Forum

29-04-2021,Od: Konrad
Czy ktoś mógł by się wypowiedzieć na temat lutnika Tadeusz Szyld z Barlinka? Czy jego skrzypce są dobrej jakości mają dobre brzmienie itd.

29-04-2021,Od: Ben
Najlepiej wysłać zapytanie do Związku Artystów Lutników. Dobrzy lutnicy są tam stowarzyszeni, to będą wiedzieć. Można też poszukać informacji w Google. Dobry lutnik ma kilkadziesiąt wpisów z poleceniami klientów. Czy konkretne skrzypce danego lutnika są dobrej jakości, można zorientować się też po cenie. Dobre będą kosztowały kilkadziesiąt tysięcy, średnie kilkanaście, a jeśli wyszły słabo, to kilka tysięcy zł. Wyceny można dokonać w zpal w Warszawie, albo u innego lutnika z certyfikatem Związku. Jeśli chodzi o tańsze instrumenty, to są skrzypce chińskie, czasem podrasowywane. Tam wytwarza się dużo instrumentów postarzanych i udających lutnicze. Tylko ekspert może je sprawdzić i ocenić wartość. Jeśli nie mamy swojego zaufanego lutnika z polecenia, to koniecznie trzeba skrzypce zanieść innemu lutnikowi do sprawdzenia.

29-04-2021,Od: Konrad
Dziękuję za odpowiedź, właśnie problem w tym że w Google nie ma żadnych informacji o tym lutniku kompletnie się na tym nie znam i nie ma kto mi doradzić, skrzypce u tego lutnika można kupić juz za 2500 zł chociaż twierdzi że są warte więcej. Nie wpadł bym na to że to mogą być jakieś chińskie. Chociaż lutnik daje możliwość sprawdzenia i zwrotu i twierdzi że sprzedaje skrzypce na cały świat tylko dziwi mnie że nie ma o nim żadnych informacji. Spróbuję zapytać o niego w związku. Dzięki za podpowiedź.

29-04-2021,Od: Ben
Jeśli nowe za 2500 to chińskie i pewnie całkiem dobre, z gwarancją. Jeśli używane, to trzeba wiedzieć, że nie każde stare skrzypce są coś warte. Czasem robił lutnik, a czasem strugał stolarz. Wiele zależy też od stanu, stopnia zużycia, przechowywania i fachowości przeprowadzonych napraw. To trochę jak z używanym autem. Jeśli jest możliwość sprawdzenia, to dajemy na warsztat i wszystko wiadomo. Taki przegląd zrobi ZPAL i wyceni pod względem technicznym, muzycznym i historycznym. Będzie wiadomo czy są warte więcej, czy mniej. Zdalnie nie da rady wycenić.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):