Forum

08-11-2019,Od: Edward
Witam. Chcę kupić skrzypce dla córki w rozmiarze 4/4. Z opisu wytypowałem skrzypce A,Salvatini ASV 710. Niestety sprzedawcy nie podają kto jest producentem tego instrumentu. Czy mógłby Pan oświecić mnie w tym temacie?

08-11-2019,Od: Ben
Sprawa jest bardziej skomplikowana. Obecnie producentami nazywa się w zasadzie importerów, którzy korzystają z różnych fabryk. Nie chcą tego zdradzać, lub zwyczajnie nie wiedzą, bo towar z wielu fabryk miesza im się na magazynach.
W dawnych czasach owszem było tak, że marka, producent, logo i fabryka, to były tożsame rzeczy. Natomiast przy obecnej globalizacji w wielu dziedzinach, szczególnie tych pracochłonnych, firmy wybierają do produkcji ten rejon świata, który oferuje najwyższą jakość w danej klasie cenowej.
W 99,9% przypadków jest to Azja, czyli doskonale wyspecjalizowane Chiny, Indonezja gdzie postawiono na wycięcie lasów z połowy kraju pod produkcję oleju palmowego, czyli mają doskonałe materiały i w już w niewielkim stopniu Korea. Nie robi się tanich instrumentów w Europie, Japonii, USA ani Australii, bo to nie wychodzi z prostej przyczyny: Pracownicy nie są tak wydajni, a żądają 7 razy więcej pieniędzy. Co to oznacza? Ano to, że przy danym budżecie pracownik europejski miałby 7 razy mniej czasu, więc zrobiłby bubel.
Co innego takie instrumenty, gdzie koszty się nie liczą i jest budżet 20 tys zł, ale na pewno nie masowa produkcja. Są w prawdzie jeszcze nieupadłe fabryki w Czechach i Ruminii, ale z powyższych powodów wychodzi im to dość topornie. Przy najniższych cenach rzędu tysiąca złotych, instrumenty są zwykle nieco słabiej wykonane niż azjatyckie, bo prostu brakuje roboczogodzin.
Wracając do pytania kto jest producentem: Obecnie producentami nazywa się firmy europejskie, japońskie i amerykańskie, choć niczego one nie produkują, tylko mają swoje biura w krajach rozwiniętych. Są w zasadzie importerami. Importer zamawia w wybranej przez siebie fabryce kontener instrumentów i prosi żeby naniesiono jego logo, nazwę czy markę. Może jeden model zamawiać w wielu fabrykach, a nawet w różnych krajach. Gdzie dokładnie to jego tajemnica. Czasem nawet nie wie czy na magazynie ma towar z tej czy tamtej fabryki, bo to się miesza w dostawach. Musi jedynie podać kraj pochodzenia.
Przykładowo 10 milionów instrumentów rocznie robi Fengling, o którym mało kto u nas słyszał. Ale gdy w salonie bierzemy instrument do ręki, to duża szansa że tam go wykonano. Mogę więc oświecić tylko ogólnie, na zasadzie prawdopodobieństwa.
Często też jest tak, że dokładnie ten sam produkt, z tej samej fabryki, występuje u nas w handlu pod wieloma różnymi nazwami, bo np. jedną sztukę zamówił "producent" z Polski, a inną "producent" z Anglii. Wiem na 100%, bo fabryka czasem się myli i włoży do środka karteczkę tego drugiego producenta :-)
I na koniec jeszcze do przemyślenia taki aspekt: choć 90% pracochłonnych czynności produkcyjnych przeważnie wykonują Chińczycy, to jednak czynności projektowe, kontrolne, regulacyjne i wykończeniowe wykonywane już w Polsce, czy w Niemczech, mogą kosztować więcej niż ta cała praca wykonana w fabryce. Dlatego np. niektóre manufaktury niemieckie potrafią napisać na instrumencie "made in Germany", mimo że prawie całą pracę wykonano w Chinach. Ale jeśli laser wyciął główny element, a Pan Niemiec dokonał końcowego przeglądu, to kosztowo przeważające mogą być prace niemieckie uprawniające do takiego napisu.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):