Forum

08-02-2018,Od: Kasia
Czy mógłby Pan polecić jakieś "miększe" skrzypce w rozmiarze 1/4? Córka gra od września i ciągle się skarży, że bolą ja palce od przyciskania strun. Obecnie gra na Skrzypcach EverPlay seria 6xx.

08-02-2018,Od: Jarek
Jeśli skrzypce są od nas, to raczej mało prawdopodobne, żeby palce się nie przyzwyczaiły. Owszem fabrycznie wszystkie tanie skrzypce i gitary ustawiane są z dużym zapasem i są twarde. Ale ja osobiście w każdych zawsze podpiłuję prożki i podstawki, więc po korektach są dwa razy bardziej miękkie niż przeciętne sklepowe. Tym nie miej muszę uwzględnić zapas na samoistne ruchy drewna, na ewentualność naklejenia pasków pomocniczych, na naturalne nierówności podstrunnicy. Nie można więc przesadzić ze zbyt niską akcją strun.
Przy tanich skrzypcach są też pewne ograniczenia czasowe i materiałowe. Nie można poświęcić całego dnia pacy na super precyzyjny setup, bo to potroiło by cenę. Nie ma to też uzasadnienia ekonomicznego, bo tanie drewno samo zmienia kształty i wymiary, więc takie regulacje trzeba by powtarzać często. Dla dobrego efektu trzeba by też wymieniać podstrunnice, na bardziej stabilne, o idealnym holu. To się mija z celem ze względu na koszty.

Jeśli nie jest to wymówka i dziecko ma faktycznie wyjątkowo wrażliwe palce, to zmiana marki nie pomoże, ale jest szereg możliwości:
- Dokupienie dwóch godzin pracy lutnika na dodatkowe zwiększenie precyzji obróbki i dążenie do możliwie niskiego setupu, nawet kosztem brzmienia.
- Zabezpieczenie bolącego palca taśmą, cienką rękawiczką lub naparstkiem z tworzywa jak dla gitarzystów: http://www.doublebassfingertape.com/images/fingerTapingLarge.jpg
- Wykonywanie ćwiczeń częściej, a krócej dla utwardzenia palców.
- Wymiana strun na nylony np. Tonica, z tym że dzieci czasem gorzej słyszą błędy na strunach łagodnie brzmiących
- Wymiana skrzypiec na znacznie wyższy model, który można dokładniej doregulować. Coś z przeciętnego poziomu 1500-2000 zł


Twoja odpowiedź
Imię:
Wiadomość:

Prosimy pozostawić puste:
Liczba do wpisaniaWpisz liczbę
(anty-spam):