Forum

14-01-2020,Od: Jakub
Szykuję się do zakupu moich pierwszych skrzypiec, przeszukując aukcje natknąłem się na wiele starych replik skrzypiec Antonio Stradivari, mam pytanie czy takie skrzypce będą brzmiały lepiej niż skrzypce produkowane masowo do 600zł? Wiem, że dość trudno to ocenić nie mając żadnych konkretnych danych, przykładowy model

https://m.olx.pl/oferta/stare-skrzypce-4-4-sygnowane-smyczek-futeral-CID751-IDD36nB.html?isPreviewActive=1

14-01-2020,Od: Jarek
Nie ma innej możliwości sprawdzenia, jak wysłanie do przeglądu np. do ZPAL. Brzmienie może być lepsze, a może być też gorsze niż w nowych. Jednak dla początkujących wcale nie brzmienie jest najważniejsze, tylko mechanika i geometria. To dlatego, że muzyk musi umieć to brzmienie wydobyć techniką gry. W pierwszym roku nauki zarówno tanie skrzypce jak i Stradivari za milion, zabrzmią w rękach ucznia dość podobnie i raczej słabo.
Stare skrzypce są często zużyte i rozklekotane jak stare auto, co utrudnia naukę. Podobnie jak auto mogą być zewnętrznie odpicowane, a pod spodem rdza. Nie wiadomo jak były przechowywane, jak były naprawiane pęknięcia i rozklejenia, na ile zużyte są kołki, skrzynka kołkowa, podstrunnica, włosie, struny, jak wygląda podstawek, prożek i dusza. Może się okazać, że doprowadzenie do przyzwoitego stanu będzie kosztować kilka razy więcej niż sam zakup.
Z drugiej strony w przypadku nowych mamy wszystko na gwarancji, nie zużyte i gotowe do gry. Wytrzymają dłużej do pierwszego remontu niż takie w połowie zużyte i poprzecierane. Nie chcę przez to całkiem zniechęcać do używanych, ale dobre używane kosztują kilka tysięcy, natomiast takie okazyjnie tanie to duże ryzyko trafienia na minę. Bez solidnego przeglądu i wyceny nie kupowałbym. W ZPAL mogą sprawdzić i wycenić wartość historyczną, jakość brzmienia, stan techniczny, stopień zużycia i wycenę potrzebnych napraw. http://www.zpal.pl/ekspertyzy-i-wycena-instrumentow-lutniczych-2/


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):