Forum

26-11-2019,Od: Kamilia
Witam,
Mam pytanie odnośnie altówek na poziomie uczniowskim. Proszę mi doradzić, która lepiej się sprawdzi Stentor czy Sandner? Jest w ogóle jakaś różnica między nimi jeśli chodzi o wykonanie?
Dziękuję.
Pozdrawiam :)

26-11-2019,Od: Ben
W podobnym zakresie cenowym można spodziewać się podobnej jakości bazowej, niezależnie od napisu na instrumencie. Natomiast te same modele mogą różnić się znacznie w zależności od tego czy są sprzedawane wporst z fabryki jak to w sklepach ogólnomuzycznych, czy są po zwykłym przeglądzie, czy też po przeglądzie z korektami i regulacją jak w niektórych sklepach specjalistycznych. To robi największą różnicę.

26-11-2019,Od: Kamilia
Acha, czyli w sumie podobnie. W sumie mam na oku altówkę SANDNER SA-400 w cenie 999zł. Z tego co się orientuję jest matowa a słyszałam, że lepsze są lakierowane pod kątem lepszego brzmienia. Czy naprawdę lakier ma tu jakies znaczenie?

27-11-2019,Od: Jarek
Lakier w tanich skrzypcach pełni głównie funkcję ozdobną i ochronną. Matowy lakier cienkowarstwowy to też jest lakier, a nie gołe drewno. W drogich instrumentach, na doskonałym drewnie, lakier może faktycznie mieć dobroczynny wpływ na dźwięk, jeśli nakłada go starannie Pan o umiejętnościach Stradivariego. Takie lakiery składają się z kilkudziesięciu warstw nakładanych przez trzy tygodnie odpowiednio cieniutko, z polerowaniem każdej warstwy, z dodatkiem odpowiednich żywic i tajemnych składników. Natomiast w taniej i szybkiej produkcji masowej, to raczej lakiery cienkowarstwowe dają lepsze efekty akustyczne, choć trochę gorzej chronią i utrudniają czyszczenie. Gruba warstwa takiego lakieru i farby może nieco wytłumiać brzmienie. Aczkolwiek z drugiej strony na poziomie amatorskim są to pomijalne i mało zauważalne różnice. Znacznie większe znaczenie dla przyjemności i łatwości gry ma geometria instrumentu, niż drobne niuanse brzmieniowe i wykończeniowe.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):