Forum

17-07-2020,Od: Paweł
Witam,
Przesiadam się z gitary klasycznej Alvaro na akustyka. Jeszcze trochę nauki przede mną, ale klasyk nie jest dla mnie. Nie wiem, którą wybrać. Maksymalny budżet to 500 zł. Mogą być nowe, jak i używane. Myślałem nad Fenderem, Yamaha F310, Harley Benton d-120. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

17-07-2020,Od: Jarek
Witam, Mam wszystkie trzy i jeszcze Corta bym brał pod uwagę, bo dobre drewno. Pod względem jakości materiałów i wykonania stawiałbym na Corta, Harleya i Yamahę. Przy czym Yamaha jest taka bardziej damska, nieco mniejsza i nie ma kluczy olejowych. Pozostaje więc Harley z dobrym stosunkiem jakości do ceny, lub droższy Cort. Ważne żeby korekty siodełka zrobić i wyregulować, ale ja to już robię przed wysyłką.
Używane to zawsze ryzyko. Jeśli sporo używana, to będą zużyte progi i inne elementy, a to duży koszt naprawy. Jeeśli okazyjnie mało używana, to bywa jeszcze gorzej, bo jak leży to się rozsycha w sezonie grzewczym. Muszą palce regularnie nawilżać podstrunnicę, czyli trzeba grać. Dlatego jak z autem, używany sprzęt koniecznie trzeba pokazać w serwisie lutnikowi przed zakupem.

20-07-2020,Od: Paweł
Dzień dobry,
Dziękuję za odpowiedź i za radę w sprawie gitary. Natomiast mam jeszcze jedno pytanie. Czy testował Pan może gitarę Harley Benton HBO-850 BK. Jest to gitara o ciekawej konstrukcji pudła.

21-07-2020,Od: Jarek
Tak, Takie gitary grają zwykle okropnie. Plastikowa gitara daje wytłumiony pudełkowy dźwięk, z rezonansami w dziwnych miejscach. Brzmienie jest raczej matowe i dziwne. Takie gitary, to są pewnie podróby tego: https://www.ovationguitars.com/ Prawdziwe Ovarion brzmią nietypowo, ale z charakterem. Brzmienie jest ocieplone i specyficzne. Są amatorzy tego brzmienia, osoby z nietypowym gustem. Sprawdza się to w pewnych jazzowych klimatach, klimatycznym plumkaniu, szczególnie w wersji elektro. Jednak musi to być prawdziwe Ovation. Podróbki to po prostu słabo brzmiące gitary, choć może zdarzyć się, że komuś to akurat będzie pasować. Kwestia gustu, oczekiwań i rodzaju muzyki którą chce się grać.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):