Forum

09-07-2019,Od: Maciek
Dostałem kilka miesięcy temu w prezencie urodzinowym tanią gitarę klasyczno-akustyczną Durango 916 i wolnych chwilach próbuję na niej grać. Ze względu na to, że mam spore dłonie zastanawiam się, czy nie lepsza byłaby gitara Pengano z szerokim gryfem. Czy jest sens kupować taką gitarę dla początkującego gitarzysty ?

09-07-2019,Od: Jarek
Ta Durango ma takie dziecięce pudło w pełni sklejkowe. Płytkie w małym rozmiarze. Przez to brzmienie jest pudełkowe i druciaste. Dobre może na folk/blues, albo dla młodzieży na komunię. Tu nawet strun porządnych nie można założyć, bo konstrukcja może nie wytrzymać.
Gitara akustyczna lepiej brzmi z dużym pudłem typu dreadnought. Przy okazji jest dostęp do 14, a nie tylko 12 progu. Natomiast szerszy gryf sprawdza się jeśli ktoś ma grube palce i duże dłonie. Jeśli cały czas zawadza sąsiednie struny na typowych gryfach.
Natomiast czy jest sens kupować trochę lepszą gitarę dla początkującego? Jeśli budżet pozwala to tak. To jest mit, że tani instrument jest dla początkujących, a drogi dla zawodowców. Może tylko dlatego, że początkujący nie zaważy wad taniego instrumentu, a zawodowiec tak. W rzeczywistości im droższy instrument tym ma lepsze materiały i dokładniejsze wykonanie, więc gra się łatwiej i przyjemniej. Szczególnie właśnie początkującym. Zawodowiec jakoś da radę nawet na krzywym, niewygodnym i fałszującym instrumencie. Dla amotora to większy kłopot.
Czasem przychodzą klienci z nastawieniem zakupu za 400 zł, a gdy wypróbują instrument za 800 zł, to widzą ogromną różnicę w brzmieniu, strojeniu i łatwości grania. Gdy gra się przyjemniej, a instrument nie przeszkadza, to chętniej się ćwiczy i jest to pozytywne sprzężenie zwrotne. Zwłaszcza, że gitarę kupuje się na lata.

10-07-2019,Od: Maciek
Serdecznie dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Zdecyduję się pewnie na zmianę gitary i kupno jej u Pana. Upewnię się jeszcze czy musi być koniecznie z szerokim gryfem ponieważ nie miałem styczności z innymi gitarami. Być może zdecyduję się na tą chwilę na jakiegoś Corta z normalnym gryfem. Wiem, że ta marka ma dobrą opinię. Powinienem jednak sprawdzić jak moje dłonie mieszczą się na wąskim gryfie (w durango był jednak szeroki). Mam 192cm wzrostu i siłą rzeczy dłonie nie są malutkie. Rozumiem, że u Pana w sklepie mógłbym wybrać dla siebie coś odpowiedniego. Pozdrawiam


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):