Forum

19-07-2020,Od: Krzysztof
Witam
Szukam skrzypiec dla dziecka w rozmiarze 1/4. Przedział cenowy 500-600zł
Co państwo polecacie? Zależy mi na czymś trwałym i ładnie brzmiącym. Zeby warunki ciepłego i suchego pomieszczenia nie zniszczyły drewna(płyty)

20-07-2020,Od: Jarek
Witam, Najlepiej Everplay lub Stentor do 500 zł. Wyższy model Stentora i Franz Sandner przekraczają już nieco budżet 600 zł. Wymienione skrzypce mają dobry potencjał w stosunku do ceny, a drewno jest dobrze sezonowane i posklejane.
Trzeba jednak brać pod uwagę, że efekt brzmieniowy zależy głównie od ucznia, bo brzmienie trzeba ze skrzypiec wydobyć dobrą techniką gry. Nie jest dostępne od razu dla każdego jak w gitarze, czy klawiszach. W skrzypcach, jeśli ktoś słabo prowadzi smyczek i naciska struny w złych miejscach, to nawet Stradivari zabrzmi jak obdzieranie kota ze skóry. A jak ktoś dużo ćwiczy, to i na tanich skrzypcach zagra przepięknie.
Co do wilgotności i temperatury to nie pokonamy praw fizyki. Masło w upale rozpuszcza się, woda podczas mrozów zamarza, a drewno kurczy się i rozszerza zależnie od wilgotności powietrza. W sezonie grzewczym zimą parkiet dostaje szczelin. Meble i blaty też są na to narażone. W skrzypcach jeśli płyta skurczy się o 2mm to przestaje pasować do boków. Albo oderwie się, albo pęknie, bo naprężenia mogą przekroczyć 50kg. Trzeba więc zapewnić wilgotność powietrza 40-65%, co potwierdzi każdy parkieciarz, stolarz czy lutnik. Temperatura jest dowolna, pod warunkiem, że nie ma gwałtownych zmian. Jeśli wniesiemy instrument gwałtownie z temperatury -20 stopni do +25 stopni, to uszkodzenie jest bardzo prawdopodobne. Oczywiście nie można zostawiać instrumentu w nasłonecznionym miejscu, ani w nagrzanym samochodzie. Temperatury powyżej 40 stopni uszkodzą instrument i klejenia.
Na rynku jest wiele tanich instrumentów wykonanych z niesezonowanego drewna, które są niestabilne i uszkadzają się nawet w prawidłowych warunkach, bo drewno dosychając na instrumencie wypacza się i zmienia wymiary. Natomiast Everplay, Stentor i Franz Sandner mają drewno sezonowane, co potwierdzam wieloletnim doświadczeniem i nagraniem z fabryki: https://youtu.be/0SvfNhMlnBE?t=48


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):