Forum

14-07-2019,Od: Karolina
Witam, proszę o opinię nt gitary akustycznej Lag GLA T70D. Ile kosztowałaby u Pana? Zależy mi na dobrym brzmieniu i miękkości żeby móc po latach wrócić do gry. Nigdy nie grałam na akustyku, zawsze na klasycznej.

14-07-2019,Od: Jarek
Zniechęciłem się trochę do tej marki. Trzy lata temu klient poprosił o przetestowanie, bo to jedne z najpiękniejszych gitar akustycznych. Faktycznie bardzo ładne, ale niestety mój egzemplarz nie pozwalał na bardzo dokładne regulacje z uwagi na niedobry kształt gryfu. Co gorsze, mimo idealnej wilgotności kontrolowanej elektroniczne, drewno wykazywało objawy kurczenia i mostek zaczął odpadać. Inne gitary w tych samych warunkach sprawowały się dobrze. Dlatego raczej poleciłbym Corta. Za 750 zł są już modele z litym drewnem, nie sklejkowe i z pokrowcem. Dają się lepiej wyregulować.

14-07-2019,Od: Karolina
Serdecznie dziękuje za odpowiedź. Rozważę Corta, jednak chodzi mi jeszcze po głowie Marris D lub jakaś Yamaha. No nie ukrywam, że budżet max 750zl.

14-07-2019,Od: Jarek
Podstawowy Marrisa w porównaniu z Cortem może być bardziej masywny, lekko toporny. Raczej na męską rękę. Yamaha nie schodzi poniżej pewnego poziomu, ale te podstawowe modele są trochę pomniejszone (charakter folkowy), a najtańszy model nawet nie ma kluczy olejowych. I oczywiście pełna sklejka.

17-07-2019,Od: Krzysztof
Panie Jarku, a jak wypada Yamaha f310 w porównaniu do Marrisa D wg. Pana? Czy Marris ma klucze olejowe? Czy dwa boczki złączone z tyłu to dobre rozwiązanie? Czy lepiej gdy jest w jednym kawałku?

17-07-2019,Od: Jarek
Yamaha jest mniejsza i delikatniejsza, więc początkującym gra się łatwiej, ale kosztem brzmienia. Nie ma kluczy olejowych, więc też trochę słabiej ze strojeniem. Marris raczej będzie masywniejszy i większy, ale bywają one cięższe i trochę toporne ze względu na grubsze drewno i mniej wygodny gryf. Grubszą gitarę trudniej pobudzić, więc zwykle lepiej sprawdza się na twardych strunach. Może być też więcej poprawek do zrobienia, ale to musiałbym obejrzeć konkretny egzemplarz. Te uwagi są tylko ogólne, ponieważ są duże różnice w partiach i egzemplarzach.
Kwestia tyłu nie dotyczy tej klasy gitar. W gitarach za kilkadziesiąt tysięcy można rozważać cały lity tył, ale do tego trzeba wyciąć gigantyczne drzewo, a ma to niewielki wpływ na brzmienie. Tył to raczej obudowa. Znacznie większe znaczenie ma przód. Z przodu w gitarach po kilka tysięcy też stosuje się raczej płyty łączone. Natomiast to co tu omawiamy, to gitary w najniższej klasie, całkowicie sklejkowe, gdzie może być wiele łączeń na wielu kierunkach. Nie jest to lite drewno tylko ze trzy warstwy sklejone, czasem nawet z różnych odpadów. Te niby "łączenia" z tyłu to zwykłe nalepki ozdobne. Laminat jest na całości.
Jeśli ktoś chce mieć namiastkę lutniczej gitary, to jedynie Cort w tej klasie za 750 zł ma przynajmniej przód z litego drewna. To słuchać w brzmieniu i długości wybrzmiewania.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):