Forum

30-07-2020,Od: Js
skrzypce Antyk i Antyk 1 - czy jest pomiędzy nimi duża różnica? Przez kogo są one dokładnie robione, jakaś pracownia lutnicza w Polsce?

30-07-2020,Od: Jarek
Są podobne, ale Antyk I+ dostaje lepsze struny i smyczki. Jest też różnica w selekcji na etapie produkcji. Wyższe modele, w zasadzie w każdej marce, dostają nieco lepsze, selekcjonowane materiały, dłużej sezonowane drewno i dokładniejsze wykonanie, czyli więcej roboczogodzin i lutnicy o większym doświadczeniu. Może być też selekcja do danych modeli już po produkcji. Podobnie jak ze smyczkami, jeśli coś wyjdzie lepiej, może być wycenione wyżej i odpowiednio oznakowane.
Dolny pułap cenowy instrumentów wykonywanych przez jednego lutnika w Polsce czy w Europie, to około 10 tys zł, chyba że coś słabo wyjdzie, to może trochę taniej. W takich skrzypcach poniżej 5 tys zł, większość pracochłonnych czynności wykonuje się w Azji, bo tam można to zrobić lepiej i dokładniej. Za te same pieniądze lutnik popracuje 8 razy dłużej, więc dopracuje z większą precyzją. Natomiast wykończenie, korekty i regulacje, uzbrojenie w osprzęt, można już wykonać w Polsce. Jest to przygotowane u Państwa Henglewskich, ale wersje plusowe są dodatkowo korygowane w pracowni Pengano i doposażone w większą ilość dodatków, między innymi w selekcjonowane smyczki. Instrumenty są wykonywane w trybie manufakturowym, czyli ręcznie, ale nie przez jednego lutnika, tylko przez kilkunastu. Każdy specjalizuje się w swojej czynności, dzięki czemu jest to praca bardziej efektywna.
Jako ciekawostkę podam, że manufaktury niemieckie nanoszą napis Made in Germany na niektóre skrzypce, gdzie 95% pracochłonnych prac wykonuje się w Azji. Ale jeśli dwa główne elementy wytnie laser w Niemczech i do tego finalna kosztowna kontrola i regulacja jest w Niemczech, to można uznać, że napis Made in Germany jest uprawniony. Rynek jest tak globalny, że nie ma prostej odpowiedzi na pytanie przez kogo dokładnie to jest zrobione, bo i materiały i prace rozkładają się na wiele krajów.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):