Forum

19-02-2020,Od: Joanna
Dzień dobry, czy jest możliwość zakupu u Państwa ukulele koncertowe Segovia. I czy w przedziale do 300 zł znajdę jakieś jeszcze lepiej brzmiące?

20-02-2020,Od: Jarek
Tak, można takie kupić u nas. Z tym, że jest bardzo wiele rodzajów ukulele pod nazwą Segovia. Obecnie nazwy większości instrumentów amatorskich nie mają związku z fabryką, ani miejscem produkcji i zależą głównie od fantazji importerów. Nazwy hiszpańskich miast są miło brzmiące, więc często trafiają na etykiety. Jest tu spora dowolność. Nazwy związane z producentami to rzadki przypadek, np. Kanilea, Yamaha. Trzeba by doprecyzować więc o którą Segovię chodzi. Z lepiej brzmiących to ewentualnie modele z litym topem: https://skrzypce.pl/products/UK2180S.html Zwracam uwagę, że przeważnie lepiej brzmią modele z cieńszym drewnem, cieńszym ożebrowaniem, a to zwykle źle wpływa na trwałość i stabilność. Instrument staje się kapryśny i wrażliwy na zmienne warunki.
W instrumentach podstawowych brzmienie nie powinno być najważniejszym kryterium wyboru. Bardzo ważna jest prawidłowa geometria, mechanika, solidność budowy, stabilność drewna, precyzja wykonania, strojenie, trwałość itp. Jeśli na etapie produkcji fabryka stawia głównie na brzmienie, to kosztem innych wspomnianych aspektów. Dopiero w instrumentach za kilka tysięcy złotych nie trzeba liczyć się z ograniczeniami czasowymi i materiałowymi i można próbować maksymalizować jednocześnie wszystkie aspekty. To jest podobnie jak z parametrami opon samochodowych. Te które świetnie hamują, błyskawicznie zużywają się, mają duże opory i inne wady. Rolą producenta jest znalezienie w danym zakresie cenowym jak najlepszych kompromisów i optymalnie rozłożenie akcentów na poszczególne właściwości produktu. Jeśli producent przykładowo przesadzi z kosztami drewna, to zabraknie mu roboczogodzin na równie ważną precyzję budowy i odwrotnie. A klienci przeważnie pytają tylko i wyłącznie o brzmienie. Mam ukulele gdzie postawiono wszystkie środki na ten aspekt, ale co z tego, gdy łatwo się to wypacza, materiały są słabe, zmienia się geometria, a precyzja i jakość wykonania jest niska. Z kolei jak widzę produkcje z południa Europy, to postawiono głównie na grube i masywne wykonanie, co jest dobre dla stabilności i trwałości, ale struny nie są w stanie pobudzić tego do drgania i generowania dźwięku. Jak ze wszystkim potrzebny jest złoty środek.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):