Forum

14-05-2019,Od: Małgorzata
Witam. W grudniu kupilismy u Was skrzypce 1/2 dla córki. Po pół roku grania na smyczku zostało nie wiele włosia czy tak ma być? Czy wymieniacie włosie jesli tak to jaki to jest koszt razem z przesyłką?

15-05-2019,Od: Jarek
Przeciętny smyczek kosztuje 700 zł, natomiast te darmowe, co dają do zestawów mają wartość 10 razy mniejszą, więc szybciej się zużywają. Niektórzy grają na nich nawet kilka lat, ale to zależy od sposobu eksploatacji i warunków, głównie wilgotności. Zrywanie włosia zależy trochę od ucznia, czy postępuje ostrożnie, czy gdzieś zahacza, na ile silnie napręża i jak gra. Na koncertach widać, że niektórzy muzycy potrafią stracić 5 włosów na jednym utworze.
Oprócz zrywania może nastąpić wysuwanie się włosia z oprawy, szczególnie gdy jest zbyt sucho. Wtedy drewniane kliny kurczą się i włosie też się kurczy, powodując dodatkowe naprężenia. Więcej włosów wypada, gdy zbyt mocno napręża się smyczek śrubką, lub zapomina o luzowaniu po grze. Włosie jest materiałem eksploatacyjnym, tak jak struny. Można je zużyć w kilka miesięcy, a może wytrzymać kilka lat, zależnie warunków i sposobu używania. Nawet jeśli włos nie wypada i nie zrywa się, to i tak z czasem traci właściwości, bo po prostu wyciera się.
W smyczkach średnich i drogich opłaca się wymieniać włosie. Natomiast w tanich nie, bo nowy smyczek kosztuje 70-100 zł, czyli dokładnie tyle co wymiana włosia.
W tym konkretnym przypadku trzeba by zrobić przegląd, żeby sprawdzić czy jest jakaś wada, czy przyczyny eksploatacyjne. Gdyby była wada, to raczej włosie wypadłoby od razu w pierwszych dniach używania. Jeśli coś się dzieje po dłuższym czasie, to raczej ma związek z warunkami, głównie wilgotnością i sposobem eksploatacji. Przesyłka smyczka to koszt 15 zł. Niedrogie smyczki są po 90 zł.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):