Forum

07-05-2018,Od: Maciej
Dobry wieczór,

Wraz z synem zastanawiamy się nad wyborem skrzypiec. Grać będzie syn (18 lat), wprawiony w grze na innych instrumentach (pianino i flety proste kilka lat gry w zespole muzyki dawnej, gitarze).

Jako, że to pierwsze skrzypce, będące kolejnym instrumentem w rodzinie, nie chcemy na początek zbyt wiele inwestować - powiedzmy 500 - 600 PLN za komplet (skrzypce, smyczek, podpórka, futerał). Z dobrym umotywowaniem ewentualnie możemy dorzucić 100 PLN.

Proszę o poradę, w które skrzypce (myśleliśmy, choć nie wiem czy słusznie, o rozmiarze 4/4) warto zainwestować na początek. Dodam, że mamy złe doświadczenia z marką Ever Play..

Pozdrawiam

08-05-2018,Od: Jarek
Marka Everplay, jak wszystkie inne, oferuje zarówno najtańsze bardzo tandetne instrumenty, jak i droższe bardzo dobre. Jakość instrumentów nie zależy od naniesionej nazwy, tylko od ceny. Jeśli jest większy budżet produkcyjny, to można wykonać instrument staranniej i z lepszych materiałów. Jeśli decydujemy się na model najtańszy, to niezależnie od marki trzeba go poddawać korektom i regulacjom. 99% sklepów nie wykonuje takich zabiegów przed sprzedażą i pewnie stąd opisane niezadowolenie.
Podany budżet na zakup skrzypiec jest o połowę mniejszy niż poziom przeciętny dla instrumentów amatorskich na początek nauki. 500 zł po odliczeniu wartości smyczka i futerału, to jakieś 320 zł na skrzypce, a pamiętajmy że na dobre skrzypce amatorskie potrzeba drewna dobrej jakości, sezonowanego za 500-800 zł i kilka tygodni pracy fachowca za 2-3 tys zł.
Jeśli uwzględni się kompromisy związane z użyciem wielokrotnie tańszego drewna i taniej pracy, czyli 10 razy krótszego czasu na budowę instrumentu niż należy, to w kwocie 620 zł można polecić zdumiewająco dobry jak na tą cenę zestaw Sandnera SV-300. Widać z bliska drobne mankamenty materiałowe i wykończeniowe, ale jest już osprzęt hebanowy i całkiem dobre brzmienie jak na początek nauki. Potem, w miarę zdobywania umiejętności warto przesiąść się na instrument kilka razy droższy, czyli taki przeciętny sprzęt dla amatora.

08-05-2018,Od: Maciej
Dziękuję za odpowiedź. :)


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):