Forum

05-08-2020,Od: Łukasz
dzień dobry, mam akustyka Harley Benton D-120CEBK i zastanawiam się, czy jest szansa zmienić siodełko zerowe na siodełko z większym rozstawem strun? Mam szczupłe palce ale ścieśniam jak mogę i tak tłumi nieraz sąsiednią strunę. Siodełko 43,7mm a rozstaw strun 37mm. Bardzo proszę o pomoc.

05-08-2020,Od: Jarek
Witam, Na szerszym rozstawie brzegowe struny E mogą się zsuwać z gryfu, szczególnie przy akordach barowych. Na brzegach są tez większe nierówności, więc pojawi się ryzyko pobrzękiwania w różnych miejscach na strunach E. Wiele miejsca nie zyskamy ta metodą, bo nawet rozsunięcie całości o milimetr, zmieni rozstaw strun zaledwie o ułamek milimetra. Niektórzy łapią A-dur dwoma palcami. Jeden palec naciska dwie struny na raz. Inna metoda to łapanie trzema najmniejszymi palcami (bez wskazującego).

05-08-2020,Od: Łukasz
bardzo dziękuję za odpowiedź, ale drążąc temat, czy odległości od krawędzi E1->3,5mm E6->3mm są już krytyczne i rzeczywiście nic nie można?

06-08-2020,Od: Jarek
Pewnie z milimetr z każdej strony da się urwać, ale to trzeba wypróbować, bo zależy jak się gra. Niektóre osoby maja tendencję do zsuwania struny E1 z gryfu podczas gry, jeśli jest blisko krawędzi. Gotowe siodełka raczej trudno będzie dostać z nietypowym rozstawem. Trzeba albo wypiłowac samodzielnie z kości, albo wyszukać wymiar 45-46mm i może akurat przypasuje po zeszlifowaniu brzegów, albo dać gitarę do zrobienia lutnikowi. Jednak lutnik może opierać się robieniu niezgodnie z zasadami.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):