Forum

27-07-2019,Od: Sławek
Witam, proszę o opinię odnośnie gitary akustycznej Tanglewood TWCR-D. Czy jest do kupienia u Pana i ile kosztowałaby ? Zależy mi na dobrym brzmieniu i miękkości strun.

27-07-2019,Od: Jarek
Z korektami i regulacją kosztowałaby 599 zł. Jednak sklejka mahoniowa ładnie wygląda, ale nie zawsze dobrze brzmi. Oczywiście jest to kwestia gustu, ale jak dla mnie najlepsze brzmienia uzyskuje się z litej płyty świerkowej, która długo wybrzmiewa i gra w całym paśmie. Na drugim miejscu stawiałbym cedr. Natomiast sklejki lipowe i mahoniowe są nieco przytłumione, głuche i dają mało żywe brzmienie bez bogactwa tonów harmonicznych. Ja bym dołożył trochę do Corta z litym przodem, który przy okazji daje się nieźle regulować, bo drewno gryfu jest dobrze sezonowane i niepokrzywione.

27-07-2019,Od: Sławek
Dziękuje za fachową radę. Byłem w sklepie i porównywałem z cortem elektroakustycznym sklejkowym. Wydawało mi się, że brzmienie jest fajne i lepsze niż w corcie. Może kierowałem się też sugestią sprzedawcy, który zachwalał tanglewooda grając na nim.

28-07-2019,Od: Jarek
Z elektroakustycznym nie ma co porównywać, bo wiadomo, że będzie gorzej. W mostku jest przetwornik, który nieco blokuje przenoszenie drgań ze strun na pudło. W gitarze są otwory, bateria, kable. Konstrukcje pod elektrykę robi się trochę inaczej, żeby była odporna na sprzężenia i lepiej działała po podłączeniu.
Po za tym zależy jakiego brzmienia poszukujemy. Niektórzy wolą brzmienia bardziej buczące i dudniące, które jako podkład akordowy mogą być całkiem niezłe i sprawiać efektowne wrażenie. Natomiast jeśli ktoś szuka większej szlachetności brzmienia, selektywności, jasności, albo lubi żeby niskie tony miały też trochę wyższych harmonicznych, to lepiej sprawdzają się lite przody świerkowe.
Jeśli chodzi o sprzedawców, to niektóre marki z dystrybucją selektywną i sztywnymi umowami zmuszają sprzedawców do ich polecania. Trzeba wyrobić volumen sprzedaży na danej marce, żeby utrzymać się w rabatach. Wtedy zdarza się gorące polecanie i wspieranie pewnych produktów nawet wbrew własnym przekonaniom. Nie twierdzę że tu tak jest, ale spotkałem się z takim podejściem. Dlatego ja akurat nie zawieram żadnych umów z żadną marką gitarową, bo nie chcę być pod taką presją. Wolę pełną swobodę. Dla klientów też nie są dobre takie marki z ograniczoną konkurencją, bo zwykle oznacza to wyższe marże.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):