Forum

07-02-2020,Od: Paweł
Witam mam pytanie odnośnie podstawka bo dałem do lutnik moje skrzypce stendor 1400 żeby mi wymienił struny i doradził że wymieni też mostek na lepszy i coś mi się zdaje jakby ułożenie strun odległości między nimi na mostku były węższe jak wcześniej i tu pytanie jaką powinna być odległość między strunami na mostku? I wysokość między struną a końcem podstrunnicy dziękuję pięknie za odpowiedź

07-02-2020,Od: Jarek
Nie ma jednego idealnego wzoru do wszystkich skrzypiec i są różne szkoły. Każdy lutnik może po swojemu starać się zoptymalizować wygodę gry i brzmienie, uwzględniając także cechy danego egzemplarza skrzypiec. Spotyka się często odstępy strun 12 mm, a od brzegu 6 mm. Od końca podstrunnicy też może być różnie, bo lutnik może dobierać zależnie od wklęsłości podstrunnicy (relief lub hol). Przy mocniej wklęsłych może to być nawet 2-3 mm, a przy bardziej płaskich wyżej. Zależy też która to struna i jaki rodzaj. Nylony raczej trochę wyżej niż metalowe. Struna E trochę niżej itd. Przy bardzo równych podstrunnicach wysokiej klasy z dobrym holem można niżej, przy tańszych i mniej równych wyżej. Wszystko na wyczucie i doświadczenie. https://trianglestrings.com/carving-a-violin-bridge/


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):