Forum

10-04-2019,Od: Witold
Witam, jak duży powinien być hol w podstrunnicy skrzypcowej. Pytam, ponieważ dopiero teraz spotkałem się z tym pojęciem i jestem ciekaw.

10-04-2019,Od: Jarek
Podłużna wklęsłość w profesjonalnych skrzypcach jest dostosowywana do konkretnego instrumentu, rodzaju strun, oraz preferencji i sposobu gry danego muzyka. Nie ma sztywnych zasad i jest to dyskusyjne jak bardzo ma być wklęsła. Można próbować różnych wartości w korelacji z wysokością podstawka i w porozumieniu z muzykiem. Zwykle nie robi się symetrycznie. Dość często sprawdza się ustawienie pod struną G wklęsłości odpowiadającej grubości tej struny, czyli 0,6mm-1mm. Natomiast pod struną E mniejsza wklęsłość - około 0,4mm-0,6mm.
Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w tanich skrzypcach amatorskich. Drewno jest 10 razy tańsze, więc samoczynnie zmienia kształty i wymiary, oraz dostaje garbów, dołków i wypaczeń. Trzeba w ustawieniach brać spory zapas na te zmiany. Normy są zupełnie inne. Całkowicie prawidłowe są podstrunnice od zupełnie płaskich do wklęsłych na 2 mm. Jeżeli instrument jest tani, to trzeba akceptować szerszy zakres zmian, bo wynika to z fizyki taniego drewna, które bez długiego sezonowania i jednorodności jest po prostu bardziej ruchome.
Podstrunnice raczej nie powinny być wypukłe, bo wtedy trzeba wysoko ustawiać podstawki lub zmagać się z brzęczeniem. Ostatnio pewien duży niemiecki dostawca przysyłał instrumenty z bardzo wypukłymi podstrunnicami i to już był duży problem. Podstrunnica może robić się płaska lub nawet wypukła przy zbyt małej wilgotności powietrza. Trzeba utrzymywać wilgotność 50%. Powodem zbyt dużej wklęsłości może być np. założenie strun metalowych o naciągu 70kg do gitary klasycznej projektowanej pod 40kg.

10-04-2019,Od: Witold
Bardzo dziękuję za informacje.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):