Forum

04-01-2019,Od: Tomek Pluta
Witam
Poszukuje skrzypiec dla córki rozmiar 3/4.
Zależy jej na ciepłym brzmieniu i wygodnej grze.
Poleca Pan jakiś konkretny model?
Pozdrawiam

05-01-2019,Od: Jarek
Spotkałem się z opinią kilku nauczycieli, że dla uczniów często lepsze są brzmienia czyste i jasne, niż ciepłe i złożone, bo dzieci ponoć lepiej słyszą na nich błędy i lepiej potrafią je korygować. Ale to oczywiście kwestia gustu, preferencji, postępów nauki danego ucznia.
Z często wybieranych modeli para Sandner/Salvatini ma zwykle ciut łagodniejsze brzmienie niż Everplay/Stentor, ale czy jest to pożądany efekt, to zdania są podzielone. Jedni nauczyciele preferują pierwszą parę, inni drugą. Oczywiście im wyższy i droższy model tym wzrasta potencjalna szlachetność tego dźwięku. Piszę potencjalna, bo uczeń musi umieć ją wydobyć swoją techniką gry. Na nic Stradivari za milion, jeśli uczeń źle prowadzi smyczek i nie trafia w dźwięki. Będzie grał gorzej niż Everplay w doświadczonych rękach.
Co do ciepłego dźwięku, to cieplejszy charakter brzmienia dają struny o mniejszym naprężeniu z rdzeniem nylonowym. Ponieważ są droższe, to fabrycznie wyposaża się w takie struny modele znacznie powyżej tysiąca złotych, choć też nie wszystkie.
Co do wygody gry, to decydują ustawienia i geometria, a także grubość drewna. Bardziej smukłe, mniej toporne, równiejsze i mniej wypaczające się, są droższe modele. Wyższy budżet pozwala na zastosowanie stabilniejszego drewna i zwiększenie precyzji wykonania.
Żeby wskazać coś konkretnego musiałbym wiedzieć w jakim zakresie cenowym mogę poszukiwać, bo zupełnie inna rada będzie dla zakupu budżetowego, ekonomicznego, a inna gdy nie ma większych ograniczeń.


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):