Forum

16-05-2020,Od: Przemek
Dzień dobry,

chodzę z zamiarem zakupy gitary akustycznej dla siebie. Na początku kolega pożyczył mi Yamahe F370 na próbę. Pograłem na niej miesiąc i szukam teraz coś dla siebie. Z opini przeczytanych niżej stwierdzam, że Cort AD810 byłby dobrym rozwiązaniem. Jest to mniej więcej budżet jaki mogę przeznaczyć na instrument. Czy są te gitary w innych kolorach czy tylko natural?

Pozdrawiam, Przemek.

16-05-2020,Od: Jarek
Ta gitara występowała tez w kolorze mahoniowym i czarnym matowym, ale trzeba na nie długo czekać. Cort dopiero wznawia produkcję po epidemii. Załadowanie kontenerowców i przypłynięcie zajmie kilka miesięcy. Będą też wyższe ceny. Natomiast naturalne są od ręki.

16-05-2020,Od: Przemek
Dziękuję za odpowiedź, jak w zestawieniu z gitarą Cort AD810 wypada Ibanez V50NJP, bo się zastanawiam jeszcze nad nią, przeglądając sklep.

17-05-2020,Od: Jarek
V50 jest masywniejszą gitarą, wykończoną w połysku i ma dużo dodatków. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że częściej natrafiam w nich problemy z jakością materiałów i wykonania. Podobnie jak w niedrogich Fenderach miałem przypadki odpadających mostków i zniekształcenia gryfów utrudniające dobrą regulację. To jest z resztą przypadłość wszystkich tanich gitar. Żeby wykonać tanio, to ilość roboczogodzin musi być zbyt mała do uzyskania niezbędnej precyzji, a drewno niestabilne i nie sezonowane odpowiednio długo na wolnym powietrzu. Tylko takie podejście zapewnia zmieszczenie się w budżecie. Część niedoskonałości mogę poprawić, ale nie wszystkie. Dlatego lubię Corty, bo tu pracy nie mam aż tak dużo i rzadziej trafiam na egzemplarze zupełnie beznadziejne. Oczywiście to się może zmienić w następnych partiach i dostawach. Tanie modele balansują na granicy użyteczności i czasem wyjdzie lepiej, a czasem gorzej. Nawet losowe różnice bywają, bo na przykład partia może płynąć w kontenerze zewnętrznym prażonym słońcem i zalewanym przez fale. A ten sam model podróżujący w szczelniejszym kontenerze w głębi statku może dopłynąć w lepszej kondycji. Trzeba też brać pod uwagę że niskie budżetowe modele mogą być wykonywane w kilu różnych fabrykach, na różnym poziomie jakościowym. Dlatego widzimy w necie skrajnie różne opinie o tych samych gitarach.

17-05-2020,Od: Przemek
Rozumiem, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Ostatnią gitarą nad którą się zastanawiam jest Yamaha F310. Słyszałem o niej dobre opinie, jednak chciałbym usłyszeć Pana zdanie. Z tego co widzę, nie ma tej gitary u Pana w sklepie, lecz może byłaby możliwość zakupu takiej gitary i sprawdzeniu jej u Pana? Jak ona wypada z porównaniu z Cortem po poprawkach, która lepiej brzmi oraz czy cena za Yamahę jest adekwatna do jakości. Domyślam się, że ma Pan jakieś swoje powody, dla których nie ma jej w Pana sklepie.

Pozdrawiam serdecznie.

17-05-2020,Od: Jarek
Mam od ręki. Ma ona nieco mniejsze pudło i krótszą mezurę, czyli trochę taka damska/młodzieżowa. Na krótkich menzurach struny są odrobinę luźniejsze, przez co nie pracują w optymalnym oknie. Mogą słabiej stroić, będzie mniej basu i pewnie mniejsza głośność. Ale co gorsze pożałowali na klucze olejowe. Sama jakość materiałów i wykonania jest dobra, jak w Cortach i generalnie to podobna filozofia budowy lekkiej konstrukcji.

18-05-2020,Od: Przemek
Oki, jestem prawie przekonany do Corta 810 AD, jednak kolega dzisiaj mi powiedział, żebym obejrzał sobie jeszcze Richwood RD-12, nic w necie nie umiem znalezc na ich temat, miał Pan z ta marka kiedykolwiek do czynienia?

Pozdrawiam,
Przemek.

18-05-2020,Od: Jarek
Źródło gitar jest dla większości "producentów" tanich modeli podobne. Są to mega fabryki chińskie i indonezyjskie. Kto wie czy nie zamawiają w fabrykach Corta? Nie widziałem ich, ale chętnie zerknę przy jakiejś okazji. Jaki kolor byłby potrzebny?

18-05-2020,Od: Przemek
Cort Ad810 w naturalnym najbardziej mi się podoba, przy tym Richwoodzie też naturalny.

20-05-2020,Od: Jarek
To ściągnę ją i wypróbuję.

20-05-2020,Od: Przemek
Byłbym niezmiernie wdzięczny,gdyby podzielił się Pan później opinią.

Pozdrawiam,
Przemek


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):