyjemnie jest wrócić do normalnej, która nie ma tak topornej konstrukcji i jest lżejsza do grania. Chyba mało kto chciałby mieć taką gitarę jako jedyną. Do tego każda czynność serwisowa jest dwa razy droższa.
Trzeba mieć dużo zapału i ogromne zamiłowanie właśnie do takiej konstrukcji, żeby używać jako podstawowego instrumentu. Maryla Rodowicz lubi takie gitary, ale co innego, gdy jest to drewno 10 razy droższe i sezonowane 15 lat. Można super wyregulować i liczyć na stabilność.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):