Forum

27-02-2020,Od: Marcin
Witam, mam może głupie pytanie, ale w przypadku nowych Sanderow ef od strony basowej nie ugina się po nastrojeniu, natomiast w 100 letnich skrzypcach, ugina się z 2-4 mm do wnętrza. Jest to normalne?

28-02-2020,Od: Jarek
To normalne, jeśli skrzypce są źle przechowywane. Wilgotność musi być około 55%, tak jak przy produkcji. Jeśli ktoś wrzuci na szafę i nie gra, palce nie nawilżają, a w pomieszczeniu ogrzewanym zimą wilgotność spada do 20%, to drewno kurczy się o 2-3 mm. Płyta wierzchnia albo rozrywa się od naprężeń, albo odpadają boki, albo wierzch traci wypukłość i wypłaszcza się. Przy jednym efie trzyma dusza, a przy drugim belka basowa. Dlatego te części efów pozostają wyżej i zostają wypchnięte do góry. Przywrócenie prawidłowej wilgotności pomoże, ale tylko częściowo.
Natomiast jeśli przy samym strojeniu ugina się aż tak mocno, to możliwe że belka basowa jest odklejona częściowo, może brakuje duszy, albo coś jest nie tak z konstrukcją. Może dali za cienkie drewno? Trzeba by pokazać lutnikowi, żeby zajrzał do środka.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):