Forum

18-01-2021,Od: Magdalena
Dzień dobry,
Czy mogę prosić o pomoc w wyborze pierwszej gitary do nauki?
Wybrałam trzy modele
Cort 810OpenPore
Cort AD810E OP
Cort Earth 70
Który będzie najlepszym wyborem? Czy proponuję Pan coś innego?
Z góry bardzo dziękuję za radę.
Pozdrawiam serdecznie

19-01-2021,Od: Jarek
Dzień dobry, Earth 70 będzie najlepszy, bo pięknie wybrzmiewa nawet przy powolnym graniu, ma bardzo wygodny smukły gryf, a dzięki lepszemu sezonowaniu i gatunkowi drewna, daje się dobrze wyregulować. Gra się lekko i przyjemnie. Gitara jest dźwięczna i dobrze stroi. Pod względem mechanicznym także 810 można polecić, ale lepszy dźwięk uzyskamy na Earth 70.

21-01-2021,Od: Tomek
Dzień dobry, zaczynam dopiero zabawę z gitarą i męczę się na "gitarze" mniej więcej takiej, której pan użył do odbicia piłki do tenisa. Chciałbym kupić raz i mieć na długie lata, ale bez przesady cenowo bo wirtuozem raczej nie będę. Zastanawiam się nad Cort Earth 70 i moją uwagę zwrócił opis - podstrunnica palisandrowa. Na stronie producent podaje Ovangkol, czy to coś zmienia w kwestii trwałości? Jeszcze jedna kwestia regulacji, z jednej strony można wymienić wkładkę natomiast z drugiej ingerencja jest nieodwracalna? Mam na myśli piłowanie przy 1 progu. Czy ktoś kiedyś po takim zabiegu stwierdził, że chce wrócić do wyższego stanu strun? Może niepotrzebnie rozmyślam na ten temat ale jednak to nie jest mało pieniędzy i chcę mieć pewność.
Pozdrawiam

21-01-2021,Od: Jarek
Palisander wszedł pod ochronę, więc producenci stosują obecnie dziesiątki innych gatunków, o takich samych lub lepszych właściwościach. Stare dostawy miały jeszcze palisander, a najnowsze ovangkol. Zmieniłem już opisy, bo większość jest z nowych dostaw. Chyba nawet bym ich nie odróżnił. Ważne, że jest to twarde drewno. Gdy ovangkol trafi na listę chronioną to pojawią się inne gatunki. W Afryce i Ameryce są setki twardych gatunków, więc nie zabraknie.
Obydwa prożki można wymieniać. Prożek na mostku jest luźno włożony, a prożek górny (siodełko) jest leciutko wklejony, ale też można go wymienić. Raczej nie będzie takiej potrzeby, bo wyższe ustawienie nic nie daje poza niewygodą i gorszym strojeniem. Co innego na mostku, bo tu sporo się zmienia sezonowo, zależnie od upodobań, użytych strun itd. Natomiast próg zerowy jest stabilny i dopiero degradacja tworzywa po kilkunastu latach może zmusić do wymiany.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):