Forum

21-09-2020,Od: Marcin
Dzień dobry,
Poszukuję dla córki skrzypiec w rozmiarze 3/4. Ze względu na budżet (max. 700zł) szukam czegoś używanego i dobrego. Natknąłem się na 3 modele w podobnych cenach:
- Joseph Jan Dvorak (Strunal)
- Alfred Stingl by Höfner, model AS-060-V3/4
- Suzuki FS 10

Które z tych skrzypiec byłyby najlepsze?

pozdrawiam
Marcin

21-09-2020,Od: Ben
Podstawowy Strunal będzie raczej toporny i nie wiadomo, czy zdążył się rozegrać przez okres używania. AS to trzeba obejrzeć, czy był korygowany i w jakim jest stanie. 060 to najtańszy chiński model, więc trzeba posprawdzać i przeważnie zrobić korekty. Suzuki rzadko u nas spotykane, więc trudno powiedzieć. Na pewno każde wymagają przeglądu i oceny które elementy są do wymiany, co jest zużyte, ewentualnie rozeschnięte i ile trzeba zainwestować. Szczególnie duże ryzyko jest przy zakupie skrzypiec nie używanych zimą (w sezonie grzewczym). Bez przeglądu nie da się określić które będą najlepsze. Jeśli się okaże, że niebawem trzeba będzie wymienić lub naprawić podstrunnice, kołki, podstawek, smyczek, włosie, struny, folgę, to może kosztować drugie tyle co zakup. A może być coś w środku nie tak z duszą, belką basową, klejeniem. Podobnie jak z używanymi autami warto dać na przegląd przed kupnem.

21-09-2020,Od: Marcin
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Z ogłoszenia wynika, że Strunal jest rozegrany. O AS słyszałem, że bywa różnie więc tutaj raczej odpuszczę. Intryguje mnie to Suzuki - wykonanie jest super.
A jeszcze mam pytanie. Jak te wyżej wspomniane skrzypce mają się do Beginnera? Czasem można znaleźć używanego Beginnera za 400-500zł więc może warto iść w coś jest znane i sprawdzone?

21-09-2020,Od: Jarek
Jeśli chodzi o trwałość i odporność na warunki, to dobrze sezonowane drewno jest w markach Everplay/Stentor. Te skrzypce, nawet dość intensywnie używane w szkołach, całkiem nieźle znoszą kolejne pokolenia młodych muzyków. Strunal też powinien być raczej odporny, bo ma grubą budowę w podstawowych modelach. Podobnie Hora. W konstrukcjach delikatniejszych i takich z drewna niesezonowanego trzeba robić przeglądy, dbać o wilgotnosć i częściej poprawiać lub wymieniać różne elementy.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):