Forum

30-01-2020,Od: Andrzej
czy gitary Yamahy C40 maja regulację gryfu ?

30-01-2020,Od: Jarek
Yamahy C30 i C40, a także klasyki Corta AC100, nie mają regulacji, a zdarzają się niestety egzemplarze ze zbyt płaskim gryfem. Przy braku regulacji, wymaga to bardzo wysokich ustawień mostka i twardych strun, żeby pierwsze progi nie brzęczały. Podobne problemy miały popularne Hohnery HC-06, co doprowadziło ostatecznie do ich całkowitego wycofania z rynku. Tak samo Startony CG 851 często wypaczają się do tyłu i gryfy robią się wypukłe zamiast wklęsłych. Przy braku regulacji idą na śmietnik.
Problemy tanich gitar klasycznych bez pręta regulacyjnego wynikają zwykle z tego, że tył gryfu ma większą kurczliwość w suchym powietrzu niż podstrunnica. Jeśli na domiar złego trafi się drewno zbyt tanie i gorzej sezonowane, to gryf ściągany jest do tyłu. Mogą zdarzyć się także egzemplarze ze zbyt wklęsłym gryfem, czego też nie można skorygować, jeśli nie ma pręta, ale ostatnio jest to znacznie rzadszy przypadek.
Należy też wspomnieć o drugiej stronie medalu: gitary z prętem regulacyjnym są cięższe, a długi pręt może generować rezonanse pewnych częstotliwości. Dlatego dobre gitary klasyczne kosztujące kilka tysięcy złotych zwykle nie posiadają takiego pręta regulowanego. Za to mają drewno solidne, stabilne i nie odkształcające się tak łatwo.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):