Forum

02-01-2019,Od: Witold
Witam,
mam kupione u Pana skrzypce Pengano Antyk Plus i zmieniłem struny na Pirastro Tonica. Jednak nie jestem z tych strun specjalnie zadowolony, ponieważ moim zdaniem, nie dają zbyt ciepłego dźwięku. Czy zatem może polecane przez Pana struny Sandner Perlon będą lepszym wyborem? Pana opis tych strun, zwłaszcza na Allegro, jest bardzo obiecujący.

02-01-2019,Od: Jarek
Tonica to struny nylonowe, więc cieplejsze niż fabryczne. Po rezegraniu powinny jeszcze stracić nieco na ostrości. Chcąc dalej ocieplać można rozważyć bardzo dobre struny Obligato, które mają dźwięk cieplejszy i bardziej złożony, trochę w kierunku strun jelitowych. Niestety są drogie.
Ktoś mi wspominał że PIRASTRO VIOLINO są podobne do strun Tonica, ale ciut cieplejsze. Nie próbowałem jeszcze. Perlon owszem fajne jak na swoją cenę, ale to najbardziej podstawowa półka nylonów. Trzeba by wypróbować na konkretnym egzemplarzu skrzypiec, bo nie ma jednej recepty na wszystkie skrzypce. Niektórzy nawet dobierają po jednej strunie z różnych kompletów. Jeśli chce Pan złagodzić dźwięk, to można stosować podkładki na mostku ze skórki lub nakładać kawałeczek rurki z tworzywa.
Może Pan też spróbować strunę E owijaną. To rzadziej stosowane rozwiązanie, ale taka owijana struna brzmi łagodniej, zwykle mniej popiskuje, dźwięk może być bardziej złożony. Proszę też zerknąć na wykres: https://www.violinstringreview.com/quick-reference.html

02-01-2019,Od: Witold
A może wprost użyć strun z rdzeniem jelitowym np Eudoxa?

Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):